reklama

Divadlo Jána Palárika uvedie premiéru Machiavelliho komédie Mandragora

Uznávanú renesančnú komédiu talianskeho politika, filozofa, spisovateľa a historika Niccola Machiavelliho Mandragora uvedú na doskách Divadla Jána Palárika v premiére 13. decembra 2014.

Rozmarný príbeh o vášni a poverčivosti i chytráctve a hlúposti vznikol na počiatku 16. storočia a údajne je založený na skutočnej udalosti.

Starnúci manžel mladej ženy, ktorá nie a nie otehotnieť, sa nechá nahovoriť na to, že jej plodnosť sa zvýši, keď požije mandragoru (známu afrodiziakálnu rastlinu). Manžel však zároveň uverí tomu, že ten, kto sa s ňou potom bude milovať ako prvý, určite zomrie. Túto úlohu je okamžite pripravený splniť mladý, urastený muž, strojca celej intrigy. Pikantné je i to, že na organizácii tejto bohumilej akcie sa ochotne zúčastňuje jeden mních.

Machiavelli si berie na mušku ľudskú hlúposť a poverčivosť. Mandragoru napísal v čase, kedy bol nútený žiť v exile, pretože ho podozrievali zo spiknutia proti vládnucemu rodu Mediciovcov.

mandragora-djp

Foto: DJP / René Miko

V réžii Juraja Bielika sa v hlavných úlohách predstavia Tomáš Vravník, Martin Križan, Michal Jánoš, Vladimír Jedľovský, Petra Blesáková, Tatiana Kulíšková a Peter Trník.

Niccolo Machiavelli sa narodil v roku 1469 vo Florencii. Jeho najznámejším dielom je spis Vladár, v ktorom uvažuje, čo všetko má panovník urobiť pre to, aby si udržal moc. Pričom dospieva k poznaniu, že účel svätí prostriedky. Dodnes sa takýto typ politickej praxe označuje pojmom machiavellizmus.

Premiéra hry Mandragora sa uskutoční v sobotu 13. decembra o 19. hodine.

Vstupenky si môžete rezervovať v predpredaji DJP na tel. čísle 033 / 5511 125 alebo e-mailom: djp@djp.sk.

Mandragora (Niccolò Machiavelli)
Preklad: Blahoslav Hečko
Úprava: Miro Dacho, Juraj Bielik
Dramaturgia: Miro Dacho
Hudba: Juraj Bielik
Pohybová spolupráca: Ján Jackuliak
Scéna a kostýmy: Zuzana Formánková
Svetelný dizajn: Juraj Jakabčin
Réžia: Juraj Bielik

Ulož ako PDF
Napísal 9. decembra 2014 0:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

3 komentáre pre “Divadlo Jána Palárika uvedie premiéru Machiavelliho komédie Mandragora”

 1. 1
  a says:

  Tú renesančnú hru Mandragora zasa budú hrať archeologovia, alebo aj reálny herci z bratislavy….

 2. 2
  helen says:

  Zmôže sa divadlo Jána Palárika aj na divadelnú hru, ktorá by nevychádzala z historickej hry a ponúkla by divákom niečo súčasné? ( remaiky historických hier už nudia stačili tie čo predvádzala tt skupinka na pešej zone v lete..otras)

 3. 3
  Aďo says:

  Nevedel som, že niekto zdieľa podobný názor na trnavské DJP ako ja (myslel som si že som len rozmaznaný z DAB NR a SND).

  DJP som navštevoval rád, predstavenia boli pekné, herci dobrí … Prešlo asi 10 rokov a naše divadlo je stále tam kde bolo. Vlastne jedno sa zmenilo – stránka divadla prešla slušnou a vynikajúcou rekonštrukciou (dokonca vymazali aj to pekné Fórum, kde pani zamestnankyňa XYZ celkom slušne nakladala bez štipky úcty k zákazníkom a k povesti divadla (a aj bez toho -aspoň- hraného dekóra) komukoľvek kto sa nejako negatívne (možno aj trnafsky = hrubšie) vyjadril k hre. Aha a zdvihla sa cena lístkov na ceny lístkov známejšich divadiel.

