reklama

Divadlo uvádza autorskú hru Temperamenty / ako sa očesať vo vetre a nezahodiť srdce

Divadlo Jána Palárika uvedie 13.decembra 2019 o 19. hodine vo veľkej sále premiéru inscenácie Temperamenty /ako sa očesať vo vetre a nezahodiť srdce, pod ktorú sa autorsky i režijne podpísal Andrej Kalinka.

Andrej Kalinka je všestranný umelec, ktorý neustále hľadá nové vyjadrovacie prostriedky a vytvára svoju originálnu, nevšednú poetiku. Svoje výhradne autorské inscenácie komponuje s citom i jasne exaktným prístupom k téme.

V jeho tvorbe a prístupe má každý použitý scénický prvok svoje nespochybniteľné miesto a úlohu, podobne ako každá nota v partitúre. Každé jeho nové dielo je výhradne autorskou výpoveďou.

Scénické dielo Temperamenty si kladie základnú otázku – kto som? Čim je tvorená moja povaha? Viem ju zmeniť?

FOTO: DJP

Inscenácia je určená primárne pre mladých ľudí, ktorí sa týmito otázkami zaoberajú najintenzívnejšie. Je súčasťou dlhodobej tendencie DJP zamerať sa opäť na toto publikum a zároveň splnením záväzku o smerovaní DJP k súčasnému divadlu.

Tak ako v predchádzajúcich projektoch, si Andrej Kalinka prizval k spolupráci na príprave inscenácie scénografku a kostýmovú výtvarníčku Markétu Plachú a choreografa, tanečníka a dramaturga Milana Kozánka.

V snahe o žánrové zadefinovanie sa ponúka spojenie hudobno-dramatické umenie, sám tvorca sa prikláňa aktuálne k termínu komplementárne umenie.

„Akokoľvek hľadáme správny pojem, najistejšou definíciou je náš vlastný zážitok a čisto individuálna radosť z odkrývania skrytých významov a vnímania momentu tu a teraz,“ povedala Ivica Franeková, profesionálna tanečnica, ktorá hosťuje v predstavení a zároveň pracuje v DJP ako koordinátorka projektov pre deti a mládež a aj pri tejto inscenácii bude viest komunikáciu divadla smerom k stredným školám. 

„Všetci sme stále na scéne, všetci sme spolutvorcovia inscenácie. Pracovať s Andrejom Kalinkom je iné, ako sme zvyknutí v klasickej činohre. Myslím si, že nás to posunulo ďalej,“ zhodujú sa herci DJP, ktorí sú v predstavení obsadení – Ingrida Baginová, Miroslav Beňuš, Ivica Franeková a.h., Braňo Mosný, Tomáš Mosný a Silvia Soldanová.

Inscenácia Temperamenty / alebo ako sa učesať vo vetre a nezahodiť srdce/ ponúka dobrodružstvo, objavnú cestu hľadania, odkrývania významov, osobnej interpretácie i zásadných okamihov a nielen pre divákov.

„Pozvanie Andreja Kalinku a jeho spolupracovníkov do DJP je našou programovou snahou priblížiť sa k tomu, ako vzniká súčasne divadlo v zahraničí, kde všetci tvorcovia inscenácie Temperamenty pôsobia. Veríme, že aj regionálne divadlo je miestom, kde sa ma (primárne mladý) človek stretnúť so súčasným umením. Inscenácia Temperamenty a práca Andreja Kalinku bezpochyby je súčasným, a veľmi sugestívnym, divadlom,“ uzatvára riaditeľka divadla, Zuzana Hekel.

Ulož ako PDF
Napísal 7. decembra 2019 21:27. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.