reklama

Trnavské divadlo uvedie slovenskú premiéru úspešnej komédie Opica a ženích

Divadlo Jána Palárika v Trnave uvedie v sobotu 12. apríla 2014 o 19. hodine v slovenskej premiére hru rakúskeho autora Johanna Nepomuka Nestroya Opica a ženích.

Fraška so spevmi je príbehom o niekoľkých milostných vzťahoch, o hlúposti pánov, prefíkanosti sluhov, dvoch neschopných úradníkoch, jednej živej opici a všestranných čarodejníckych schopnostiach.

S hudbou a v réžii Juraja Bielika, v choreografii Jána Jackuliaka sa predstavia herci trnavského divadla a gorila Mamok.

Hra Opica a ženích nás zavedie do vyššej spoločnosti, ktorá má na vydaj mladú, atraktívnu nevestu. O potenciálnych ženíchov teda nie je núdza, ale stať sa nim môže len jeden. Nevesta – milovníčka a chovateľka zvierat – stanoví neštandardnú podmienku: žiada od ženícha opicu!

Čo však, keď sa na scéne objavia opice hneď dve? A kto je v tej chvíli opica a kto ženích?

Johann Nepomuk Nestroy (1801 – 1862)
bol herec, operný spevák a dodnes patrí k najznámejším a najuznávanejším rakúskym dramatikom. Napísal viac ako osemdesiat hier, vo väčšine z nich sám účinkoval ako herec.

Podnetom k vzniku hry Opica a ženích (1836) bol pobyt populárneho európskeho imitátora zvierat Eduarda Klischnigga vo Viedni. Nestroy dostal úlohu napísať frašku, v ktorej by sa Klischnigg mohol náležite predviesť.

Hra sa stala okamžite veľmi populárna a sám autor v nej stvárnil postavu neposedného a všetkými masťami mazaného sluhu.

Režisér Juraj Bielik po úspešných tituloch (Tri letušky v Paríži, Parva Roma) pripravil aj v tejto sezóne bláznivú komédiu s pesničkami Opica a ženích.

Účinkujú: Jozef Bujdák, Petra Blesáková, Edita Borsová, Gregor Hološka, Michal Jánoš, Stanislav Staško, Vľadimír Jedľovský, Kristína Tóthová, Miroslav Beňuš, Martin Križan, Tomáš Mosný, Ján Topľanský.

Viac informácií na www.djp.sk.

opica-a-zenich

Ulož ako PDF
Napísal 4. apríla 2014 0:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.