reklama

Rozvojový program trnavskej charity absolvovalo štyridsať stredoškolákov

Štyridsať stredoškolákov ukončilo rozvojový dobrovoľnícky program, ktorý pre nich organizovala Trnavská arcidiecézna charita v spolupráci s mládežníckou organizáciou Youth for Eqality. Študenti sa vzdelávali, vyskúšali si dobrovoľníctvo a napokon spracovali vlastný projektový zámer.

Na záverečnom stretnutí prezentovali stredoškoláci hneď niekoľko zaujímavých nápadov, ktoré majú potenciál zlepšiť život jednotlivcom i komunitám. Navrhli napríklad aplikáciu pre seniorov, ktorá by im výrazne zjednodušila používanie internetu.

Okrem prehľadne členených informácií by v nej seniori našli aj rady o tom, ako sa na internete nestať obeťou podvodu. Zaujal tiež študentský projekt na pomoc deťom a mladým ľuďom, ktorí zažívajú rozvod rodičov.

Autori by ich zložitým obdobím previedli prostredníctvom skupinových sedení. Iná skupina stredoškolákov zas premýšľala o potrebe zelených, exteriérových miest, ktoré by ľuďom poskytli útočisko pred slnkom.

Ilustrané foto: Trnavská arcidiecézna charita

Okúsili dobrovoľníctvo

Okrem tvorby vlastného projektu sa študenti počas rozvojového programu vzdelávali vo viacerých oblastiach, napríklad v tom, ako využiť mäkké či podnikateľské zručnosti. Workshopy viedli zástupcovia mládežníckej organizácie Youth for Equality.

Trnavská arcidiecézna charita zas mladých ľudí vzdelávala o potrebe dobrovoľníctva, do ktorého ich aj prakticky zapojila. Pomáhali pri najväčšej potravinovej zbierke, tiež v sklade s materiálnou a potravinovou pomocou, aj pri distribúcii novín Charitný spravodaj, ktorý Trnavská arcidiecézna charita vydáva. Mnohí tak vôbec po prvýkrát zažili dobrovoľníctvo na vlastnej koži.

Absolventi vzdelávacieho rozvojového programu získalipočas troch mesiacov nové vedomosti, skúsenosti a pracovali na vlastných nápadoch.

„Po pozitívnej spätnej väzbe by sme radi pokračovali v organizácii tohto programu. Zároveň sme aj s našimi spolupracovníkmi z Youth for Equality ochotní podporiť študentov pri dokončení ich projektových zámerov a v hľadaní externých finančných zdrojov na to, aby ich mohli pretaviť do reality a otestovať ich v praxi,“ povedala projektová manažérka Trnavskej arcidiecéznej charity Jana Žišková.

Trnavská arcidiecézna charita a Youth for Equality pilotne zorganizovali rozvojový dobrovoľnícky program v rámci projektu Dobrovoľníctvo – cesta k rozvoju potenciálu mladých v Trnave a vďaka podpore z dotácií Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu v oblasti práce s mládežou, ktoré administruje NIVAM – Národný inštitút vzdelávania a mládeže.

Ilustrané foto: Trnavská arcidiecézna charita

Ulož ako PDF
Napísal 13. januára 2023 7:27. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.