reklama

Trnavská župa zorganizovala prvý špeciálny deň očkovania proti vírusu HPV v troch mestách

Trnavský samosprávny kraj zorganizoval v sobotu 15. apríla 2023 špeciálny deň očkovania proti (ľudskému papilomavírusu) vírusu HPV a zároveň podporil prevenciu pred onkologickým ochorením u oboch pohlaví. Dobrovoľné očkovanie prebiehalo v troch ambulanciách všeobecného lekára pre deti a dorast, a to v Dunajskej Strede, Trnave a v Skalici. Celkovo sa na dobrovoľné očkovanie zaregistrovalo viac ako 100 záujemcov.

„V trnavskej župe sme sa rozhodli realizovať viaceré aktivity, ktoré podporia zdieľanie dôležitých informácií o prevencii onkologického ochorenia. Aj preto sme pripravili možnosť nechať sa zaočkovať v troch mestách nášho kraja, pričom sa dokopy zaregistrovalo viac ako sto záujemcov. Pri príprave očkovania sme spolupracovali aj s lekármi v ambulanciách, zdravotníckym personálom, ako aj študentmi našich troch stredných zdravotníckych škôl, ktorým patrí poďakovanie. Cieľom prvého špeciálneho dňa očkovania proti vírusu HPV bolo zvýšiť povedomie o tomto ochorení medzi mladistvými, aj ich rodičmi a verím, že sa nám to spoločne podarilo,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

FOTO: TTSK

Na dobrovoľné očkovanie sa mohli záujemcovia prihlásiť prostredníctvom formulára, ktorý župa pripravila. Vakcína je určené pre dospelých aj mladistvým, ktorí majú viac ako 9 rokov. Je v plnej výške hradená poisťovňou, a to dievčatám a chlapcom vo veku 12 rokov.

Starší záujemcovia môžu využiť finančné benefity, ktoré ponúkajú jednotlivé zdravotné poisťovne. Očkovacia schéma je dvojdávková pre deti do 15. roku života, a trojdávková pre mladistvých, ktorí už tento vek dosiahli. O konkrétnych termínoch preočkovania bude župa informovať.

„Oceňujem, že Trnavská župa zorganizovala špeciálny deň očkovania proti vírusu HPV, a to až v troch mestách kraja. Priebeh očkovacieho dňa sme videli v Trnave kde bola bezproblémová organizácia, rovnako ako aj v Dunajskej Strede a Skalici. Verím, že po vzore Bratislavského a aj Trnavského samosprávneho kraja sa do podpory prevencie onkologického ochorenia zapoja aj ďalšie samosprávy. Je to cesta, ako chrániť svoje zdravie, ale aj zdravie svojich blízkych,“ uviedol štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Michal Palkovič.

HPV (ľudský papilomavírus) je rakovinotvorný vírus, ktorý môže spôsobiť rakovinu u oboch pohlaví. Je vysoko nákazlivý a prenáša sa pohlavným stykom. S týmto typom vírusu sa počas života stretne väčšina sexuálne aktívnych mužov a žien. Infekcia sa spočiatku nemusí prejaviť, pričom prvotné príznaky sa môžu objaviť po niekoľkých rokoch.

Určité typy HPV zvyšujú riziko niektorých druhov rakoviny, a to predovšetkým krčka maternice, pošvy, penisu, konečníka, ale aj hltana, jazyka a mandlí. Najúčinnejšou prevenciou sú preventívne prehliadky a očkovanie, ktoré výrazne znižuje riziko rakoviny krčka maternice, či ďalších druhov rakoviny súvisiacich s vírusmi HPV.


Tlačová konferencia v Mestskej poliklinike

FOTO: TTSK

Ulož ako PDF
Napísal 15. apríla 2023 17:10. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.