reklama

Mesto vypne osvetlenie pamiatok. Do kampane Hodina Zeme sa môže zapojiť každý

Vypnutím svetiel na šesťdesiat minút v poslednú marcovú sobotu sa môže každý zapojiť do celosvetového projektu Hodina Zeme.

Dobrovoľnú kampaň na podporu ekologického zmýšľania podporuje každoročne približne jedna miliarda ľudí. Tohtoročná Hodina Zeme sa uskutoční 31. marca v čaae od 20.30 do 21.30 hodiny.

Na Slovensku sa do projektu zapája viac ako 50 miest a obcí, medzi nimi aj Trnava. Akciu v tomto roku oficiálne podporí aj 60 firiem a organizácií.

Mesto Trnava už tradične podporí túto globálnu kampaň. Najmenej počas jednej hodiny v sobotu večer vypneme ilumináciu Bernolákovej brány, mestskej veže, Katedrály sv. Jána Krstiteľa a Baziliky sv. Mikuláša,“ informoval vedúci kancelárie primátora Pavol Tomašovič.


Okrem Katedrály (na snímke), vypne mesto aj osvetlenie ďalších troch historických objektov

Na Slovensku podporuje podujatie viacero významných pamiatok. Bez osvetlenia budú okrem iných aj Bojnický zámok, Bratislavský hrad, budova Národnej rady, Spišský hrad, Červený Kameň, Strečno, Primaciálny palác, Nový a Starý hrad v Banskej Štiavnici, hradný kopec v Nitre a mnohé ďalšie.

Medzi svetoznámymi pamiatkami, ktoré podporili akciu zhasnutím sa objavili napríklad Sfinga a pyramídy v Gíze, socha Krista Spasiteľa v Brazílii, parížska Eiffelova veža, most Golden Gate v San Franciscu, rímske Koloseum, opera v Sydney alebo reklamy na Coca-Colu na námestí Times Square v New Yorku.

Do Hodiny Zeme sa môžu zapojiť aj jednotlivci, a to zhasnutím osvetlenia vo svojej domácnosti. Hodina Zeme nie je len o zapojení sa na jednu hodinu v roku. Našej planéte môžete pomôcť vo svojom každodennom živote. Každý z nás ma silu urobiť zmenu a spolu sa naše činy zrátajú a dokážeme veľké veci. Stačí zlepšiť niečo úplne jednoduché. Zhasnite za sebou svetlo v miestnosti, v ktorej sa nikto nenachádza, pokiaľ nemusíte, nechoďte autom, nasadnite na autobus, bicykel alebo sa prejdite pešo… Je skutočne veľmi veľa spôsobov, ako môžete pomôcť Zemi, stačí si len vybrať,“ vyzývajú koordinátori kampane.

História Hodiny Zeme sa datuje k 31. 3. 2007 keď viac ako 2,2 milióna domácností a 2000 firiem v austrálskom Sydney vyplo na hodinu svoje osvetlenie. O rok neskôr sa do Hodiny Zeme zapojilo už okolo 50 miliónov ľudí v 370 mestách a obciach vo vyše 35 zemiach v 18 časových pásmach. Kampaň sa zmenila z udalosti v Sydney na celosvetové hnutie za trvalo udržateľný život. Vo svojom treťom roku sa Hodina Zeme zapísala do histórie ako zatiaľ najrozsiahlejšia dobrovoľná akcia vôbec, predstavovala celosvetové vyjadrenie názoru.

Aj úspory energie ukazujú, že stovky miliónov ľudí hlasovalo pre Zem tým, že svoje svetlá vyplo 5251 miest v 88 krajinách vrátane 79 hlavných miest a až 9 z 10 najľudnatejších veľkomiest sveta.

V sobotu 26. marca 2011 sa do Hodiny Zeme, do boja proti zmene klímy, zapojilo rekordných 135 štátov a teritórií. Ikonické stavby od Pacifiku a Ázie, cez Európu a Afriku až do Ameriky boli vypnuté. Ľudia z celého sveta, vypli svoje svetlá, aby oslávili a chránili to, čo máme spoločné – našu planétu.

Organizátorom Hodiny Zeme je celosvetová ochranárska organizácia WWF (World Wildlife Fund), ktorej poslaním je zastavenie ničenia prirodzeného prostredia a vybudovanie budúcnosti, kde ľudia budú môcť žiť v harmónii s prírodou.

Ulož ako PDF
Napísal 31. marca 2012 9:56. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Mesto vypne osvetlenie pamiatok. Do kampane Hodina Zeme sa môže zapojiť každý”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.