reklama

Trnavská župa má vypracované dlhodobé strategické dokumenty v oblasti rozvoja dopravy

Trnavský samosprávny kraj má vypracované dva strategické dokumenty v oblasti rozvoja infraštruktúry všetkých druhov dopravy. Plán udržateľnej mobility a Plán dopravnej obslužnosti majú byť základným predpokladom rozvoja dopravy v kraji do roku 2050.

Plán udržateľnej mobility navrhuje riešenia v oblasti verejnej, individuálnej, cyklistickej, pešej aj statickej dopravy. Tiež obsahuje odporúčania na realizáciu veľkých investičných projektov, ochranu životného prostredia a celkové zvyšovanie kvality života obyvateľov.

Plán dopravnej obslužnosti zas predstavuje optimálne riešenie verejnej osobnej dopravy, v rámci ktorého je uspokojená cestujúca verejnosť a zároveň dosiahnutá maximálna ekonomická efektívnosť. Opisuje tiež štandardy kvality cestovania, ako napríklad dostupnosť zastávok, mieru prestupnosti medzi spojmi či kvalitu vozového parku.

FOTO: TTSK

„S odborníkmi sme niekoľko mesiacov zbierali dáta a v priebehu troch rokov sme vypracovali podrobnú analýzu súčasného stavu verejnej, individuálnej a nemotorovej dopravy v našom kraji. Tá bola podkladom pre načrtnutie vízie, kde chceme byť v roku 2050. Som rád, že máme dlho chýbajúci strategický plán, ktorý obsahuje konkrétne odporúčania. Reaguje na aktuálne i budúce potreby ľudí, pričom zohľadňuje aj prvok ochrany životného prostredia. Som presvedčený, že budúcnosť je práve v zelenej mobilite,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

K príprave dokumentov boli prizvané štátne orgány, mestá, obce, široká odborná i laická verejnosť. So zainteresovanými sa uskutočnilo niekoľko desiatok pracovných stretnutí. Ich verejné prerokovanie sa uskutočnilo 30. júna 2020.

Plány tvorilo duo českých spoločností AFRY CZ, s.r.o., a EKOLA group, spol. s r.o od júla 2018, a to za spolufinancovania z eurofondov. Vstupné dáta pochádzajú z „predcovidového“ obdobia. Ako základné verzie strategických dokumentov budú tieto predmetom aktualizácií, najbližšie v horizonte dvoch až piatich rokov, v ktorých budú zohľadnené aj nové trendy.

„Jedným z našich hlavných cieľov je zvýšenie atraktívnosti verejnej dopravy pre cestujúcich. Hľadali sme aj riešenie na zníženie počtu našich obyvateľov, ktorí sú v súčasnosti negatívne ovplyvňovaní hlukom, prachom a škodlivými emisiami. Takisto sa zaoberáme otázkami energetickej efektívnosti dopravy a návrhmi jej trvalo udržateľného rozvoja. Aj vďaka SMART mobilite sa chceme stať moderným regiónom s rastúcou životnou úrovňou. Na to plánujeme využiť aj eurofondy, čoho predpokladom je schválenie dokumentov zastupiteľstvom,“ doplnil župan Viskupič.

Dokumenty už prerokovala Komisia pre pozemné komunikácie a dopravu Zastupiteľstva TTSK. 

Krajskí poslanci ich budú schvaľovať na svojom najbližšom zasadnutí v stredu 27. januára 2021, ktoré sa uskutoční prostredníctvom videokonferencie.

Ulož ako PDF
Napísal 19. januára 2021 8:54. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

13 komentárov pre “Trnavská župa má vypracované dlhodobé strategické dokumenty v oblasti rozvoja dopravy”

 1. 1
  Skutočne ? says:

  Kedy prestanú jazdiť kamióny cez Šelpice, Boleráz atď ?
  Určite to zasa bude štát, ako katastrofálne vyjazdená a vyfrézovaná cesta do Bučian .

