reklama

Študenti trnavskej dopravnej priemyslovky mieria do finále pretekov Shell Eco-Marathon Europe

Študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave sa po svojej minuloročnej premiére v Londýne opäť zúčastnia pretekov Shell Eco-marathon Europe 2018. Počas 34. ročníka pretekov v úspornej jazde, ktoré sa uskutočnia v dňoch 5. – 8. júla v Londýne, zabojujú so svojím elektromobilom o dobrý výsledok. Za Slovensko predstavia úsporné vozidlá spolu tri študentské tímy.

Tím z Trnavy je najmladším slovenským tímom a jediným stredoškolským. Účastníkom pretekov Shell Eco-marathon Europe je od roku 2016, kedy sa študenti úspešne kvalifikovali v „nominačných pretekoch“ z okruhu Le-Mans vo Francúzku.

Minulý rok si vychutnali premiérovú účasť vo veľkom finále v Londýne a teraz sa na trať postavia so svojím úsporným elektromobilom opäť. Veľa si sľubujú od vylepšení na vozidle.

„Tento rok náš elektromobil získava vďaka systému rekuperácie elektrickú energiu aj z kinetickej energie vozidla. Spevnili sme tiež karosériu a zvýšili maximálnu rýchlosť vozidla z pôvodných 35 na 55 km/h,“ opisuje zmeny kapitánka tímu Darina Nádaská.

Trnavskí študenti zabojujú o dobrý výsledok v silnej konkurencii 143 tímov z 24 prevažne európskych krajín.


Predstavenie úsporného vozidla na pôde SPŠ Dopravnej v Trnave

Energeticky najefektívnejšie vozidlá planéty, ktoré prejdú na jeden liter paliva alebo jednu kilowatthodinu stovky až tisíce kilometrov, môžu návštevníci vidieť počas pretekov Shell Eco-marathon Europe 2018, ktoré sú súčasťou festivalu Make the Future. Ten prináša vízie o budúcich zdrojoch energie a spôsoboch, ako budeme v mestách žiť, pracovať či cestovať. Dejiskom festivalu je Queen Elizabeth Olympic Park v Londýne.

Do boja idú s chuťou aj dva slovenské vysokoškolské tímy

Okrem Trnavčanov má Slovensko ďalšie dve želiezka v ohni: študentov košickej Strojníckej fakulty TUKE a študentov bratislavskej Strojníckej fakulty STU. Oba vysokoškolské tímy majú z pretekov viacročné skúsenosti.

Tím Bratislava: Študenti Strojníckej fakulty STU sa hlavnej časti súťaže zúčastnia tento rok už po šiestykrát. Predvedú sa s novým dizajnom, s ktorým pomáhajú študenti Fakulty architektúry. S novou, výrazne žltou farbou vozidla ich na trati žiadny súper neprehliadne. Zmenou oproti minulému roku je aj benzínový pohon a nový spôsob riadenia vozidla. Volant vystrieda pákové riadenie a klasickú odstredivú spojku zase jednokotúčová suchá trecia, ktorá má účinnejší chod.

Tím Košice: Košický tím je prvým slovenským tímom a zároveň aj prvým tímom zo strednej Európy, ktorý sa zúčastnil pretekov Shell Eco-marathon Europe. Študenti Strojníckej fakulty TUKE začali svoju históriu v súťaži písať už v roku 1994. Tento rok sa budú snažiť prekonať svoj doterajší rekord 783 km na liter paliva a atakovať métu 1 000 km. Najskúsenejší slovenský tím predvedie na trati nové vozidlo s minimálnym odporom vzduchu. Vylepšili totiž aerodynamický tvar vozidla a odľahčili karosériu, čím klesla váha vozidla na 35 kg.

Viac informácií nájdete na www.shell.com/energy-and-innovation/shell-ecomarathon.html.

INFO

Shell Eco-marathon je jednou z najnáročnejších a najinovatívnejších študentských súťaží na svete. Každoročne sa uskutočňuje v Európe, Severnej Amerike a Ázii. Súťaž spája súčasných a budúcich inovátorov spolu so širokou verejnosťou zaujímajúcou sa o energetické otázky. Rozvíja diskusiu o udržateľných riešeniach narastajúceho globálneho dopytu po energiách. V rámci Shell Eco-marathon Europe súťaží budúca generácia inžinierov a vedcov vo veku od 16-25 rokov z 24 krajín vo vlastnoručne navrhnutých a vyrobených vozidlách.
Hodnotenie tímu sa vyjadruje prejdenou vzdialenosťou na liter paliva alebo kilowatthodinu.

Shell Eco-marathon Europe sa snaží zapojiť verejnosť do riešenia súčasných výziev spojených s energiami a mobilitou, a zároveň inšpirovať k inovatívnym riešeniam. Súťaž ukazuje snahu spoločnosti Shell pomáhať pri napĺňaní narastajúcich energetických požiadaviek zodpovednou cestou vďaka spolupráci študentov, partnerov a verejnosti.
34. ročník Shell Eco-marathon Europe sa uskutoční 5. júla – 8. júla 2018 v anglickej metropole Londýn za účasti 143 tímov z 24 krajín. Sprievodné aktivity na mieste budú zamerané na inšpiráciu a zapojenie verejnosti k téme budúcnosti energie a nových technológií.

Shell Eco-marathon je globálnou iniciatívou so súťažami v Európe, USA a Ázii. Preteky Shell Eco-marathon Americas sa uskutočnili v dňoch 27. – 30. apríla v Californii v USA, Shell Eco-marathon Asia v dňoch 19. – 22. marca v Singapure.

Ulož ako PDF
Napísal 29. júna 2018 4:56. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.