  Musím však uviesť, že niektoré predstavenia sa stali mojou srdcovkou aj v tomto divadle – a to hlavne Kafkova Amerika a dajme tomu že aj Ionescov Nosorožec. Na treťom mieste bude asi Máša a Beta. (čo sa týka obsahu). Najlepšie spracovaným predstavením v našom divadle pritom bola komédia Truth Story s úžasnou scénou, hereckými výkonmi, hudbou, osvetlením… Mám však pocit, že ju režíroval nejaký bratislavčan.

  V nasledujúcich riadkoch by som si dovolil zhrnúť môj osobný pohľad prečo už vôbec nenavštevujem tú našu paródiu na divadlo {nie je zoradené podľa dôležitosti} prípadne “rady” ako získať viac návštevníkov:

  (1) História, história a ešte raz história. Používanie zopár rekvizít zo starších predstavení je v pohode, ale aby bol súčasťou každého druhého predstavenia prašivý kostým medveďa? To už je dosť na uváženie. Resp. krásnym príkladom sú aj nádherné rokokové oceľové konštrukcie čierneho náteru, ktoré možno nájsť v 85 % predstavení. Je vidieť že vedenie divadla dostatočne neinvestuje do materiálneho vybavenia predstavení, a očakáva veľa muziky, za málo peňazí.

  (2) “Herci sú unavení ” – predstavenie, ktoré zobrazuje skutočnosť v našom trnavskom umeleckom súbore. Je vidieť, že nie sú dostatočne motivovaný, nie je im možné sa pracovne rozvíjať, blázniť… Nie sú však “archeologovia” ani neschopní – sú naozaj šikovný, radi sa zdokonaľujú vo svojej práci – a je to vidieť práve na tom, že tí najlepší veľmi radi a veľmi rýchlo utekajú z DJP preč (Editka, Gregor, …) – vôbec im to nevyčítam, práve ich v tom podporujem – utekajte všetci niekam kde vám bude lepšie a môžete rozkvitať :)

  (3) Unavený Viktor Kollár – v jeho hrách už nedokáže maskovať svoj rukopis – je šikovný, zručný, ale už je toho naňho očividne moc a nudí ma.

  (4) Trápne audionahrávky z rokov 70-tych – prečo nevymyslieť niečo vlastné, originálne, zvučné, pekné? Zapojením Bystríka to začalo vyzerať lepšie, ale vlastne je to stále také aké to je.

  (5) Úplne trápny a plytký humor – smejem sa rád, ale na trnavských predstaveniach to už nejde tak ľahko

  (6) Ešte raz – dosť čiernych oceľových konštrukcii v predstaveniach prosím, aspoň ich nafarbite zase na chvíľu.

  (7) Viacej hosťujúcich hercov v hlavných úlohách poprosíme. Trnavský kolektív je super, ale chcelo by to osviežiť. Čo takto zapojiť aj nádejných študentov VŠMU, trošku si ich vycvičiť, predtým než tých najlepších ukradnú masmédiá? Medzi najdlhšie uvádzané a teda aj zarábajúce predstavenia patria tie hosťované – Vrátila sa raz v noci, či podľa mňa už dávno obhrané Všetko o mužoch.

  (8) Buď už patria scénografi na dôchodok, alebo sa riadia heslom “z ničoho nič nepostavíš”. Skôr to bude to druhé – v tom prípade jej gratulujem čo napriek tomu predvádzajú.

  (9) Trochu života do toho umierania.

  Na dnes si myslím že už stačilo, keby niečo, ešte sa rád doplním. Držím palce DJP! A verím že raz znova zažiariš, ako niekedy :)

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.