reklama

Divadlo Jána Palárika uvedie v sobotu slovenskú premiéru Shakespearovho Timona Aténskeho

Shakespearova metafora o ľudskom živote zobrazuje najprv šľachetného, štedrého a dôverujúceho Timona, ktorý sa postupne, keď siahne na dno svojich darovacích možností, stáva človekom plným horkosti, divokej nenávisti a razom prekľaje celý ľudský rod vrátane seba. Jeho osud neprináša katarziu, končí v beznádeji. Z filantropa sa razom stal mizantrop. Mučivú až priepastnú ničotu Timonovho života nedokáže nič utešiť. Stal sa obeťou vlastnej neprimeranej túžby obdarúvať a otrávil sa jedom, ktorý je hlboko ukrytý v nej samej.

Timon Aténsky je veľmi tvrdou tragédiou o sklamaní ľudskej duše a o zrade, ktorú neprežije.

Dve polohy Timonovho životného príbehu sú pre Shakespeara príležitosťou sprítomniť tiež ďalšie dôležité témy. Úloha umelcov v spoločnosti, vysoké a nízke v umeleckých dielach, podliezanie latky. To všetko a ešte čosi naviac nám kladie nástojčivé otázky aj o dnešných dobročinných spolkoch a všadeprítomných agitátoroch a vyznavačoch filantropie…

Foto: René Miko

Hra s antickou tematikou zobrazuje zámožného mešťana Timona, ktorý sa riadi heslom: „Miluj blížneho svojho ako seba samého“.

V duchu tohto hesla štedro pomáha svojim priateľom a rozdáva všetko, čo má, až sa napokon sám dostane do finančných problémov a potrebuje pomoc. Lenže všetci jeho „priatelia“ sa mu obrátia chrbtom.

Timon zostáva bez majetku, priateľov a akéhokoľvek súcitu. Utiahne sa do lesa a v absolútnej samote upadá do hlbokej nenávisti k celému ľudskému pokoleniu. Timon Aténsky vypovedá príbeh filozofických rozmerov – ako sa z dobrého a šľachetného človeka stáva zatrpknutý mizantrop odsúdený na večnú samotu.

Tragický osud Timona Aténskeho vystihuje aj známy Shakespearov citát: „Kto trpí sám, ten trpí ťažšie, že vidí svoj kríž cez iných šťastie.”

Hra je kombináciou veľkej ľudskej tragédie s komickými až grotesknými prvkami. Timon Aténsky s básnickým majstrovstvom kladie vedľa seba extrémne dobro a extrémne zlo.

Núti nás zamyslieť sa nad podstatou dobrých skutkov a aj nad tým, ako ľahko dokáže byť dobro zneužité. Koľkým z nás sa stalo, že sme niekomu pomohli a on sa nám v núdzi otočil chrbtom? Diváci sa môžu tešiť na plnokrvného Shakespeara v jeho vrcholnej forme a na strhujúce hudobné divadlo plné humoru, vášne a katarzie.

Timon Aténsky
Účinkujú: Tibor Vokoun, Martin Križan, Tomáš Vravník, Kristína Tóthová, Lucia Bugalová, Mária Jedľovská, Ján Topľanský, Jozef Bujdák, Miroslav Beňuš
Réžia: Viktor Kollár
Preklad: Ján Boor
Úprava: Viktor Kollár a Martin Timko
Dramaturgia: Martin Timko
Scéna: Ján Zavarský
Kostýmy: Eva Farkašová
Hudba: Vladislav Šarišský
Pohybová spolupráca: Elena Kolek Spaskov
Svetelný dizajn: Juraj Jakabčin

Ulož ako PDF
Napísal 5. decembra 2016 11:18. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.