reklama

Premietanie dokumentu: Kúpeľný dom Machnáč – kedysi významná funkcionalistická stavba desaťročia chátra

Kultúrne centrum Malý Berlín pozýva na premietanie dokumentárneho filmu o jednej z najvýznamnejších budov 20. storočia. Reč bude o opustenom sanatóriu Machnáč v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice. Po premietaní krátke dokumentu bude večer pokračovať diskusiou s režisérkou, Andreou Kalinovou.

Sanatórium Machnáč je významnou funkcionalistickou stavbou a zároveň národnou kultúrnou pamiatkou, ktorej súčasný stav, bohužiaľ, neodpovedá jej vysokej hodnote. Často sa meniaci majitelia, vandalizmus a vplyv počasia spôsobili, že sa z tohto pozoruhodného objektu stala ruina blížiaca sa k svojmu zániku.

Prostredníctvom filmu Po sezóne sa okrem pozadia vzniku a fungovania kúpeľného domu dozvedáme aj o živote architekta Jaromíra Krejcara a jeho ženy Mileny Jesenskej. Vo filme vystupujú historici architektúry Peter Szalay a Jan Tabor, bývalá zamestnankyňa pamiatkového úradu pani Lackovičová či bývalá lekárka pani Blašková.


Podujatie sa uskutoční v stredu 15. mája

Ten najväčší priestor však dostali umelecké intervencie a aktivistické happeningy, ktoré v Machnáči realizovala platforma Opustená (re)kreácia v zložení architektov, teoretikov či filmárov. Tí spoločne pred časom vydali malú publikáciu – knižného sprievodcu po Trenčianskych Tepliciach C20 a samostatnú publikáciu k sanatóriu Machnáč s názvom Off season.

Premietanie spojené s diskusiou sa uskutoční v stredu 15. mája 2019 so začiatkom o 19:00 v Malom Berlíne so vstupným 2 eurá.

Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Mesto Trnava.

Ulož ako PDF
Napísal 14. mája 2019 12:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.