reklama

Trnava vypne ilumináciu historických pamiatok a zapojí sa do Hodiny Zeme

Mesto Trnava sa už po siedmy raz zapojí do celosvetovej akcie Hodina Zeme, ktorá sa uskutoční v sobotu 25. marca od 20.30 do 21.30 hodiny. Cieľom projektu je upozorniť na problémy, ktoré súvisia so zmenou klímy a ohrozujú našu planétu. Je to jedna z príležitostí, kedy sa môžeme zamyslieť, ako zmeniť svoje konanie v každodennom živote, aby sme životné prostredie zaťažovali čo najmenej.

“Zhasnutím osvetlenia historických pamiatok – Katedrály sv. Jána Krstiteľa, Bernolákovej brány, Súsošia sv. Trojice, mestského opevnenia a Mestskej veže sa pripojíme k viac ako miliarde ľudí, ktorých v tento deň spojí myšlienka trvalo udržateľného života na našej planéte,” konštatuje trnavská radnica.

Medzi svetoznámymi pamiatkami, ktoré podporili akciu zhasnutím sa objavili napríklad Sfinga a pyramídy v Gíze, socha Krista Spasiteľa v Brazílii, parížska Eiffelova veža, most Golden Gate v San Franciscu, rímske Koloseum, opera v Sydney alebo reklamy na Coca-Colu na námestí Times Square v New Yorku.


Okrem Katedrály sv. Jána Krstiteľa (na snímke), vypne mesto aj osvetlenie ďalších troch historických objektov

„Do Hodiny Zeme sa môžu zapojiť aj jednotlivci, a to zhasnutím osvetlenia vo svojej domácnosti. Hodina Zeme nie je len o zapojení sa na jednu hodinu v roku. Našej planéte môžete pomôcť vo svojom každodennom živote. Každý z nás ma silu urobiť zmenu a spolu sa naše činy zrátajú a dokážeme veľké veci. Stačí zlepšiť niečo úplne jednoduché. Zhasnite za sebou svetlo v miestnosti, v ktorej sa nikto nenachádza, pokiaľ nemusíte, nechoďte autom, nasadnite na autobus, bicykel alebo sa prejdite pešo… Je skutočne veľmi veľa spôsobov, ako môžete pomôcť Zemi, stačí si len vybrať,“ pripomínajú koordinátori kampane.

História Hodiny Zeme sa datuje k 31. 3. 2007 keď viac ako 2,2 milióna domácností a 2000 firiem v austrálskom Sydney vyplo na hodinu svoje osvetlenie. O rok neskôr sa do Hodiny Zeme zapojilo už okolo 50 miliónov ľudí v 370 mestách a obciach vo vyše 35 zemiach v 18 časových pásmach. Kampaň sa zmenila z udalosti v Sydney na celosvetové hnutie za trvalo udržateľný život.

Svetelné znečistenie je veľmi vážny problém dnešnej civilizácie, spôsobený svietením do nepotrebných, často úplne nezmyselných smerov alebo príliš silným svietením.

Svetelné znečistenie je všetko rušivé svetlo vyrobené človekom rozptýlené v atmosfére, umelo pridávané do nočnej krajiny.

Organizátorom Hodiny Zeme je celosvetová ochranárska organizácia WWF (World Wildlife Fund), ktorej poslaním je zastavenie ničenia prirodzeného prostredia a vybudovanie budúcnosti, kde ľudia budú môcť žiť v harmónii s prírodou.

Viac informácií nájdete na stránke hodinazeme.svetelneznecistenie.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 15. marca 2017 8:26. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

11 komentárov pre “Trnava vypne ilumináciu historických pamiatok a zapojí sa do Hodiny Zeme”

 1. 1
  juraj says:

  Prečo je novovybudovaný parčík na ul. Jerichovej z oboch strán uzavretý plotom a zamknutý ?

 2. 2
  juraj says:

  p. Fuzák, svoj dotaz aj dvomi fotkami som umiestnil do rubriky “odkaz pre starostu”, nejako sa mi ho podarilo umiestniť ho aj sem, čo som vlastne nechcel. Ale ak ste sa už toho chytil, predpokladám , že máte aj bližšie informácie, ako len to, že “aby ho bolo možné zamykať”.
  Aj tak ďakujem, to by ma nenapadlo. Prípadne ak máte sám na starosti aj jeho odomykanie a zamykanie, mohol by ste teda dať na seba kontakt niekde k tej tabuli pešia zóna, aby si mohli ľudia zavolať, keď budú chcieť tadiaľ prejsť. Hádam, že by ste im prišiel otvoriť, prípadne za nimi aj zatvoriť. Ďakujem.

  • 2.1
   Juraj Fuzák says:

   Je tam cerstvo vysadena trava, otvoreny bude podla mojich info po prvej kosbe aby neprislo k znehodnoteniu uprav, to iste plati aj pre detske ihrisko na Slavii…

   • 2.1.1
    Dana says:

    Pán Fuzak nehnevajte sa,ale to čo predvádzajú vaši mestskí policajti je doslova hrôza. Aby človek dostal pokutu za voľne pustenú Čivavu je des.To že sú trávniky od psích vykalov je im asi jedno.Ešte si šuškajú ako si vykazali činnosť. Týmto ich pozdravujem a prajem veľa pracovných úspechov.

    • 2.1.1.1
     Stano says:

     Môj známy dostal zase pokutu od MP,že nemal pri sebe údajne evidenčnú známku od psa.Zabudol si ju doma.Ťažký to prehrešok.Nebudem všetkých hádzať do jedného mecha,ale asi niektorí meskáči majú zvláštne myslenie.Lebo to údajne je v zákone.ŠTB???Juraj Fuzák to na mestskej polície sa takto vykazuje činnosť??

 3. 3
  hluk says:

  a hluk nepatrí do ohrozovania zeme , vtakov a pod , revajuca nemelodická hudba je tiež smog

 4. 4
  erika says:

  nájde sa tu niekto , kto počul revajúcu diskotéku v centre mesta v noci zo stredy 15.03.2017 na 16. 03.2017 , vibrujuce duniace steny v bytoch !!!!!!!
  pravdepodobne diskoteka v pivničných priestoroch ,

 5. 5
 6. 6
  Palo says:

  Posledný nech zhasne.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.