  • 1.1
   Pat says:

   Tu je veľký problém že sa nevedia dohodnúť či cez Bielu Horu sa vybuduje tunel alebo sa rozšíri stará cesta. V opačnom prípade je to už vybudované 30 rokov , na papieri. Keď že nikto nevie tresnúť po stole a povedať že Karpaty sú zásobáreň vody aj pre Trnavu, tým pádom je tunel nezmysel keď že by sa mohla narušiť zásobovanie vodou. Pani ešte nedošli na to, že preč sú časy rozkážeme dažďu, vetru. Občania Trstína, Bíňoviec, Bolerázu, Šelpíc by vedeli niečo povedať o frekvencii kamiónov a potreby vybudovania spojenia stredného Slovenska a Českej republiky.

 2. 2
  Dudu says:

  Nie ste schopni vybudovat parkovacie miesta na sidliskach. Aku dopravu chcete riesit? Cyklochodniky vas nespasia. Napokon je to vidno,cesty upchate a cyklochodnik prazdny.
  Na obchvate uz teraz chyba jeden jazdny pruh. Takze platy mate dobre este by ste za ne mali aj pre obcanov urobit nieco co im zivot ulahci.

  • 2.1
   svetlé zajtrajšky says:

   Pre občanov robia maximum.
   Ide sa vydávať časopis Jofo-friško do každej rodiny.
   Budú sa tam hlásiť hrdinské činy a svetlé zajtrajšky.
   Aj dane vám zvýšili ročne o 3,8 mil za tri roky spolu 11,4 mil €.
   Za tie dane dostanete nejaké cykláče a preliezky.
   Čo by ste ešte chceli ovce ??

  • 2.2
   NevecGdo says:

   Jofo je na kraji a nepatri mu Trnava, tak o com?
   Myslim , ze urobil viac ako sa za cele roky urobilo za Mikusa, ale netreba ho prechvalit a budem rad ak bude pokracovat.

   Aka je tvoja predstava parkovisk na sidliskach z komunistickej ery?
   Navrch ked ku kazdemu bytu mozes zaratat dve a viac aut? Kde presne by mali parkovat, ked vacsina by chcela mat vyhlad z okna na svojho tatosa?

   Co sa obchvatu tyka podla mna chyba skor juzna cast, este ked sa neustale stavia pri Kamenaci a zahusti to tam doparavu.

   • 2.2.1
    Dudu says:

    Nieje problem kde budu parkovat,ale ze mesto nieje ochotne investovat peniaze. A preco? No lebo z toho nic nema.
    Staci sa pozriet na vystavbu novostavieb,tam to s parkovanim vyzera podobne a to ma od komancov teda poriadne daleko.
    Komunisti pri takychto veciach mali viac rozumu.

 3. 3
  Trnavčan says:

  dobrá iniciatíva, ale niekedy netreba robiť robustné a nákladné projekty, stačí počúvať hlas ľudí napr. v Trnave kde na frekventovaných úsekoch, v blízkosti domov a bytov, by stačilo znížiť rýchlosť, namontovať viac retardérov a pod. a hneď sa zmenší aj hladina externého hluku, prašnosť a pod. Ale ty by muselo byť vedenia mesta Trnava iné , také ktorému by ozaj záležalo na zvýšení kvality života vlastných občanov. Podľa firiem ktoré to vypracovávali a sú najmä projektovo a inžiniersky zamerané, časť trvalej udržateľnosti v pohľade na zmenu klímy, pochybujem že to tam niekto zakomponoval , bude to mať však významný vplyv na formovanie budúcej infraštrukúry v doprave a pod.,

  • 3.1
   NevecGdo says:

   S tym znizenim rychlosti viac menej suhlasim, podla mna by bolo lepsie ak by sa dodrzovali rychlosti ktore mame. Viac by sa mali cinit policia, pripadne namontovat radary nebudu sa nam tu zabijat motorkari ako na Hospodarskej. Som aj vodic a s retardermi moc nesuhlasim, skor by som na takych miestach dal esicka s ostrovcekom, aby sa zavodnici nerozbiehali prilis.
   S tymi policajtami je to na … ked sami jazdia tak ze nedodrzuju rychlost a o parkovani by mohli hovorit ti co ich nahlasuju, uz som pocul par staznosti policajtov, ze ich nahlasili.

