reklama

Diváci v Trnave videli premiéru Shakespearovej hry Troilos a Kressida. Je mrazivá i zábavná zároveň

Divadlo Jána Palárika v Trnave uviedlo ako prvú premiéru 49. sezóny hru Williama Shakespeara Troilos a Kressida v piatok 21. októbra 2022. Diváci na premiére odmenili sedemnásť účinkujúcich a tvorcov neutíchajúcim „standing ovation“. Groteskná tragikomédia o banalite lásky, pýchy a vojny sa v Trnave hrala prvýkrát v histórii Slovenskej republiky na doskách profesionálneho divadla.

Kvôli zdravotným problémom člena umeleckého súboru bolo divadlo nútené zrušiť verejnú generálku aj predpremiéru. V piatok sa tak na premiére hralo pred vypredaným hľadiskom prvýkrát. Po úspešnej premiére nasledovala v sobotu prvá repríza.

Inscenácia ponúkla divákom netradičný obraz legendárnych gréckych i trójskych hrdinov počas Trójskej vojny, ktorým sa nechce bojovať. Príbeh jednej zničenej lásky, ale najmä obraz zbytočnej vojny je v súčasnosti aktuálnejší, ako kedykoľvek predtým.

FOTO: DJP Trnava / Jakub Kovalík

Diváci uvidia unesenú Helenu ako smiešnu zámienku vojny, mľandravého a pyšného Achilla ktorý sa váľa v stane a odmieta bojovať, mužov ktorí sa spoliehajú viac na hašterivú zákulisnú politiku, než na konkrétne skutky, kupliarstvo, pomstu a ako sa na správneho Shakespeara patrí, krv a smrť.

„Cez príbeh vojny sme vo vyše 400 rokov starej Shakespearovej hre našli znepokojujúcu paralelu s dneškom, ktorá nepotrebovala žiadnu aktualizáciu. Vo výnimočnom spracovaní Juraja Bielika a jeho tvorivého tímu odohrali herci v piatok predstavenie po prvýkrát pred publikom a bolo to rovno publikum premiérové, čo je veľmi ťažká úloha. Všetci podali vynikajúce výkony a my veríme, že budú i naďalej hrať pred plnými sálami,“ povedala riaditeľka DJP Zuzana Hekel.

Režisér inscenácie Troilos a Kressida Juraj Bielik zároveň zložil hudbu a s dramaturgom Máriom Drgoňom sa podpísal aj pod úpravu dramatického textu.

Veľkolepú scénu navrhol Matúš Ďuran, kostýmy Dominika Katonová a svetelný dizajn mala na starosti Michaela Pavelková. Všetky tri zložky vznikali v spolupráci s Ateliérom x Scénografie pod vedením skúseného scénografa a pedagóga Michala Lošonského.

Diváci si vychutnali početné akčné a bojové scény, ktoré s hercami naskúšal špičkový choreograf, učiteľ a poradca dobových šermov a bojov a herecký dablér Petr Nůsek.

Inscenáciu Troilos a Kressida uvedie Divadlo Jána Palárika najbližšie 5.novembra a 15. novembra 2022.

FOTO: DJP Trnava / Jakub Kovalík

Ulož ako PDF
Napísal 25. októbra 2022 8:07. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.