reklama

Divadlo Jána Palárika uvedie v slovenskej premiére hru nemeckého dramatika Mariusa von Mayenburga Plastický obraz

Divadlo Jána Palárika uvádza v slovenskej premiére najnovšiu hru jedného z najvýznamnejších súčasných nemeckých autorov Mariusa von Mayenburga Plastický obraz. Názov hry parafrázuje slávny pojem „sociálna plastika“ jedného z najvýznamnejších konceptuálnych umelcov 20. storočia Josepha Beuysa.

Hra je výnimočne ostrou spoločensko-kritickou štúdiou postojov a stereotypov súčasnej západnej spoločnosti. Do domácnosti úspešného lekára a asistentky umelca prichádza pomocnica v domácnosti, ktorá má za úlohu pomáhať pracovne vyťaženému páru s bežnými starosťami vrátane starostlivosti o syna.

Vysvitne, že jej prítomnosť sa stane zrkadlom ich nefunkčných vzájomných vzťahov, v ktorých sa odráža naša súčasnosť. Obraz je o to vypuklejší, že zrkadlo nastavuje výnimočný konceptuálny umelec, pri ktorom sa autor inšpiroval tvorbou a postojmi Josepha Beuysa.

V réžii Juraja Bielika, scénickej výprave Zuzany Formánkovej a kostýmoch Kataríny Holkovej ožíva jedna z najaktuálnejších hier súčasnej svetovej dramatickej literatúry.

Ilustračné foto

Marius von Mayenburg je jedným z najuvádzanejších a najvýznamnejších súčasných európskych dramatikov. Jeho hra Tvár v ohni, ktorú napísal ako dvadsaťpäťročný, sa hrala v takmer 30 krajinách a priniesla mu Kleistovu cenu pre novú dramatiku, Cenu frankfurtskej nadácie pre mladých autorov a víťazstvo v prestížnej ankete časopisu Theater Heute.

Mala premiéru v mníchovskom divadle Kammerspiele v réžii Thomasa Ostermeiera, ktorý sa následne stal dvorným režisérom jeho hier.

V roku 1999 odišiel s Ostermeierom do berlínskej Neue Schaubühne am Lehniner Platz ako rezidenčný dramatik, dramaturg a prekladateľ. Od roku 2000 pôsobí v hamburgskom divadle Schauspielhaus. Napísal dosiaľ 17 divadelných hier. Plastický obraz (Stück Plastik) je najnovšou z nich (2015).

Premiéra sa uskutoční v sobotu 22. apríla 2017 o 19. hodine.

Marius von Mayenburg: PLASTICKÝ OBRAZ

Preklad: Eva Melichárková
Scéna: Zuzana Formánková
Kostýmy: Katarína Holková
Dramaturgia: Zuzana Šajgalíková
Hudba: Juraj Bielik
Svetelný dizajn: Juraj Jakabčin
Réžia: Juraj Bielik

Osoby a obsadenie:

Ulrika: Petra Blesáková
Michael: Tomáš Vravník
Vincent: Miroslav Beňuš
Haulupa: Michal Jánoš
Jessica: Kristína Tóthová

Ulož ako PDF
Napísal 14. apríla 2017 19:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.