reklama

Krajskí poslanci sa zišli poslednýkrát v tomto volebnom období, schválili zvýšenie výdavkov na energie a podporili dostavbu centra pomoci v Trnave

V stredu 21. septembra 2022 sa uskutočnilo posledné riadne zasadnutie Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja v aktuálnom volebnom období. Dominovala téma rastu cien energií a návrhu nového grafikonu verejnej dopravy.

„Vývoj cien energií dlhodobo sledujeme. Na ich rast sme zareagovali už v máji, keď sme bežné výdavky župných stredných škôl, kultúrnych inštitúcií a zariadení sociálnych služieb zvýšili o 615-tisíc eur. Pre naše organizácie v oblasti sociálnej starostlivosti sme dnes na tento účel vyčlenili ďalších 129-tisíc eur,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že aj ako predseda združenia SK 8 rokuje s predstaviteľmi vlády Slovenskej republiky s cieľom zabezpečiť finančnú pomoc samosprávnym krajom.

Celkové náklady župných organizácií na vyplatenie odmien vo výške 500 eur pre zamestnancov vo verejnom záujme v oblasti školstva, kultúry, sociálnej starostlivosti a správy ciest sú 2,8 milióna eur.

Vďaka odsúhlasenej zmene rozpočtu kraj vyčlení na tento účel 1 milión eur z daňových príjmov. Zvyšné zdroje pokryje z rezervy v rozpočte a z transferu od ministerstva školstva.

FOTO: TTSK

Krajskí poslanci schválili aj príspevok 170-tisíc eur na dostavbu centra pomoci ľuďom bez domova. Poslanec Miroslav Dzurech, ktorý je súčasne riaditeľom Trnavskej arcidiecéznej charity, v tejto súvislosti ocenil ústretový krok župy.

Ako skonštatoval, „v Trnave, za Kostolom sv. Heleny, vzniká úplne nové, unikátne nízko prahové centrum, v ktorom budeme poskytovať starostlivosť a poradenstvo pre ľudí bez domova. V priebehu výstavby, ktorú spolufinancujeme z eurofondov, však čelíme zvýšeným nákladom, ako aj potrebe vykonania nepredpokladaných stavebných prác. Bez príspevku trnavskej župy by bolo dokončenie stavby ohrozené, azda až nemožné“.

Poslanci požiadali Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky o prehodnotenie návrhu grafikonu vlakovej dopravy na roky 2022 a 2023.

Predkladateľ uznesenia, župan Viskupič, skonštatoval: „Som rád, že moje opakované ústne aj písomné apely na zástupcov ministerstva dopravy podporili aj krajskí poslanci. Nevieme sa stotožniť s tým, že diaľkové vlaky na trase medzi Bratislavou a Košicami prestanú zastavovať v kúpeľnom meste Piešťany a v Leopoldove, ktoré je dopravným uzlom. Namietali sme aj zníženie počtu spojov na Záhorí či na juhu kraja. Navrhli sme tiež, aby bolo prijatie navrhovaných zmien v grafikone odložené o rok. Od toho si sľubujeme získanie času na odkomunikovanie zmien s cestujúcimi, ako aj na efektívne zosúladenie vlakov s prímestskými autobusmi.“

V závere rokovania Viskupič, ako aj predsedovia poslaneckých klubov, poďakovali poslankyniam a poslancom za vecnú a konštruktívnu spoluprácu v predchádzajúcich piatich rokoch, ktorá priniesla viditeľné výsledky pri modernizácii kraja vo všetkých oblastiach.

Vo volebnom období 2017-2022, ktoré bolo už piatym v poradí, Zastupiteľstvo TTSK zasadalo 35-krát.

Popri ustanovujúcom zasadnutí sa uskutočnilo 31 riadnych schôdzí a tri mimoriadne. Poslanci absolvovali osem výjazdových zasadnutí, a to v Dunajskej Strede, Senici, Piešťanoch, Rakoviciach, Galante a trikrát v Trnave, mimo štandardných priestorov Úradu TTSK.

V apríli 2020 poslanci trnavskej župy ako prví plnohodnotne rokovali prostredníctvom videokonferencie. Túto formu využili spolu štyrikrát.

Ulož ako PDF
Napísal 21. septembra 2022 12:19. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.