reklama

Trnava vypne ilumináciu historických pamiatok a zapojí sa do Hodiny Zeme

Mesto Trnava sa už po siedmy raz zapojí do celosvetovej akcie Hodina Zeme, ktorá sa uskutoční v sobotu 25. marca od 20.30 do 21.30 hodiny. Cieľom projektu je upozorniť na problémy, ktoré súvisia so zmenou klímy a ohrozujú našu planétu. Je to jedna z príležitostí, kedy sa môžeme zamyslieť, ako zmeniť svoje konanie v každodennom živote, aby sme životné prostredie zaťažovali čo najmenej.

“Zhasnutím osvetlenia historických pamiatok – Katedrály sv. Jána Krstiteľa, Bernolákovej brány, Súsošia sv. Trojice, mestského opevnenia a Mestskej veže sa pripojíme k viac ako miliarde ľudí, ktorých v tento deň spojí myšlienka trvalo udržateľného života na našej planéte,” konštatuje trnavská radnica.

Medzi svetoznámymi pamiatkami, ktoré podporili akciu zhasnutím sa objavili napríklad Sfinga a pyramídy v Gíze, socha Krista Spasiteľa v Brazílii, parížska Eiffelova veža, most Golden Gate v San Franciscu, rímske Koloseum, opera v Sydney alebo reklamy na Coca-Colu na námestí Times Square v New Yorku.


Okrem Katedrály sv. Jána Krstiteľa (na snímke), vypne mesto aj osvetlenie ďalších troch historických objektov

„Do Hodiny Zeme sa môžu zapojiť aj jednotlivci, a to zhasnutím osvetlenia vo svojej domácnosti. Hodina Zeme nie je len o zapojení sa na jednu hodinu v roku. Našej planéte môžete pomôcť vo svojom každodennom živote. Každý z nás ma silu urobiť zmenu a spolu sa naše činy zrátajú a dokážeme veľké veci. Stačí zlepšiť niečo úplne jednoduché. Zhasnite za sebou svetlo v miestnosti, v ktorej sa nikto nenachádza, pokiaľ nemusíte, nechoďte autom, nasadnite na autobus, bicykel alebo sa prejdite pešo… Je skutočne veľmi veľa spôsobov, ako môžete pomôcť Zemi, stačí si len vybrať,“ pripomínajú koordinátori kampane.

História Hodiny Zeme sa datuje k 31. 3. 2007 keď viac ako 2,2 milióna domácností a 2000 firiem v austrálskom Sydney vyplo na hodinu svoje osvetlenie. O rok neskôr sa do Hodiny Zeme zapojilo už okolo 50 miliónov ľudí v 370 mestách a obciach vo vyše 35 zemiach v 18 časových pásmach. Kampaň sa zmenila z udalosti v Sydney na celosvetové hnutie za trvalo udržateľný život.

Svetelné znečistenie je veľmi vážny problém dnešnej civilizácie, spôsobený svietením do nepotrebných, často úplne nezmyselných smerov alebo príliš silným svietením.

Svetelné znečistenie je všetko rušivé svetlo vyrobené človekom rozptýlené v atmosfére, umelo pridávané do nočnej krajiny.

Organizátorom Hodiny Zeme je celosvetová ochranárska organizácia WWF (World Wildlife Fund), ktorej poslaním je zastavenie ničenia prirodzeného prostredia a vybudovanie budúcnosti, kde ľudia budú môcť žiť v harmónii s prírodou.

Viac informácií nájdete na stránke hodinazeme.svetelneznecistenie.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 15. marca 2017 8:26. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnava vypne ilumináciu historických pamiatok a zapojí sa do Hodiny Zeme”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.