reklama

V Dome hudby sprístupnili výstavu diel neprofesionálnych výtvarníkov Trnava – kráľovské mesto v obrazoch

Trnavské osvetové stredisko pripravilo v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom výstavu Trnava – kráľovské mesto v obrazoch. Ide o ďalší projekt zo série KreaTiviTa 2020 pod vedením metodičky pre výtvarníctvo, fotografiu a umelecké remeslá Milady Kotlebovej. Výstava je inštalovaná vo výstavných priestoroch Trnavského osvetového strediska v Dome hudby Mikuláša Schneidera Trnavského od 15. októbra a potrvá do 15. decembra 2020.

Výstava Trnava – kráľovské mesto v obrazoch je kolektívnou výstavou neprofesionálnych výtvarníkov z trnavského regiónu.


Norbert Rakús

Autormi výtvarných diel sú Jaroslav Áč, Miroslav Benian, Jozefína Bíliková, Marianna Bubánová, Michal Botík, Albín Časár, Milan Čech, Tibor Hirner, Rudolf Holkovič, Daniela Kačmarová-Máliková, Juraj Klepáč, Emília Krivosudská, Marcel Málik, Rudolf Pavelský, Norbert Rakús, Marek Škvarka, Zuzana Špirková a Jozef Valovič.

Zachytávajú mesto Trnava prostredníctvom viacerých motívov. Veľmi častou inšpiráciou je sakrálna architektúra, ale zároveň nechýba ani industriálny motív v podobe Bellušovho vodojemu.

Výtvarné diela sú tvorené rôznymi technikami. Obľúbená je maľba akrylom. Nachádza sa tu niekoľko olejomalieb a autori výstavu spestrili akvarelom, pastelom a maľbou na hodváb. Vďaka tomu, že vystavujúci výtvarníci predstavujú viaceré generácie, môžeme na prácach pozorovať aj motív staršej architektúry Trnavy z rokov 1987 a 1988.


Rudolf Holkovič

„Trnava nie je iba siedmym najväčším mestom Slovenska, ale aj významným centrom duchovného a kultúrneho života. Jej význam však nemôžeme merať iba dnešným počtom obyvateľov, ale predovšetkým postavením v dejinách Horného Uhorska, Československa a Slovenska.
Trnava bola prvým mestom na tomto území, ktorému v roku 1238 udelil uhorský kráľ Belo IV. výsady slobodného kráľovského mesta. Privilégiom podriadil mesto priamo korune a vymedzil mu také práva, ktoré umožňovali rýchly rozvoj mesta. Pôvodné poľnohospodárske centrum sa začalo postupne meniť na centrum výroby, obchodu a remesiel. Výsadné postavenie mesta upevňovali ďalší uhorskí králi.
Význam Trnavy vzrástol najmä v 16. storočí, keď sa sem pred blížiacim tureckým nebezpečenstvom, v roku 1543, presťahovalo ostrihomské arcibiskupstvo s kapitulou. Bratislava sa stala administratívnym centrom krajiny a Trnava prevzala úlohu kultúrneho a náboženského centra. V XVII. storočí, v období povstaní, vojen a požiarov, sa stáva Trnava univerzitným sídlom a  boli postavené stavby, ktoré sú dnes národnou kultúrnou pamiatkou.
Najmä sakrálna architektúra, ktorej stavby datujeme už od 13. storočia, je najvýznamnejším inšpiračným zdrojom osemnástich maliarov,  obdivovateľov a milovníkov genius loci tohto neobyčajného mesta.
Z ich diel pripravilo Trnavské osvetové stredisko výstavu Trnava – kráľovské mesto v obrazoch. Prostredníctvom ich obrazov sa tak ocitáme na niekoľkých identických miestach zobrazených z iného pohľadu, rozdielnou technikou a rukopisom alebo v inej dennej a ročnej dobe. TRNAVA – KRÁĽOVSKÉ MESTO V OBRAZOCH je jedinečná aj tým, že je inštalovaná z diel neprofesionálnych výtvarníkov. Okrem najvýznamnejších dominánt mesta – sakrálnej architektúry nám však približuje aj život v tichých uliciach centra, pohľad na jej stredoveký urbanizmus, výstavbu sídliska ČSM v šesťdesiatych rokoch aj významnú technickú pamiatku – Bellušov vodojem.
Zobrazovanie rodného mesta alebo miest, v ktorých sme prežili významné chvíle svojho života sú frekventovanou témou výtvarného umenia. Na prítomnej výstave sa podarilo zhromaždiť a vystaviť diela, ktoré nám približujú starú aj novú Trnavu a sú poctou mestu, ktoré si tento záujem zaslúži,”
uviedol kurátor výstavy, akademický maliar Milan Rašla.


Jozef Valovič

Výstava diel amatérskych výtvarníkov pod názvom Trnava – kráľovské mesto v obrazoch je otvorená v pondelok až štvrtok od 8:00 h do 15:30 h a v piatok od 8:00 h do 14:00.

Trnavské osvetové stredisko vydalo k výstave hodnotný pamätný bulletin. Realizáciu výstavy podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, ktorý je zároveň hlavným partnerom podujatia. Väčšina autorov výstavy Trnava – kráľovské mesto v obrazoch sa zúčastňuje regionálnej súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby Trnavská paleta.

Katarína Michalčíková

Trnavské osvetové stredisko

organizuje podujatia v rôznych oblastiach kultúry s cieľom sprístupňovať verejnosti ľudové tradície, umenie a poznatky a tiež s cieľom umožňovať verejnosti zmysluplne napĺňať jej voľný čas kultúrnymi aktivitami a tak napomáhať pri prevencii protispoločenských javov a drogových a iných závislostí s územnou pôsobnosťou v okrese Trnava, Piešťany a Hlohovec. Zriaďovateľom Trnavského osvetového strediska je Trnavský samosprávny kraj.

Ulož ako PDF
Napísal 18. októbra 2020 10:11. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.