reklama

V rámci Participatívneho rozpočtu prerozdelí župa na občianske projekty 100-tisíc eur

Trnavský samosprávny kraj otvoril piaty ročník župného participatívneho rozpočtu s názvom Tvoríme kraj. Zameraný je na podporu občianskeho aktivizmu obyvateľov kraja a realizáciu občianskych a komunitných projektov s cieľom zapojenia verejnosti do rozhodovacích procesov samosprávneho kraja. Na tento účel župa z rozpočtu vyčlenila sumu 100-tisíc eur, a záujemcovia môžu projekty predkladať do 31. novembra 2023 prostredníctvom www.tvorimekraj.sk.

„Deklarovali sme, že v rámci župných kompetencií a možností vynaložíme maximálne úsilie a budeme aj naďalej podporovať občiansku spoločnosť a napomáhať jej rozvoju. Významným nástrojom je aj systém dotácií a grantov, ktorý napomáha napĺňať rozvojový potenciál kraja. V roku 2019 sme prvykrát spustili participatívny rozpočet a za štyri ročníky sme doň dokopy investovali jeden milión eur. Aj napriek nepriaznivej ekonomickej situácií budeme v Participatívnom rozpočte Trnavskej župy s názvom Tvoríme kraj pokračovať, a v tomto ročníku medzi projekty prerozdelíme sumu 100-tisíc eur. Podstatou je, že do rozhodovacieho procesu bude zapojená verejnosť, ako aj verejné deliberatívne fórum,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Výška podpory jedného projektu v rámci participatívneho rozpočtu je maximálne 4000 eur a objem finančných prostriedkov bude prerozdeľovaný podľa počtu obyvateľov s trvalým pobytom v jednotlivých okresoch kraja.

V minulom ročníku, bolo úspešne zrealizovaných 53 občianskych a komunitných projektov naprieč celým krajom.

„Aj tentokrát budú súčasťou procesu verejné stretnutia so záujemcami o finančnú podporu z participatívneho rozpočtu. Pozostávať budú z troch kôl, pričom s prvým začíname už siedmeho novembra, a predkladateľov na ňom oboznámime s informáciami o rozpočte. Druhé stretnutie bude zamerané na facilitáciu projektov, čo znamená, že zjednodušíme komunikáciu v skupine alebo komunite, a vďaka čomu sa budú zapojení vedieť lepšie dohodnúť, rozhodovať aj plánovať. Posledné stretnutie bude pozostávať z prezentácie konkrétnych návrhov a hlasovania deliberatívneho fóra. Novinkou tohto ročníka je hlasovanie predkladateľov projektov, ktorí budú hodnotiť projekty ostatných záujemcov o finančnú podporu,“ uviedol koordinátor rozpočtu Jakub Sejna.

Aj v tomto roku budú prebiehať verejné stretnutia, tentokrát v 10 mestách a obciach kraja, so začiatkom vždy o 18.-tej hodine.

V Trnave sa uskutoční stretnutie v priestoroch Úradu TTSK na Starohájskej ulici 10. novembra 2023.

Ulož ako PDF
Napísal 3. novembra 2023 7:35. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.