reklama

Pamätník nenarodeným deťom na mestskom cintoríne na Kamennej ceste dostal zelenú

V utorok 15. februára 2022 sa uskutočnilo hlasovanie mestského zastupiteľstva v Trnave, ktoré rozhodovalo aj o výpožičke pozemku na mestskom cintoríne na Kamennej ceste pre projekt Pamätníka nenarodeným deťom. Tento zámer, ktorý predložilo na zastupiteľstvo občianske združenie Naše MesTTo, poslanci schválili.

Mestský poslanec a člen tímu Naše MesTTo Rasťo Mráz: „Som rád, že po roku a pol príprav a konzultácií na rôznych úrovniach sa aj Trnava bude môcť prihlásiť k viacerým slovenským mestám, ktoré majú svoje osobitné pietne miesto pre deti, ktoré nemali možnosť narodiť sa. Z môjho pohľadu tento projekt reprezentuje mimoriadne pozitívny vstup do niekedy zbytočne preexponovanej diskusie o živote pred narodením. Namiesto kritiky ponúka pomoc a namiesto moralizovania umenie. Čaká nás však ešte veľmi dlhá cesta.“


Cintorín na Kamennej ceste

Ilustračné foto: Patrik Pokorný / trnava-live.sk

Ako ho doplnil nemocničný kaplán a člen tímu, ktorý pripravuje tento projekt, vdp. Rudolf Kopinec, Pamätník nenarodeným bude miestom, ktoré napomáha prijatiu nečakanej, náhlej tragickej zmeny v živote: „Stretám sa s rodičmi, ktorí takouto skúsenosťou prešli a som preto rád, že tento projekt nakoniec našiel podporu a výpožičku poslanci schválili. Pamätník tak umožní v tichu a pokore vysporiadať sa s nedávnou stratou i s dávnymi traumami, kedy nebolo možné si nenarodené dieťa vyžiadať a s úctou ho pochovať.“

„Dnešné rozhodnutie je dobrou správou pre nás, ale aj pre veľké množstvo ľudí, ktorí túto myšlienku podporujú. Samozrejme, naša práca dneškom nekončí. Čaká nás zariadenie stavebných prác pre finálnu inštaláciu Pamätníka a vybudovania hrobových miest. Taktiež plánujeme aj slávnostné odhalenie a požehnanie,“ dodala členka tímu Zuzana Bošnáková.


Vizualizácia pamätníka

Zdroj: Naše MesTTo

Ulož ako PDF
Napísal 15. februára 2022 21:39. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.