Trnavský kraj spúšťa digitálne zdravie, cez telemedicínu pomôže pacientom s prevenciou kardiovaskulárnych ochorení
Po úspechu projektu SOS tlačidiel pre 500 osamelo žijúcich obyvateľov predstavil Trnavský samosprávny kraj ďalšiu inováciu. Stovka moderných sád telemedicínskych zariadení pomôže pacientom s prevenciou kardiovaskulárnych ochorení.
„Dostupná a kvalitná zdravotná starostlivosť je mojou županskou témou. Všeobecných lekárov je nedostatok a ich priemerný vek sa zvyšuje. Jednou z ciest na riešenie tohto nepriaznivého trendu je telemedicína, ktorá je certifikovanou zdravotníckou pomôckou. Ide o využitie moderných technológií priamo v domácom prostredí pacientov. Vďaka digitálnemu zdraviu dokážeme ušetriť čas lekárom a zlepšiť diagnostiku pacientom, čím sme užitoční pre celý zdravotnícky systém,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.
Do projektu sa zapojilo 15 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti z celého kraja. Vybraný pacient si z ambulancie odnesie domov telemedicínsky kufrík, ktorý obsahuje tlakomer, glukomer, váhu, pulzný oxymeter a smartphone s aplikáciou.
Telemedicínsky kufrík
FOTO: TTSK
Počas obdobia štyroch až šiestich týždňov si pacient v pravidelných intervaloch meria tlak a ďalšie parametre. Dáta sa prenášajú do systému, kde ich lekár vyhodnocuje a následne môže určiť efektívny postup liečby.
„Z medicínskeho pohľadu je najväčším prínosom to, že budeme mať k dispozícii komplexný obraz o stave pacienta v jeho reálnom živote, nie len v jednom momente počas návštevy ambulancie. Vďaka tomu vieme odhaliť aj skryté výkyvy tlaku alebo iných zdravotných ťažkostí, ktoré by sme inak nemuseli zachytiť. Nie je to len seniorská záležitosť, týka sa všetkých vekových skupín,“ vysvetlila MUDr. Mariana Čapeľová, všeobecná lekárka pre dospelých zo župného zdravotníckeho zariadenia Zdravá župa, ktoré sa do projektu taktiež zapojilo.
Ako dodala, „nespornou výhodou je tiež, že telemedicína odľahčí naše ambulancie. Monitoring časti pacientov na diaľku nám ušetrí drahocenný čas, ktorý budeme môcť venovať osobnej komunikácii s pacientmi v ambulancii. Preto by som privítala, keby túto zdravotnícku pomôcku mohli v budúcnosti využívať všetci poistenci, ktorí spĺňajú indikáciu“.
Telemedicínske kufríky sú nástrojom nielen na prevenciu a diagnostiku, ale aj na zvyšovanie zdravotnej gramotnosti. Pacienti totiž vďaka tejto skúsenosti lepšie rozumejú rizikovým faktorom srdcovo-cievnych ochorení a aktívnejšie sa podieľajú na vlastnom zdraví.
„Teším sa, že telemedicína si nachádza svoje uplatnenie aj v Trnavskom kraji, ktorý ide príkladom pre ostatné samosprávy. Vzdialené monitorovanie fyziologických funkcií umožňuje lekárom sledovať a vyhodnocovať zdravotný stav pacientov v reálnom čase. Verím, že personalizovaný liečebný plán umožní dosahovať lepšie zdravotné výsledky tak zapojeným pacientom, ako aj poskytovateľom zdravotnej starostlivosti,“ poznamenal Ľuboš Petrík, predseda predstavenstva spoločnosti Goldmann Systems, s ktorou župa na projekte spolupracuje.
Ulož ako PDF