reklama

Divadlo Jána Palárika uvedie premiéru Machiavelliho komédie Mandragora

Uznávanú renesančnú komédiu talianskeho politika, filozofa, spisovateľa a historika Niccola Machiavelliho Mandragora uvedú na doskách Divadla Jána Palárika v premiére 13. decembra 2014.

Rozmarný príbeh o vášni a poverčivosti i chytráctve a hlúposti vznikol na počiatku 16. storočia a údajne je založený na skutočnej udalosti.

Starnúci manžel mladej ženy, ktorá nie a nie otehotnieť, sa nechá nahovoriť na to, že jej plodnosť sa zvýši, keď požije mandragoru (známu afrodiziakálnu rastlinu). Manžel však zároveň uverí tomu, že ten, kto sa s ňou potom bude milovať ako prvý, určite zomrie. Túto úlohu je okamžite pripravený splniť mladý, urastený muž, strojca celej intrigy. Pikantné je i to, že na organizácii tejto bohumilej akcie sa ochotne zúčastňuje jeden mních.

Machiavelli si berie na mušku ľudskú hlúposť a poverčivosť. Mandragoru napísal v čase, kedy bol nútený žiť v exile, pretože ho podozrievali zo spiknutia proti vládnucemu rodu Mediciovcov.

mandragora-djp

Foto: DJP / René Miko

V réžii Juraja Bielika sa v hlavných úlohách predstavia Tomáš Vravník, Martin Križan, Michal Jánoš, Vladimír Jedľovský, Petra Blesáková, Tatiana Kulíšková a Peter Trník.

Niccolo Machiavelli sa narodil v roku 1469 vo Florencii. Jeho najznámejším dielom je spis Vladár, v ktorom uvažuje, čo všetko má panovník urobiť pre to, aby si udržal moc. Pričom dospieva k poznaniu, že účel svätí prostriedky. Dodnes sa takýto typ politickej praxe označuje pojmom machiavellizmus.

Premiéra hry Mandragora sa uskutoční v sobotu 13. decembra o 19. hodine.

Vstupenky si môžete rezervovať v predpredaji DJP na tel. čísle 033 / 5511 125 alebo e-mailom: djp@djp.sk.

Mandragora (Niccolò Machiavelli)
Preklad: Blahoslav Hečko
Úprava: Miro Dacho, Juraj Bielik
Dramaturgia: Miro Dacho
Hudba: Juraj Bielik
Pohybová spolupráca: Ján Jackuliak
Scéna a kostýmy: Zuzana Formánková
Svetelný dizajn: Juraj Jakabčin
Réžia: Juraj Bielik

Ulož ako PDF
Napísal 9. decembra 2014 0:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Divadlo Jána Palárika uvedie premiéru Machiavelliho komédie Mandragora”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.