reklama

Divadlo Jána Palárika uvádza v slovenskej premiére súčasnú španielsku hru Rodinný parlament

V dnešnej Európe je málo tak skloňovaných, spochybňovaných alebo naopak obhajovaných pojmov, ako „tradičná rodina“. Čelí výzvam dneška, pretvára sa i odoláva, v závislosti od krajiny, kontextu či celkom individuálnej situácie. Súčasná katalánska autorka Cristina Clemente nastavuje tomuto pojmu veľmi neobvyklé zrkadlo – porovnáva ho so zastupiteľskou demokraciou, emblémom európskej civilizácie.

Čo by sa stalo, keby „tradičná rodina“, teda manželia a ich dve dospelé deti, používali na riadenie rodinných vecí také isté mechanizmy, aké používa demokracia na správu vecí verejných? Dá sa o tom vôbec uvažovať?

Čo zostane z princípov, ktoré v rodine prežívajú storočia, ak narazia na modernú demokraciu so všetkými jej silnými a slabými stránkami? Kto z tohto sociálneho experimentu vyjde ako víťaz?

Divadlo Jána Palárika uvádza hru úspešnej autorky Cristiny Clemente Rodinný parlament v slovenskej premiére v preklade Kataríny Zubáckej.

Komédia v spracovaní režiséra Juraja Bielika je hra s vtipom a myšlienkou, plná nečakaných point, ktorá sa k politike vyjadruje s veľkou dávkou irónie a nadhľadu.

“Politika neustále zasahuje do našich životov. Sú dokonca dni a obdobia, kedy do nich zasahuje o niečo viac a intenzívnejšie. A možno až vtedy si naozaj uvedomujeme, ako veľmi je ňou naša existencia podmienená. Život rodiny z našej pripravovanej inscenácie Rodinný parlament je však politikou doslova presiaknutý. Na svoje každodenné fungovanie totiž využívajú princípy parlamentnej demokracie. Schvaľujú rozpočty na nákup spotrebičov, prijímajú uznesenia o upratovaní, rokujú o investičných projektoch do domácnosti. Nevyhnú sa im však ani volebné škandály, korupcia či kupovanie hlasov. Snažia sa správať transparentne a liberálne, no napokon sa aj tak všetko končí inak, než si predstavovali. Autorka Cristina Clemente vo svojej inteligentnej komédii nehovorí len o problémoch demokracie, ale aj o tom, že predseda nemusí byť vždy otec a že aj tá najlepšia myšlienka sa dá zneužiť,” povedal o pripravovanej hre Juraj Bielik.

Premiérou tejto hry divadlo pokračuje v línii uvádzania titulov súčasnej svetovej drámy v slovenskej premiére (napr. Plastický obraz Mariusa von Mayenburga; Letné osy, ktoré nás štípu ešte aj v novembri od Ivana Vyrypajeva), obohacujúc repertoár divadla o kvalitný komediálny žáner reflektujúci znepokojivé témy našej súčasnosti.

Premiéra sa uskutoční v sobotu 21. apríla 2018 o 19.00 h.

Rodinný parlament

Preklad: Katarína Zubácka
Réžia: Juraj Bielik
Dramaturgia: Zuzana Šajgalíková
Scéna: Ján Zavarský
Kostýmy: Katarína Žgančíková
Hudba: Juraj Bielik
Účinkujú: Petra Blesáková, Martin Kochan, Vladimír Jedľovský, Tatiana Kulíšková, Michal Jánoš

Ulož ako PDF
Napísal 12. apríla 2018 7:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.