reklama

Cestovateľské kino Severná Kórea: Vydajte sa na nevšedné dobrodružstvo s fotografom Romanom Harákom

Surrealistický výlet do zeme, ktorú definuje efektívna propaganda, neoblomná cenzúra, tvrdý režim a diktátorskí politickí lídri. Cestovateľské kino nahliadne v stredu 13. marca 2019 v trnavskom Kine Hviezda za železnú oponu do sveta, ktorý zviera tvrdý komunizmus. Ako žijú ľudia v tejto izolovanosti? A ako sa tam cítia vyvolení turisti pod všadeprítomnými sliediacimi očami? Aké sú pravidlá a tradície tohto národa? Vydajte sa na nevšedné cestovateľské dobrodružstvo s fotografom Romanom Harákom.

Severná Kórea nie je typická cestovateľská destinácia a tiež nie je až tak úplne jednoduché sa do nej dostať. Roman, ako si sa tam dostal ty a ako dlho si tam bol?

– V Severnej Kórei som bol dvakrát. Raz ako člen skupiny, raz ako sprievod šéfa humanitárnej organizácie, ktorá dostala povolenie v krajine prevádzkovať pekárne, z ktorých produkty boli určené len deťom v školách a škôlkach. Tento projekt bol kompletne finančne aj logisticky zastrešený organizáciou mimo Severnej Kórey a dostal som sa k ľuďom, lokalitám a zážitkom, ktoré bežný cestovateľ zo Západu nezažije. Dostať sa do Severnej Kórey je dnes už veľmi jednoduché. Táto krajina je však obohnaná takým rúškom tajomstva, že si veľa ľudí myslí, že dostať sa do krajiny je extrémne zložité. V oboch prípadoch som bol v krajine takmer dva týždne.

Na čo si sa musel pripraviť a čo ťa po príchode aj tak prekvapilo?

– Pripraviť som sa musel na veľa obmedzení. Nefotiť, čo si režim nepraje, nerozoberať politiku s miestnymi obyvateľmi, nepokúšať sa s nimi nadväzovať neprimeraný kontakt, nevzdialiť sa od sprievodcov, nemať objektív fotoaparátu nad 300mm. Od príchodu do krajiny ma prekvapila absolútna čistota, v meste sa stále zametá, čistia sa obrubníky, ručne sa trhá tráva. Do tohto procesu sú zapojené už malé deti, videli sme ako počas septembra, keď padá lístie, zametajú diaľnicu. Na druhý a ďalší deň robili to isté, namiesto toho, aby boli v škole.


V stredu 13. marca v kine Hviezda

Ide o krajinu žijúcu v izolácii od okolitého sveta, v ktorej vládne tvrdá ruka komunizmu. Ako tam vyzerá život a akí sú Severokórejčania? Čím sa živia a ako trávia voľný čas?

– Počas mojej druhej návštevy krajiny som mal možnosť nazrieť aj do bežného života ľudí, čo je pre bežného turistu pod dohľadom “sprievodcov”, nemožné. Ľudia sú často nútení venovať sa aj absurdným činnostiam, len aby bola stopercentná zamestnanosť. Najväčším problémom je podľa mňa absolútna odrezanosť od sveta a nedostatok informácií. Hlavne na vidieku, kde ľudia majú k dispozícii jeden televízny kanál a jedny noviny plné dezinformácií a propagandy. Internet a nezávislé spravodajstvo tam absentuje a ľudia majú veľmi skreslené názory na svet. Vôbec netušili, že vo svete sa konali napríklad v rámci Arabskej jari povstania proti diktátorom, keďže miestny režim takého informácie dôsledne filtruje.

Čo sa v Severnej Kórei oplatí vidieť?

– Určite hlavné mesto Pchjongjang, do istej miery je to výlet do minulosti: električky a autobusy z čias Československa alebo NDR v kontraste s najnovšími Hummermi a Mercedesmi miestnej elity. V hlavnom meste treba určite zažiť fascinujúcu spartakiádu, počas ktorej v priebehu jedného večera vystúpi až 100-tisíc cvičencov. Vzrušujúca je aj najnepriechodnejšia hranica na svete medzi oboma Kóreami a demilitarizovaná zóna, kde vám je umožnené urobiť pár krokov aj na územie Južnej Kórey. Skvelé miesto na návštevu je aj najvyšší vrch krajiny Mount Paektu, ktorý je vo výške približne nášho Gerlachu a je miestnymi obyvateľmi považovaný za posvätný a nenarodil sa tam podľa miestnych nikto iný, ako Kim Čong-un.

