reklama

Diváci v Trnave videli premiéru Shakespearovej hry Troilos a Kressida. Je mrazivá i zábavná zároveň

Divadlo Jána Palárika v Trnave uviedlo ako prvú premiéru 49. sezóny hru Williama Shakespeara Troilos a Kressida v piatok 21. októbra 2022. Diváci na premiére odmenili sedemnásť účinkujúcich a tvorcov neutíchajúcim „standing ovation“. Groteskná tragikomédia o banalite lásky, pýchy a vojny sa v Trnave hrala prvýkrát v histórii Slovenskej republiky na doskách profesionálneho divadla.

Kvôli zdravotným problémom člena umeleckého súboru bolo divadlo nútené zrušiť verejnú generálku aj predpremiéru. V piatok sa tak na premiére hralo pred vypredaným hľadiskom prvýkrát. Po úspešnej premiére nasledovala v sobotu prvá repríza.

Inscenácia ponúkla divákom netradičný obraz legendárnych gréckych i trójskych hrdinov počas Trójskej vojny, ktorým sa nechce bojovať. Príbeh jednej zničenej lásky, ale najmä obraz zbytočnej vojny je v súčasnosti aktuálnejší, ako kedykoľvek predtým.

FOTO: DJP Trnava / Jakub Kovalík

Diváci uvidia unesenú Helenu ako smiešnu zámienku vojny, mľandravého a pyšného Achilla ktorý sa váľa v stane a odmieta bojovať, mužov ktorí sa spoliehajú viac na hašterivú zákulisnú politiku, než na konkrétne skutky, kupliarstvo, pomstu a ako sa na správneho Shakespeara patrí, krv a smrť.

„Cez príbeh vojny sme vo vyše 400 rokov starej Shakespearovej hre našli znepokojujúcu paralelu s dneškom, ktorá nepotrebovala žiadnu aktualizáciu. Vo výnimočnom spracovaní Juraja Bielika a jeho tvorivého tímu odohrali herci v piatok predstavenie po prvýkrát pred publikom a bolo to rovno publikum premiérové, čo je veľmi ťažká úloha. Všetci podali vynikajúce výkony a my veríme, že budú i naďalej hrať pred plnými sálami,“ povedala riaditeľka DJP Zuzana Hekel.

Režisér inscenácie Troilos a Kressida Juraj Bielik zároveň zložil hudbu a s dramaturgom Máriom Drgoňom sa podpísal aj pod úpravu dramatického textu.

Veľkolepú scénu navrhol Matúš Ďuran, kostýmy Dominika Katonová a svetelný dizajn mala na starosti Michaela Pavelková. Všetky tri zložky vznikali v spolupráci s Ateliérom x Scénografie pod vedením skúseného scénografa a pedagóga Michala Lošonského.

Diváci si vychutnali početné akčné a bojové scény, ktoré s hercami naskúšal špičkový choreograf, učiteľ a poradca dobových šermov a bojov a herecký dablér Petr Nůsek.

Inscenáciu Troilos a Kressida uvedie Divadlo Jána Palárika najbližšie 5.novembra a 15. novembra 2022.

FOTO: DJP Trnava / Jakub Kovalík

Ulož ako PDF
Napísal 25. októbra 2022 8:07. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.