reklama

Trnavskí chemici otvorili nové laboratórium. Pripravujú atraktívne výskumné témy pre základné a stredné školy

Trnavská univerzita chce školám v Čechách a na Slovensku ponúknuť možnosť interaktívneho vzdelávania v novom laboratóriu. Je vybavené nielen novým nábytkom, ale predovšetkým modernými prístrojmi a audiovizuálnou technikou umožňujúcou živý internetový prenos. Hlavný prínos týchto inovácií spočíva v prepojení žiakov na jednotlivých stupňoch vzdelávania a vedcov na univerzite cez riešenie spoločných výskumných tém. Vybudovanie laboratória je jedným z výstupov cezhraničnej spolupráce medzi Trnavskou a Ostravskou univerzitou v rámci projektu INTERREG, ktorého celkový rozpočet predstavuje takmer 292-tisíc eur.

Myšlienka vytvoriť moderné laboratórium vznikla počas pandémie covid-19, keďže študenti boli odlúčení od svojich učiteľov a nemali prístup do laboratórií.

„Prostredníctvom obstaraného vybavenia sa teraz vieme spojiť so školami v rámci celého Slovenska. Zároveň pripravujeme vzdelávací program a materiály, ktoré budú po pilotnom overení poskytnuté školám. Prostredníctvom audiovizuálnej techniky môžeme priamo komunikovať so školami. Samotné laboratórium je teda len prerekvizitou k ďalším aktivitám. Priestory laboratória budú samozrejme slúžiť aj našim študentom pri príprave do praxe, pri tvorbe rôznych podporných učebných materiálov, tichých videí k učebniciam, na ktorých už dlhšie pracujeme,“ vysvetľuje docentka Katarína Kotuľáková z Katedry chémie Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity.

Ako priblížil hovorca Trnavskej univerzity Matúš Demko, zámerom samotného projektu Adaptácia výskumne ladenej koncepcie prírodovedného a technického vzdelávania pre dištančné a online vyučovanie/skúmanie v éteri (304011AZC7) je zabezpečenie rozvoja kľúčových kompetencií požadovaných na trhu práce aj formou dištančného a on-line vyučovania.

Nástrojom bude vzdelávací program založený na aktívnom prístupe žiaka k poznávaniu prírodovedných a technických otázok cez výskumne ladenú koncepciu prírodovedného a technického vzdelávania on-line.

FOTO: Katedra chémie

Ulož ako PDF
Napísal 28. februára 2023 8:07. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.