Ak sa niekto rozhodne, že túto krajinu navštívi, čo by si mu odporučil ešte pred samotnou cestou, aby si pripravil?

– Odporučil by som, aby si každý dal v prvom rade pozor na správanie. Rešpektovať miestne zvyklosti, nech sú akokoľvek bizarné či absurdné. Niekedy stačí maličkosť a v lepšom prípade si na vás sprievodcovia len “zasadnú” a zmažú vám fotografie, respektíve nedovolia fotiť. V horšom prípade hrozia problémy končiace až vyhostením, či väzením aj pre, z nášho pohľadu, banality. Je potrebné zobrať si so sebou veľa pamäťových kariet, keďže inšpirácií na fotenie bude neúrekom a keďže Severná Kórea je krajina, ktorá sa väčšinou navštevuje len raz v živote. V Severnej Kórei akceptujú euro, je však nutné vziať si so sebou veľa mincí a bankoviek nižších nominálnych hodnôt. Keď si budete chcieť kúpiť niekde na odľahlom mieste minerálku a budete mať v rukách len 20-eurovku, budú vám tvrdiť, že nemajú vydať drobné a nech sa zastavíte zajtra, avšak vy už budete na druhý deň na opačnom konci krajiny. Je nutné dať si pozor aj na časopisy alebo knihy ktoré si do Severnej Kórei prinesiete. Miestne úrady môžu považovať tieto tlačoviny za západnú propagandu a môžu vám narobiť problémy.

Roman Harák
je fotograf a cestovateľ, ktorý pôsobí v IT a e-commerce sfére. Patrí k ľuďom, ktorí si pre dovolenku nevyberajú plážové lokality, ale lákajú ho skôr menej obvyklé destinácie pre cestovanie. Jeho fotografie zo Severnej Kórey už videlo niekoľko miliónov ľudí a boli použité v médiách ako CNN, Reuters, BBC či The Guardian.

Cestovateľské kino Hviezda – 13. marca 2019 (streda)
Štart: 20:00 hod.
Vstupenky: bit.ly/SevernaKorea1303

Event: https://www.facebook.com/events/2352114535022793/

Ulož ako PDF
Napísal 22. februára 2019 9:09. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

23 komentárov pre “Cestovateľské kino Severná Kórea: Vydajte sa na nevšedné dobrodružstvo s fotografom Romanom Harákom”

 1. 1
  Lepšia Korea says:

  Tento článok je o Trnave – konkrétne LT a voccovi :

  …. Surrealistický výlet do zeme, ktorú definuje efektívna propaganda, neoblomná cenzúra, tvrdý režim a diktátorskí politickí nímandi

  Toto sa v Trnave nemôže stať :
  … Od príchodu do krajiny ma prekvapila absolútna čistota, v meste sa stále zametá, čistia sa obrubníky, ručne sa trhá tráva. Do tohto procesu sú zapojené už malé deti, videli sme ako počas septembra, keď padá lístie, zametajú diaľnicu …
  – Kórea už dávno predbehla Hipster City

  Brokov fejsbúk :
  …. absolútna odrezanosť od sveta a nedostatok informácií. Hlavne na vidieku, kde ľudia majú k dispozícii jeden televízny kanál a jedny noviny ( vodcovú stránku ) plné dezinformácií a propagandy …

  Brok = náš KIM
  Brok = náš LenON

  Cestovateľské kino nahliadne v stredu 13. marca 2019 v trnavskom Kine Bicygel za železnú oponu do virtuálneho sveta, ktorý zviera tvrdý bročkizmus. Ako žijú ľudia v tejto izolovanosti na fakebooku? A ako sa tam cítia vyvolení voliči pod všadeprítomnými sliediacimi očami trollov ?

  • 1.1
   Timur says:

   Odborníci by daný stav vedeli aj diagnostikovať, nemali by to nechať zájsť tak ďaleko. Vari zabudli na Hipokratovu prísahu ? Neposkytnutie prvej pomoci je predsa trestný čin.

   • 1.1.1
    Rumit says:

    Odborníci by daný text vedeli diagnostikovať ako fejtón – písaná tvorba zábavnej formy na spoločenskú tému, ktorý môže byť humoristický, ironický, sarkastický, satirický.
    V roku 1940 napísal Arkadij Gajdar knihu pre deti Timur a jeho družina, príbeh o deťoch, ktoré pomáhali slabším a starším vo svojej dedine počas II.sv.vojny.
    Takže Timur zober svoju družinu a icte už pozametať a upratať celé mesto. Už je to fakt trápne, a nezabudnite na všetky obvody, aj to je mesto.

