reklama

Divadlo uvedie v slovenskej premiére trpkú komédiu Letné osy, ktoré štípu ešte aj v novembri

Premiéru inscenácie úspešného ruského autora Ivana Vyrypajeva Letné osy, ktoré štípu ešte aj v novembri pripravuje Divadlo Jána Palárika v Trnave. V hlavných úlohách trpkej a mierne absurdnej komédie o samote, láske, zodpovednosti a dôvere uvedú v slovenskej premiére 8. apríla.

Trojica postáv sa snaží zistiť, u koho bol Mark minulý pondelok. U Sáry alebo u Donalda? Každý tvrdí svoje, Donaldova žena Marta klame? Ich susedka tiež klame? Začína sa to zamotávať.

Odpoveď na jednoduchú otázku sa stráca v informačnom šume, úskočných manévroch, vzájomných výčitkách a nemožnosti prísť na to, či je tento problém skutočne to, o čo tu ide. Pod napínavo a vtipne vykonštruovanou zápletkou sa odhaľuje nemenej napínavý vnútorný svet troch postáv, ktoré sa ocitli v slepej uličke vzťahov i života samotného.

Navzájom sa osočujú, každý má výrazný názor na svet, náboženstvo, lásku, vieru, no ako sa cítia, a čo ich naozaj trápi, to sa ukáže byť najťažšou otázkou. Majú skrátka zlú náladu. Údajne preto, že vonku už tri dni prší. Nebol by to však Vyrypajev, keby nám nechcel touto nenápadnou metaforou povedať niečo viac o našich dušiach a klamstvách našich každodenných.


Divadlo Jána Palárika

Hru naštudoval režisér Michael Vyskočáni. V hlavných úlohách sa predstavia Katarína Šafaříková, Jozef Bujdák a Martin Križan.

Ivan Vyrypajev je ruský dramatik, divadelný a filmový režisér, herec a scenárista, je v súčasnosti jednou z najrešpektovanejších osobností európskej drámy, majster pravdivosti a hlbokej výpovede.

Originalita, odvaha a netradičné uvažovanie sú autorovou najsilnejšou stránkou. Vyrypajevovi sa darí objavovať netradičný pohľad na zvolenú tému, mnohovrstevné kompozície, často až experimentálne.

Vyrypajevov autorský hlas je kritický, nekonformný, rád k divákovi prehovára civilne a priamočiaro. Dôležité je to, čo sa deje v atmosfére medzi javiskom a hľadiskom. Mnohé jeho texty prekvapia mrazivo úprimným posolstvom.

V súčasnom, často necitlivom svete samotárov a bludárov vyrypajevovské postavy hľadajú pochopenie a prozaické šťastie. Vyrypajev napísal niekoľko desiatok textov, pohybuje sa aj na poli filmu a performance, píše, prednáša a hľadá nielen divadelnú podstatu, ale aj tú jednoducho ľudskú. Na Slovensku sa inscenovali jeho texty Sny, Júl, Ilúzie a Opití.

Premiéra inscenácie sa uskutoční v Štúdiu Divadla Jána Palárika 8. apríla 2017 o 19. hodine.

Ulož ako PDF
Napísal 23. marca 2017 6:40. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.