reklama

Päťdesiatu sezónu otvorí trnavské divadlo premiérou hry venovanej Jarovi Filipovi, v pláne je aj mnoho špeciálnych podujatí

V roku 1974 prišiel najmladší herecký súbor do najstaršej divadelnej budovy a začal písať históriu profesionálneho divadla v Trnave. Táto jubilejná sezóna bude plná osláv, spomienok na osobnosti, ale najmä príbehov, ktoré spolu s umelcami tvorili diváci Divadla Jána Palárika v Trnave.

Z Divadla pre deti a mládež sa v deväťdesiatych rokoch stalo Trnavské divadlo, ktoré bolo napokon v roku 2002 pomenované po významnom dramatikovi Jánovi Palárikovi.

Počas 50. sezón v ňom pôsobilo množstvo osobností ako výtvarník Ján Zavarský, režisér Blaho Uhlár, herci Jaro Filip, Marián Geišberg, Zuzana Kronerová, Štefan Kožka, Anna Šišková Vladimír Hajdu, Roman Luknár, Katarína Brychtová, Peter Kočiš, Roman Pomajbo a ďalší. Dlhoročnými členmi súboru sú Vladimír Jedľovský a Tatiana Kulíšková.

Pripravované štyri premiéry jubilejnej sezóny sú oslavou divadla ako umenia i divadla ako kultúrnej inštitúcie.

„Premiéry 50. sezóny oslavujú všetko, čo zbožňujeme na divadle. Oslavujeme divadlo, ktoré je plné života, neustále sa mení a zakaždým z inej perspektívy odráža život svojich divákov. Pri zostavovaní dramaturgického plánu sme sa inšpirovali témami a osobnosťami spätými s Trnavským krajom aj priamo s divadlom,“ povedala umelecká šéfka DJP Lucia Mihálová.


Ideová skúška k predstaveniu Filip

FOTO: DJP

„Päťdesiatu sezónu otvárame v poradí 287. premiérou venovanou jednej z najikonickejších osobností nášho divadla Jarovi Filipovi. V adventnom čase poteší malých i veľkých čarovná rozprávka Princ Bajaja, ktorú v našom divadle režíruje uznávaný režisér pôvodom z Trnavy Kamil Žiška. Nový rok oslávime premiérou experimentu s pracovným názvom Projekt: Počiatok. Projekt vzniká v spolupráci s našimi partnerskými inštitúciami z Trnavy a okolia, ktorými sú vysoké školy a odborné pracoviská. Spoločne budeme skúmať rôzne roviny toho, akými zmenami prešiel jazyk a reč v 21. storočí. Poslednú premiéru uvedieme pred Veľkou nocou. Vrcholné dielo realizmu z moravskej dediny Maryša má pre divadelnú históriu veľký význam. Práve týmto dielom pred vyše sto rokmi začala svoju existenciu Činohra Slovenského národného divadla. Na trnavských doskách uvádzame Maryšu po prvý raz,“ dodala Lucia Mihálová.

Okrem premiér sa môžu diváci tešiť aj na podujatia a špeciálne oslavy jubilejnej sezóny. Na úvod sezóny 16. septembra otvorí divadlo svoje brány počas tradičného Dňa otvorených dverí.

V novembri sa každoročne zapája do Noci divadiel, tentokrát opäť s originálnym interaktívnym programom a na záver roka ponúkne divákom obľúbený Exkluzívny divadelný Silvester. Vo februári sa uskutoční IV. Divadelný ples a v júni vyvrcholí sezóna krstom jubilejnej publikácie a otvorením výstavy, ktorú divadlo pripravuje spolu s Divadelným ústavom.

Veľkým finále sezóny však bude prvý ročník bienále medzinárodného divadelného festivalu pre deti a mládež s názvom Teen Theatre Fest, ktorý sa bude konať od 23. do 26. júna 2024.

Na divákov v tejto sezóne čakajú aj špeciálne zľavy. Chodiť spolu do divadla sa oplatí, pri kúpe desiatich lístkov diváci ušetria až desať eur. Rovnako si môžu vychutnať predpremiérovú jazdu, ktorá sa dá využiť na všetky večerné predpremiéry pre skupinu piatich divákov, ktorí dostanú nielen zľavu zo vstupného, ale aj nápoj v divadelnej kaviarni.

Karta mladého diváka je určená pre divákov od 15 do 26 rokov, ktorí po registrácii budú môcť vidieť všetky predstavenia len za 8 eur.

Špeciálny divadelný merch ako mikiny, šaty, tričká, šálky, dáždniky a ďalšie originálne predmety je aj v tejto sezóne opäť dostupný v pokladnici divadla.

Ulož ako PDF
Napísal 5. septembra 2023 9:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.