reklama

Podniky v kraji zamestnávali vlani menej ľudí. Tretina zamestnaných pracuje v okrese Trnava

Z údajov Štatistického úradu SR vyplýva, že podniky so sídlom na území Trnavského kraja zamestnávali v minulom roku celkom 114 052 fyzických osôb. Medziročne sa priemerný evidenčný počet zamestnancov znížil o 1 984 osôb, teda o 1,7 %.

Najviac zamestnaných ľudí bolo v roku 2016 v podnikoch sídliacich v okrese Trnava – 35 917, čo je takmer tretinový podiel v rámci Trnavského kraja.

Z územného hľadiska podľa okresov bolo najmenej zamestnaných osôb v podnikoch sídliacich v okrese Hlohovec – 6 185, čo je necelých 17 percent v rámci kraja.

Pracovisko Štatistického úradu SR v Trnave získavalo údaje podnikovou metódou – podľa sídla podniku za všetky organizácie a podniky s výnimkou podnikateľských subjektov do 19 zamestnancov a súkromných podnikateľov nezapísaných v obchodnom registri, ani ich zamestnancov.

Ilustračné foto

Ako uviedla Alena Vadovičová zo ŠÚ SR v Trnave, „nárast v počte zamestnancov bol zaznamenaný v priemyselnej výrobe o 848 osôb, v administratívnych a podporných službách o 520 osôb, v ubytovacích a stravovacích službách o 416 osôb, v informačných a komunikačných činnostiach o 145 osôb, v umení, zábave a rekreácii o 51 osôb, v ťažbe a dobývaní o 27 osôb a vo verejnej správe, obrane a povinnom sociálnom zabezpečení o 14 osôb. Situáciu na trhu práce negatívne ovplyvňoval najmä pokles zamestnanosti v poľnohospodárstve o 907 osôb, v odborných, vedeckých a technických činnostiach o 880 osôb, v doprave a skladovaní o 664 osôb a v stavebníctve o 419 osôb“.

Z hľadiska ekonomických činností bolo v priemere za rok 2016 najviac zamestnaných osôb v priemyselnej výrobe 44 025 (38,6 %).

Vo vzdelávaní bolo zamestnaných 12,5 %, vo veľkoobchode a maloobchode 8,6 %, v zdravotníctve a sociálnej pomoci 8,3 %, vo verejnej správe, obrane a povinnom sociálnom zabezpečení 7,1 %, v administratívnych a podporných službách 6,1 %, v  doprave a skladovaní 5,8 %, v pôdohospodárstve 4,1 %, v ubytovacích a stravovacích službách 2,2 %, v stavebníctve 1,5 %, v odborných, vedeckých a technických činnostiach 1,3 %, v umení, zábave a rekreácii 1 %.

Ulož ako PDF
Napísal 16. marca 2017 8:18. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.