reklama

Divadlo uvádza v sobotnej premiére úspešnú hru Tomáša Vůjtka [Na gut] Začíname!

Divadlo Jána Palárika uvádza v slovenskej premiére hru ostravského autora Tomáša Vůjtka [Na gut] Začíname!, ktorá je zavŕšením autorovej trilógie o moderných dejinách krajín strednej Európy.

Hra získala 3. miesto v súťaži Cien Alfréda Radoka. Je rozprávaním nacistického pohlavára Adolfa Eichmanna, ktorý sa snaží vysvetliť a obhájiť svoje skutky z obdobia 2. svetovej vojny.

Jeho rozprávanie rovnako ako jeho osud sú mimoriadne zaujímavé – po skončení vojny totiž dlho nikto netušil, kde sa Eichmann nachádza, a či vôbec žije.

Po rokoch úspešného ukrývania sa v maske obyčajného človeka žijúceho usporiadaným rodinným životom, napokon v roku 1962 skončil na izraelskej šibenici.

vujtek-tomas
Autor Tomáš Vůjtek

Postava Adolfa Eichmanna v tejto hre vyvoláva otázky o morálke, práve a spravodlivosti, snaží sa účtovať so svedomím svojich spolupracovníkov, obetí i svojich katov. A autor hry prostredníctvom postavy ženy z ľudu, ktorá Eichmannovu spoveď so záujmom počúva, účtuje aj s naším svedomím a kladie nám otázku, na koľko sa aj obyčajní, nenápadní a neznámi občania môžu stať spolutvorcami takých experimentov, akými boli tie z čias 2. svetovej vojny.

Napriek závažnosti témy hre nechýba humor ani aktuálne posolstvo vzťahujúce sa na krízové okamihy našej súčasnosti.

V Divadle Jána Palárika sa k nim vyjadruje mladý tím tvorcov na čele s režisérom Viktorom Kollárom, v hlavnej úlohe s Michalom Jánošom, ktorý v postave Eichmanna získava mimoriadnu hereckú príležitosť.

PREMIÉRA: 12. decembra 2015 o 19.00 h v ŠTÚDIU Divadla Jána Palárika v Trnave.

Z ČESKÉHO ORIGINÁLU SLYŠENÍ PRELOŽIL: Miro Dacho
ÚPRAVA: Miro Dacho, Viktor Kollár
DRAMATURGIA: Miro Dacho
SCÉNA: Ján Zavarský
KOSTÝMY: Miro a Jaro Daubravovci
HUDOBNÁ SPOLUPRÁCA: Juraj Bielik
SVETELNÝ DIZAJN: Juraj Jakabčin
RÉŽIA: Viktor Kollár

Adolf Eichmann: MICHAL JÁNOŠ
Hans Frank: TOMÁŠ VRAVNÍK
Vlastička: BARBORA BAZSOVÁ
Kolega: MARTIN KRIŽAN
Kolegyňa: PETRA BLESÁKOVÁ

Tomáš Vůjtek

Rodák z Frýdku-Místku vyštudoval na Pedagogickej fakulte v Ostrave český jazyk a dejepis. Od roku 1991 pôsobí na Janáčkovom konzervatóriu, kde v súčasnosti vyučuje kultúrne dejiny.

Od sezóny 2007/ 2008 je dramaturgom Komornej scény Aréna v Ostrave. Divadlá v Ostrave i v okolí uviedla jeho hry Výmlat (Div. spol. Petra Bezruča, 2002), Ubohý večer (SD Opava, 2002), Aucassin a Nicoletta (Těšínske divadlo, 2004), Brenpartija (KS Aréna, 2009), Vianočná hra (KS Aréna, 2009), Pestré vrstvy (DS Petra Bezruča, 2011) či S nadějí, i bez ní (KS Aréna, 2012). Jeho preklady ruských básnikov vyšly knižně v antológii Ten, který vyšel z domu (2003) a Nikdo z vás nezná Cholina (2012).

Je dvojnásobným laureátom Dramatickej sútaže Ceny Alfréda Radoka za texty Slyšení a S nadějí, i bez ní – za ňu získal Cenu Hvězd na vrbě 2012 Nadačného fondu Alfréda Radoka.

Ulož ako PDF
Napísal 7. decembra 2015 8:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.