reklama

Spoznajte krásy nášho kraja výletmi po lesoch aj riekach

Bohyňa jari Vesna otvorí vodácku sezónu a turisti budú objavovať tajomstvá živej i neživej prírody v sprievode odborníka. Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj pripravila program na sedem jarných sobôt. Od 15. apríla do 27. mája sa 2023 konajú Lesopotulky a na 22. apríla sú naplánované splavy troch riek.

S Vesnou na vodu

Po minuloročnom úspechu podujatia S Vesnou na vodu si aj túto jar môžu milovníci splavov vybrať, na ktorej z riek v Trnavskom kraji otvoria novú vodácku sezónu.

Malý Dunaj a Dunajské ramená sú pokojné vodné toky vhodné aj pre rodiny s deťmi. Menej skúsení vodáci sa však môžu vybrať aj na Váh, ktorý má v úseku okolo Hlohovca svoju pôvodnú, blúdivú podobu.


S Vesnou na vodu

FOTO: KOCR Trnavský kraj

„S Vesnou môžete obdivovať krásy prebúdzajúcej sa prírody z úplne novej perspektívy. Netreba sa ničoho báť. Na začiatku každého splavu absolvujú účastníci rýchlokurz splavovania, k dispozícii budú mať všetko potrebné vybavenie. A na riekach ich budú sprevádzať skúsení splavovatelia,“ vysvetlila Petra Hencelová z KOCR Trnavský kraj.

Výlet po Malom Dunaji sa začne pri Vodnom mlyne v Tomášikove a skončí v obci Jahodná. Štart ďalšieho, približne trojhodinového splavu Dunajských ramien, je v obci Vojka nad Dunajom. O niečo dlhší výlet po rieke Váh sa začne pri obci Sokolovce a cieľom bude Hlohovec.

Lesopotulky

Pre výletníkov hľadajúcich program aj na ďalšie jarné soboty, pripravila KOCR Trnavský kraj pravidelné Lesopotulky, ktoré sa konajú vždy na inom mieste. Účastníkov týchto nenáročných vychádzok budú sprevádzať geológ, zoológ alebo lesný pedagóg – podľa toho, o ktorú lokalitu pôjde.

„Prebádame krasovú krajinu, v ktorej pramení rieka Trnávka, zažijeme očarujúce výhľady na kopanice, navštívime piesočné duny plynule prechádzajúce do borovicového lesa. Odborníci odpovedia na otázky o činnosti jaskyniarov i o fungovaní lesa. Spoznáme proces formovania krajiny aj históriu úzkokoľajky v Malých Karpatoch. Pri troche šťastia budeme pozorovať divoké vtáctvo i vysokú zver,“ pokračuje Petra Hencelová.


Malé Karpaty

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Prvé tri termíny Lesopotuliek sú zamerané na neživú prírodu (K prameňu Trnávky – 15. 4., Kuchynsko-orešanským krasom – 22. 4., Naprieč Smolenickým krasom – 29. 4.).

Okruh pri Váhu (6. 5.) poteší milovníkov vtáctva a o živej prírode bude reč aj počas ďalších troch zážitkových výletov (Obrázkovou horou – 13. 5., Majdánskym chotárom – 20. 5., Šaštínske duny – 27. 5.).

Lístky na všetky Lesopotulky, ale aj na každý s trojice splavov S Vesnou na vodu sú dostupné na web stránke krajzazitkov.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 28. marca 2023 9:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.