    • 1.1.1.1
     Timur says:

     Inak veľmi konštruktívny postreh, len má jeden zásadný nedostatok . Timur a jeho družina pozametá a uprace celé mesto a zahraničný investori to mestu vyfakturujú a mesto im to zaplatí . Táto hra nie je férová a preto sa ju hrať s tebou nebudeme. V rozpočte je dostatok financií aby to mohli spraviť aj zahraničný investori, keďže päť rokov sa stav v tejto základnej činností čistenia a upratovaní značne zanedbal je skutočne potrebné danej činnosti venovať pozornosť. Použiť formy, subotnik, alebo modernejšie formy daňový poplatníci pre seba. ZAPLAŤ A SPRAV SI SÁM ! ! ! !

     • 1.1.1.1.1
      Gool says:

      Timur alebo pejkovic ty mas co hovorit. Zimak si nechal zdevastovat. 5 plnych kontajnerov bordelu odtial vybrali a ty ides pisat nieco o spine??? Ty si spina a jedna z najvacsich v Trnave. Pan pokorny preco tu neni sprava o zimaku co tam vsetko nasli ci uz nenasli??

      • 1.1.1.1.1.1
       Pozorovateľ says:

       Domáca úloha:
       5 kontajnerov bordelu na zimáku je veľa, alebo málo?

       Keď si vezmeme priemerný slovenský dedinský rodinný dom, cca 40 ročný, s povalou, pivnicou a tzv. “letnou kuchyňou” a začneme ho radikálne upratovať, koľko kontajnerov “bordelu” z neho vyvezieme?

       • 1.1.1.1.1.1.1
        Gool says:

        Pis po jednym nickom co mas schyzu? Rodinny dom ma majitela a pocitam ze neni dotovany mestom na jeho spravu ze??

        • 1.1.1.1.1.1.1.1
         Pozorovateľ says:

         Ja som Pozorovateľ, nie Timur.
         Mal si dá zamyslieť. Nezamyslel si sa. Asi ti to nejde.
         Tak ti vysvetlím pointu. 5 kontajnerov bordelu na zimáku po výmene správcu asi až tak veľa nebude. U starej mamy na povale možno objavíš aj dupačky po strýkovi 🐀.

         • 1.1.1.1.1.1.1.1.1
          Gool says:

          V prostredi kde trenuju stovky deti? Dobre super dufam ze aj ty mas nasrane doma v kute a nevadi ti to.

        • 1.1.1.1.1.1.1.2
         hokejista says:

         Hokejisti a krasokorčuliari sa máme super, ľad za euro a správca robil čo mohol aby to fungovalo a zimák nebol využitý na 35 % ako npr. hala. Mesto prispelo 30% ceny ľadu a ostatné zohnal správca. To je tá suma čo teraz prispelo mesto 350 tisíc zimák a 130 tisíc kamenáč. Takže čo tu splietaš o dotáciách, alebo boli a to sú tie čo hľadá Vasiľ Biľak s ekonómku. Potom je na mieste otázka, kto sa na meste nabaľoval na zimáku a Kamenáči? Nevieš koľko dáva mesto na halu, plaváreň,Castilione, na chichi – chachaka, kosenie v mestskej réžii? Písali sa strašné čísla. Takže na nedeľné dopoludnie toho je až moc, vzdelávacieho programu a navyše bezplatne. Poďme račej na hádzanú, pardon tá už v Trnave nie je.

         • 1.1.1.1.1.1.1.2.1
          Gool says:

          Chudacik spravca uz si vyplackal? Zachranca zimaku co vycerpal kvantum vody v Trnave len aby akoze setrilma dokonca zohnal peniaze krasna nedelna rozpravocka. Chod spinkat tlcik

      • 1.1.1.1.1.2
       Bordel? says:

       Na lávke na Družbu je aktuálne niekoľko kontajnerov bordelu vo forme posypového zimného materiálu. Po tomto posype sa neustále šliape, tvrdé kamienky poškodzujú ochranný náter telesa lávky, vtláčajú sa do dilatačných špár, poškodzujú hydroizolačný náter a skracuje sa životnosť lávky. Navyše prach z lávky je rozfúkavaný do životného prostredia a stanička na PM10 má s tým bordelom tiež čo robiť.

       • 1.1.1.1.1.2.1
        Bordelw says:

        Stale je zima pokial nevies. V tomto obdobi este byvali mrazy. A co mam info za tyzden sa zacne posypovy material spratavat aj z ciest aj chodnikov. Pm 10 stym nema nic inac by po jednom dni ten stav neodvolali ze?

