reklama

V centre na seba narazili dva rozdielne tábory. Prívržencov Kotlebu a odporcov fašizmu oddeľovali policajné hliadky

AKTUALIZOVANÉ

Proti nenávisti a fašistickej ideológii sa spojili v piatok 31. januára 2020 v centre Trnavy stovky ľudí. Protestné zhromaždenie vzniklo ako reakcia na ohlásené verejné stretnutie Mariana Kotlebu a jeho spolustraníkov z ĽSNS na Námestí SNP.

Akcia sa neobšila bez niekoľkých incidentov, agresie a provokácií, žiaden z nich však neprerástol do väčšej potýčky.

Policajti pohotovostného útvaru vyviedli z davu muža, ktorý je podozrivý z poškodzovanie cudzej veci a to konkrétne fotoaparátu v hodnote 3000 eur. „Okrem toho sme zadokumentovali tri priestupky proti majetku, ktoré súviseli s poškodením vozidiel a so znehodnotením reklamného banera,“ informovala trnavská polícia na Facebooku.


Na Námestí SNP stáli proti sebe dva tábory, zišlo sa tu asi 1000 ľudí

FOTO: (rd)

Situáciu mali pod kontrolou policajné zložky, ktoré oba tábory od seba oddelili aj pomocou vozidiel a oplotenia. Napätie vyvolali najmä na začiatku lietajúce plechovky z tábora kotlebovcov.

Podľa polície sa počas zhromaždenia sa jedna osoba zranila a tá bola po zásahu kameňom do hlavy prevezená na ošetrenie do nemocnice. Tento prípad polícia preveruje s podozrením na výtržníctvo.

Niektorí z prívržencov Kotlebu prišli na míting zamaskovaní rúškami a vulgárne nadávali svojim oponentom aj prítomným novinárom a fotografom.

Trnavčania, ktorí sa rozhodli pripojiť k iniciatíve Trnava s fašistami nediskutuje!, mali v porovnaní s priaznivcami Kotlebu približne dvojnásobné zastúpenie.

Protest iniciátori zvolali ako prejav nesúhlasu s politkou strany Mariana Kotlebu. „Zhromaždenie v žiadnom prípade nie je agitáciou v prospech žiadneho politického subjektu,“ upozornili.

Svoj postoj voči extrémizmu vyjadrila aj trnavská župa, ktorá nechala na blízku budovu Knižnice Juraja Fándlyho mená ľudí z nášho kraja, ktorí boli transportovaní do koncentračných táborov.

Denník N vo večerných hodinách informoval, že prívrženci kotlebovcov po skončení mítingu napadli predstaviteľov strany Progresívne Slovensko / Spolu.

„Dostal som jednu ranu do hlavy, kolega do zubov, napadli aj jedného okoloidúceho mladého človeka, ktorému po rane tiekla krv z nosa,“ povedal denníku člen predsedníctva PS/Spolu Pavel Sibyla s tým, že potom útočníci odišli.

Stanovisko trnavskej polície k zhromaždeniu:

„Polícia počas verejného zhromaždenia vykonala služobné zákroky proti osobám, ktoré sa dopustili protiprávneho konania a narušili pokojný priebeh zhromaždenia. Polícia ich vykonala voči osobám bez rozdielu k ich sympatiám a k ich osobným názorom.
V prípade, že príde opätovne k narušeniu verejného poriadku zo strany občanov, takéto správanie nebudeme tolerovať a zákroky budú vykonané zo strany policajtov razantne v zmysle zákona.
V súvislosti so včerajším zhromaždením policajní kriminalisti zhromažďujú všetky informácie k osobám, ktoré akýmkoľvek spôsobom narušili toto zhromaždenie. V prípade, že ste boli osobne svedkami protipravneho konania, kontaktuje políciu na čísle 158.“

Ulož ako PDF
Napísal 31. januára 2020 18:49. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V centre na seba narazili dva rozdielne tábory. Prívržencov Kotlebu a odporcov fašizmu oddeľovali policajné hliadky”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.