reklama

Druhý špeciálny deň očkovania proti vírusu HPV sa uskutoční v Trnave 17. júna

Trnavský samosprávny kraj pripravuje na sobotu 17. júna 2023 v poradí druhý špeciálny deň očkovania proti (ľudskému papilomavírusu) vírusu HPV, ktorý je určený pre záujemcov o prvú, ale aj druhú či tretiu dávku vakcíny. Dobrovoľné očkovanie bude prebiehať v troch ambulanciách na území kraja, a to v Dunajskej Strede, Skalici a v Trnave. Záujemcovia o dobrovoľné očkovanie sa môžu registrovať prostredníctvom formulára na webovej stránke cakarentt.sk.

Prihlasovací formulár je určený dospelým aj mladistvým, ktorí majú viac ako 9 rokov. Vakcína je v plnej výške hradená poisťovňou, a to dievčatám a chlapcom vo veku 12 rokov, ktorí ešte nemali 13. narodeniny. Starší záujemcovia môžu využiť finančné benefity, ktoré ponúkajú jednotlivé zdravotné poisťovne.

Opätovná registrácia je potrebná aj pre pacientov, ktorí dostali prvú dávku vakcíny počas očkovania v mesiaci apríl.

Trnavská župa uskutočnila premiérový špeciálny deň očkovania proti vírusu HPV v kraji ešte v apríli tohto roka. Aktuálne spustila možnosť registrácie na dobrovoľné očkovanie pre záujemcov o prvú, ale aj o ďalšie dávky vakcíny, a to aj z dôvodu, že očkovacia schéma je dvojdávková pre deti do 15. roku života, a trojdávková pre mladistvých, ktorí už tento vek dosiahli.

Registrácia je otvorená aj pre záujemcov, ktorí prvé očkovanie absolvovali mimo Trnavského kraja.

FOTO: TTSK

V online formulári si všetci záujemcovia vyberú miesto očkovania, vyplnia základné údaje vrátane veku očkovaného. Následne im bude zaslaný potvrdzujúci mail so všetkými potrebnými informáciami. V ambulancii pediatra bude pacientovi po zdravotnej prehliadke aplikovaná vakcína.

V Trnave sa bude očkovať v ambulancii MED-ARCH Centrum na Starohájskej ulici 6755/2.

HPV (ľudský papilomavírus) je rakovinotvorný vírus, ktorý môže spôsobiť rakovinu u oboch pohlaví. Je vysoko nákazlivý a prenáša sa pohlavným stykom. S týmto typom vírusu sa počas života stretne väčšina sexuálne aktívnych mužov a žien.

Infekcia sa spočiatku nemusí prejaviť, pričom prvotné príznaky sa môžu objaviť po niekoľkých rokoch. Určité typy HPV zvyšujú riziko niektorých druhov rakoviny, a to predovšetkým krčka maternice, pošvy, penisu, konečníka, ale aj hltana, jazyka a mandlí. Najúčinnejšou prevenciou sú preventívne prehliadky a očkovanie, ktoré výrazne znižuje riziko rakoviny krčka maternice, či ďalších druhov rakoviny súvisiacich s vírusmi HPV.

Župa pripravuje v poradí druhý špeciálny deň očkovania proti vírusu HPV pod záštitou Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti SLS v spolupráci s pacientskymi organizáciami NIE RAKOVINE, Liga proti rakovine a župnými strednými zdravotníckymi školami.

Ulož ako PDF
Napísal 14. júna 2023 9:21. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.