        • 1.1.1.1.1.2.1.1
         ABC says:

         Veľmi správne si napísal, v tomto období bývali ešte mrazy. Nič si nepočul o klimatických zmenách. Mesto má dokonca spracovanú publikáciu ako s klimatickými zmenami bojovať. Takže keď to teraz pozametajú čo je normálna činnosť, lebo pokiaľ nemrzne, tak to problém byť nemôže určite bude na budúce menej roboty. A určite to je zmyslu plnejšia práca ako keď pracovníci mesta v mraze -5 C hrabú listy, ako to napísal jeden z prispievateľov.

         • 1.1.1.1.1.2.1.1.1
          Bordelw says:

          Doteraz kazdu noc aj rano mrzlo. Keby sa niekto smykol uz by si tu prvy nariekal preco to neni posypane.

          • 1.1.1.1.1.2.1.1.1.1
           Bordel? says:

           Nesplietaj piate cez deviate.
           Pomerne dlho je sucho, špiny na lávke je neskutočné množstvo. Ty asi radšej pozeráš do kalendára, že? Pozri radšej cez okno von a podľa toho aj rozmýšľaj a konaj. Keď sa povrch lávky ničí, tak treba konať. Pozametať lávku je lacnejšie, ako ju znova sanovať. Už teraz je ten povrch lávky taký, ako by ho tam intenzívne šmirgľovali. Choď sa tam prejsť. Pri chodení sa mysľou nevznášaj v opare štúdií, ale si občas pozri pod nohy. Na ten mrdník.
           V zime sa tiež dajú robiť rozumné veci, netreba si stále sedieť na fejsbúku.

          • 1.1.1.1.1.2.1.1.1.2
           Keby niečo, ... says:

           V civilizovanom svete sa zametá a upratuje aj v zime.

          • 1.1.1.1.1.2.1.1.1.3
           Bordelw says:

           Nejaky mas o vsetkom moc prehlad asi moc casu travis na tom jeho fb a hlavne tu sa opustas v anonymnom svete a v realnom si niekde v izbicke velky odbornik na vsetko drzim ti palce nech sa tvoje myslienky dostuna aj dalej, nielen na tu to stratenu diskusiu.

          • 1.1.1.1.1.2.1.1.1.4
           Aha ho says:

           Pánovi “Bordelw”:
           Kto v dobrom úmysle poukazuje na nedostatky, ten sa podľa vás vo svojej izbičke opúšťa? Nedávno tu niekto, kto poukazoval na populizmus, bol označený za chudáčika a smutného človiečika.

           Ak niekto vo voľbách dostane nejaké volebné hlasy, neznamená to, že automaticky naberie aj rozum.

          • 1.1.1.1.1.2.1.1.1.5
           Ano says:

           Pokiaľ si obyvateľ mesta Trnava, tak v noci nemrzlo ninimálne 4 dni, teraz mrzlo 2 noci, túto noc z nedele na pondelok nemá mrznúť a najbližšie 4 noci nemá mrznúť. Pri 3 smenej prevádzke zametača a pri dobrej organizácii práce môže byť mesto v hlavných ťahoch vyčistené. Bročka – Mat a Viskupič – Pat, môžu s radostnou novinkou predstúpiť v piato pred novinárov a prezentovať sa dobre vykonanou prácou.

        • 1.1.1.1.1.2.1.2
         PM10 says:

         Výstrahu na PM10 odvolali, lebo trochu popršalo a aj menej fúka vietor. Prach a zvyšné svinstvo zvlhlo a drží sa na povrchu. Napriek tomu je PM10 aj PM2,5 v žltom poli. Budúci týždeň sa oteplí, môžeme sa tešiť.

      • 1.1.1.1.1.3
       Amater says:

       7500 kg železného šrotu po investičných akciách mesta, bordel zo zimného štadióna . Peniaze za železný šrot sme použili na upevnenie medziľudských vzťahov a lepšie spoznanie nového kolektívu.

 2. 2
  hokejista says:

  Dáko si sa vzrušil, čo už prihorieva alebo už horí ? Vasil Bľak hľadá 300 tisíc na energie spolu s ekonómkou správy. Dostali len 480 tisíc a k tomu 260 tisíc, mesto bohatá firma. Na pomník 20 tisíc pôjdu pýtať na Ruské veľvyslanectvo do Bratislavy, spasitelia civilizácie.

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.