reklama

Kopplova vila Galérie Jána Koniarka v Trnave má novú strechu

Po viac ako tridsiatich rokoch dostala Galéria Jána Koniarka, sídliaca v Kopplovej vile, novú strechu. Trnavský samosprávny kraj vyčlenil na investíciu zo svojho rozpočtu sumu 85 000 eur. Vymenených bolo 645 metrov štvorcových poškodenej krytiny. Práce prebiehali počas jesene a ukončili ich v prvej polovici novembra, informuje v tlačovej správe odbor komunikácie Trnavského samosprávneho kraja.

Kopplova vila patrí k významným architektonickým pamiatkam postaveným v 2. pol. 19. storočia. Je autenticky zachovanou stavbou obdobia neoklasicizmu v Trnave. Bola reprezentatívnym sídlom majetného vlastníka pozemkov a zároveň člena významnej trnavskej židovskej rodiny Ignáca Koppela (1861 – 1944).

Na mape mesta z roku 1865 je už zaznamenaný prvý, pôvodne dvojpodlažný objekt, ku ktorému bola do roku 1895 pristavaná v južnom závere parcely jednopodlažná, pravdepodobne hospodárska stavba v tvare lichobežníka.

Vila v súčasnom neoklasicistickom štýle bola prebudovaná v rokoch 1910-11. Po 2. svetovej vojne objekt slúžil pozemným stavbám, jasliam a rôznym administratívnym účelom. Od roku 1992 v budove sídli Galéria Jána Koniarka v Trnave.


Nová strecha Kopplovej vily

FOTO: TTSK

Kopplova vila je nositeľom hneď niekoľkých významných pamiatkových hodnôt: urbanistickej (v rámci zástavby ulice, ktorej južnú uličnú frontu uzatvára, je jedným z dominantných prvkov), ďalej architektonickej, tvorenej slohovým výrazom exteriéru aj interiéru a pôvodnou dispozíciou (štuková dekorácia stropov s fabiónmi hlavných priestorov), architektonickými prvkami fasád, pre dané obdobie netradične výrazne členitou kompozíciou hmôt.

Budova má aj umelecko-remeselnú hodnotu vzhľadom k zachovaniu množstva slohových stolárskych a štukatérskych prvkov i pôvodných krokových konštrukcií a napokon hodnotu historickú (ako doklad o pomerne ojedinelom typologickom druhu a vývoji stavebných technológií).

Na základe uvedených skutočností bola Kopplova vila s priľahlým areálom rozhodnutím zo dňa 27. júla 2017 vyhlásená Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky za národnú kultúrnu pamiatku.

V rokoch 2001-2002 podľa návrhu Ing.arch. Zuzany Nádaskej PhD., bolo postavené Nové krídlo Kopplovej vily pre účely stálej expozície Jána Koniarka (otvorenie v júni 2002).

(ts)

Ulož ako PDF
Napísal 19. novembra 2018 6:21. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.