 4. 4
  peter says:

  Ano,doprava z Trnavy na Senicu by si zasluzila obchvat,to je fakt vazna vec. Nieco podobne sa deje aj v pripade dnes uz hlavného tahu od Modry po vsetkych dedinach az do Smolenic a Trstina.
  To je vsak v tieni iných problematických usekov a pritom sa jedna o komunikaciu II.triedy,ktora je na hranici unosnosti uz niekolko rokov z mnohých hladisk prevadzky.
  Prave tento usek potrebuje nutne odlahcit formou komunikacie I.triedy krizom cez polia mimo týchto obci,aby sa mohli realne rozvijat aj v cestovnom ruchu,ako je to napríklad na juznej Morave,v Burgenlande a inyh destináciách s podobnymi geografickými a kultúrnymi podmienkami.
  Tento aspekt je stale prehliadany a pritom je tam obrovsky nevyuzity potencial.
  Samozrejme aj s ohladom na zivotne podmienky ludi,ktori tam ziju a dennodenne su v ohrozeni tazkej kamionovej dopravy so vsetkym co s tym suvisi.

 5. 5
  manager says:

  Štát, kraje a mestá momentálne riadia neschopáci
  Nechceli sme zlodejov máme debilov.

  • 5.1
   NevecGdo says:

   Zas netvarme sa ze ti predtym boli “len ” zlodeji. To boli taki isti neschopaci, len z vacsou odvahou kradnut. Staci sa pozriet ako ato krajina dopadla. Pri par nakazenych cinskym virusom sa Pelle splasil a vsetkych nas zavrel doma. Ved ked zdecimovali zdravotnictvo a len tisko cakal kym si preberie Matovic cierneho Petra. Ten sa toho zhostil sposobom sebe vlastnym.

 6. 6
  Hlava XXII says:

  Baránek výborný ako vždy
  https://www.hlavnydennik.sk/2021/01/21/baranek-matovic-vytvoril-magicky-kruh-zla-z-ktoreho-sa-neda-vystupit/

  – lebo žiadny iný národ by im takúto kravinu nezožral. A toto je vizitka Slovákov. Facebookoví hrdinovia a revolucionári, ale keby vám nakázal, že máte ísť do tých radov s lyžami, aby ste dodržali dvojmetrové odstupy, tak Slovák pôjde do tej rady s lyžami. Lebo toto sme my.“
  – „Ja viem, čo urobíte: Vy ako teľce sa postavíte do tých radov, skloníte hlavy a budete čakať na modrý zdrap papiera. A budete sa hanbiť už druhý raz.
  – Oni tu vytvorili doslova magický kruh zla a je to kruh, z ktorého neviete vyskočiť. Je to cynická, sociálno-genocídna Hlava XXII“
  – Vy neviete, že spolok bláznov vás vyženie stáť niekde, kde môžete dostať covid omnoho skôr, ako na prechádzke v lese, alebo na pumpe, a vy to akceptujete a myslíte si, že robíte dobrú vec. Nezapojíte svoj zdravý rozum, keď ho oni nemajú. Vám nedochádza, že postaviť sa niekde do radu na polhodinu, hodinu s desiatkami iných ľudí je najlepšia príležitosť, ako ochorieť a prenásať vírus?“

  • 6.1
   Timur says:

   To je veľmi dobre okomentované, doplním, nepôjdem sa postaviť do radu aby som získal modrý papierik ktorého pravdivosť môže byť aj 2 hodiny. Budem tam stáť v dave, aby som mohol ísť sám do prírody. Logika nepustí, takže každý čo chce sa uchádzať o post poslanca, by sa mal zo zákona podrobiť testu, nasledovného textu. V myse sú 2 jablká, 3 jahody a 4 čučoriedky, koľko je v myse jabĺk ?

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.