reklama

Trnavské divadlo pripravuje premiéru hry držiteľa Nobelovej ceny M. Maeterlincka Modrý vták

Hra nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Mauricea Maeterlincka Modrý vták patrí ku klenotom svetovej dramatickej tvorby určenej deťom. Divadlo Jána Palárika prinesie inscenáciu v premiére v sobotu 16. decembra 2017.

Autor v nej magickým spôsobom popisuje snovú výpravu dvoch detí za tajomným “modrým vtákom“. Je to rozprávková metafora o hľadaní ľudského šťastia.

Dobrodružná cesta plná neobyčajných stretnutí, sa stáva veľkou cestou poznania. Deti na jej konci pochopia, že skutočné šťastie nemožno naháňať, ale že je ukryté v nás, a v našej schopnosti súcitiť a rozdávať šťastie ostaným.

Ilustračné foto

V časoch, kedy sa tolerancia, súcit a vzájomné porozumenie stavujú len prázdnymi frázami, prichádzajú k slovu rozprávkové príbehy so silným posolstvom. Vedel to aj Maurice Maeterlinck. už pred sto rokmi, kedy sa v Európe schyľovalo k najväčším tragédiám 20. storočia.

Snahou tvorivého tímu okolo režiséra Petra Palika nie je len pretlmočiť ideu diela najmladšej generácií, ale pomocou poetických obrazov a emotívnej hudby ponúknuť divákovi silný estetický zážitok.

Režisérom inscenácie je Peter Palik, dramaturgom Martin Geišberg, ktorý sa spolu s Danielom Špinerom postaral aj o hudbu. Kostýmy pripravila Eva Kleinová, autorom scény je Ján Zavarský a choreografie Stanislava Vlčeková.

Účinkujú: Martin Križan, Silvia Holečková, Michal Jánoš, Tomáš Vravník, Nina Kočanová, Mária Jedľovská Dáša Móderová, Branislav Mosný, Petra Blesáková, Vanda Tureková, Tomáš Mosný, Miroslav Beňuš, René Sorád, Michal Blaho, Monika Stankovičová.

Maurice Polydor-Marie-Bernard Maeterlinck

Bol to belgický dramatik, básnik a esejista píšuci po francúzsky, predstaviteľ symbolizmu. Narodil sa 29. augusta 1862 v Gente.

Pochádzal zo zámožnej rodiny. Vyštudoval právo a stal sa advokátom. V roku 1895, keď sa presťahoval do Paríža, sa povolania advokáta vzdal a začal sa naplno venovať literatúre.
Jeho básnická prvotina Skleníky (1889), je silno ovplyvnená pocitmi životnej osamelosti a plná zvláštnej duševnej clivoty.

Ako dramatik Maeterlinck už vo svojej prvej divadelnej hre, rozprávkovej dráme Princezná Maleina (1889), preukázal, že mu nejde ani o kresbu charakterov, ani o konflikt vášne, či o psychologický popis duševných procesov. Predovšetkým sa snažil o poetické a mystické zobrazenie hrôzy, temnoty a osudovosti života a bezmocnosti človeka vo vzťahu k láske a smrti.

Podobne vyznievajú aj jeho ďalšie dramatické práce, z ktorých najznámejšia je Pelleas a Melisanda (1892), a Modrý vták (1908). Popri básnických a dramatických dielach zaznamenali úspech aj jeho filozofické eseje, v ktorých sa snažil vyrovnať s absurditou sveta.

Za jeho všestrannú literárnu činnosť a najmä za dramatické diela, ktoré sa vyznačujú bohatou fantáziou a poetickým idealizmom, a ktoré pod rúškom rozprávkovej podoby odhaľujú hlbokú inšpiráciu a tajomne oslovujú ľudský cit a imagináciu, mu bola v roku 1911 udelená Nobelova cena za literatúru. V roku 1932 mu belgický kráľ Albert I. udelil grófsky titul.
Počas druhej svetovej vojny žil v Spojených štátoch amerických. Po jej skončení sa vrátil na svoj kaštieľ v Nice, ktorý kúpil v roku 1930. Tam v roku 1949 zomrel na infarkt.

Ulož ako PDF
Napísal 6. decembra 2017 0:04. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.