reklama

Župa má stratégiu rozvoja malého a stredného podnikania, spustila informačný web

Trnavský samosprávny kraj spolu s KIRA, Krajskou inovačnou rozvojovou agentúrou, vypracoval stratégiu rozvoja malého a stredného podnikania do roku 2027. V rámci jej implementácie župa vytvorila ucelený a zrozumiteľný program, ktorý zlepší kvalitu služieb a produktov vznikajúcich v kraji. Najnovšie bola spustená informačno-komunikačná platforma pre malých a stredných podnikateľov, ktorí chcú byť včas a cielene informovaní o dôležitých legislatívnych zmenách či možnostiach podpory. Jej súčasťou je aj aplikácia, ktorej prvá verzia vznikla v rámci krajského hackathonu.

„Dlhodobo staviame na komplexnom prístupe k rozvoju nášho regiónu tak, aby žiadna oblasť nezaostávala. Malé a stredné firmy tvoria viac ako 99 percent všetkých podnikateľských subjektov v Trnavskom kraji. Predstavujú hybnú silu rozvoja nášho územia, ako aj jeho prosperity. Sú tiež kľúčom k udržateľnému hospodárskemu rastu a tvorbe príležitostí pre talentovaných ľudí. Preto sme vytvorili stratégiu, na základe ktorej prinášame optimálne riešenia na rozvoj malého a stredného podnikania. Do praxe aktuálne zavádzame prvé z nich. Cieľovo chceme vytvoriť inovačný ekosystém prepájajúci verejný sektor, akademickú obec a súkromnú sféru za účelom akcelerácie regionálneho rozvoja prostredníctvom rôznych podporných nástrojov,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Stratégia vznikla v spolupráci s inovačným štúdiom Kiuub. Jej tvorbe predchádzal rozsiahly prieskum medzi podnikateľmi, z výsledkov ktorého vyplynulo päť hlavných výziev. Účastníci prieskumu sa vyjadrili, že kraj má malých a stredných podnikateľov informovať, aktívne počúvať, podporovať, prepájať a myslieť na budúcnosť.

FOTO: TTSK

Výstupom dokumentu je súbor opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia, ktoré už župa začala realizovať. Jedným z nich bola organizácia druhého ročníka hackathonu s názvom Kiraton, ktorého téma bola práve podpora rozvoja malého a stredného podnikania.

Víťazný tím Valec v októbri minulého roka vymyslel nástroj na zber dát o malých a stredných podnikateľoch za účelom ich cieleného informovania o novinkách v oblasti legislatívy či možnostiach financovania, vzdelávania sa alebo riešenia rozličných životných situácií spojených s ich podnikaním.

„Odmena za víťazstvo v krajskom hackathone zahŕňala aj rozpracovanie nápadu a jeho uvedenie do praxe. Spoločne s členmi tímu Valec sme vytvorili online aplikáciu Podnikám v kraji, ktorá sa stala súčasťou našej širšej informačno-komunikačnej platformy. Každému malému či strednému podnikateľovi sme vytvorili možnosť registrácie do databázy. Záujemcovia budú včas dostávať dôležité informácie napríklad o legislatívnych zmenách či grantových príležitostiach. Vytvorením týchto nástrojov sme položili základy podpory rozvoja malého a stredného podnikania zo strany trnavskej župy. Som rád, že sme odstránili najväčšie nedostatky, ktoré podnikatelia pomenovali v prieskume. Ďalej sa zameriame na ich sieťovanie a vzdelávanie,“ povedal Marek Krnáč, zástupca riaditeľa KIRA.

KIRA v najbližšom období zintenzívni poskytovanie služieb malým a stredným podnikateľom s dôrazom na rozvoj ich inovačného a exportného potenciálu. V najbližších mesiacoch spustí digitálnu asistovanú službu online mentoringu a trojmesačný akceleračný program KIRA Akadémia pre malých a stredných podnikateľov, ktoré rovnako vychádzajú z návrhov opatrení obsiahnutých v strategickom dokumente. Registrácia do KIRA Akadémie je spustená na tomto odkaze.

Otvorená informačno-komunikačná platforma, ktorá slúži ako zdroj informácií pre malých a stredných podnikateľov, je dostupná na www.podnikamvkraji.sk. Stratégia rozvoja malého a stredného podnikania pre roky 2022 až 2027 je k dispozícii tu.

Ulož ako PDF
Napísal 6. apríla 2023 8:35. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.