reklama

Ceny bytov v Trnave pravdepodobne ešte vzrastú, rapídny nárast už nepríde

strecha1aByty v Trnave sa dnes predávajú v porovnaní s predošlým rokom približne o 15 percent drahšie. Potvrdili sa tak odhady odborníkov z oblasti nehnuteľností či ekonomiky o ďalšom náraste cien bytov. Prezerajúc ponuku trnavských realitných kancelárií v súčasnosti nie je žiadnou výnimkou nájsť v ponuke na predaj trojizbový byt v klasickom 30 – ročnom panelovom dome za 2,5 milióna korún. Pritom ešte pred rokom – dvomi mali podobné byty predajnú cenu hlboko pod dva milióny korún.

„V porovnaní s rokom 2006 stúpli ceny trnavských bytov v priemere o 300 – tisíc korún. Výsledkom toho sa ceny starých bytov v prepočte na meter štvorcový až neuveriteľne približujú cenám nových bytov,“ hodnotí súčasný stav na trhu s nehnuteľnosťami v Trnave riaditeľ realitnej agentúry RICH Richard Stanislavský.
Dôvodov tohto stavu je viacero. Spoločným menovateľom vysokých a stále rastúcich cien je nedostatok nových aj starých bytov, ale aj rastúca životná úroveň, lepšia dostupnosť hypotekárnych úverov, zvyšujúca sa kvalita života v meste, dostatok pracovných príležitostí a podobne. Otázkou zostáva, aký bude vývoj cien v budúcnosti. strecha2a„Ťažko je dnes odhadovať, kde sa až zastavia ceny bytov v Trnave. Svoju úlohu iste zohrá prijatie eura. Je reálny predpoklad, že ceny budú ešte o čosi vyššie, no nie o veľa,“ myslí si R. Stanislavský.
Hoci v ostatných rokoch bolo v Trnave zrealizovaných viacero projektov obytných domov a pribudlo niekoľko stoviek nových bytov, stále je to málo. „Súhlasím s názorom, že nových bytov je málo – a to má priamy súvis s cenami starých bytov,“ hovorí majiteľ realitnej kancelárie RE/MAX 1 Developer Juraj Piaček. „Klasické panelové byty budú ešte drahšie o niekoľko percent ako dnes, ale rapídny nárast cien ako tomu bolo v minulosti už nepredpokladám,“ mieni Piaček a pripomína, že lacnejšie byty a nižšie ceny v Trnave nebudú.
strecha3a„Rád by som zdôraznil, že v súkromných inzerátoch často možno nájsť ponuky osôb, ktoré chcú využiť situáciu a skúšajú nadsadiť premrštenú cenu dúfajúc, že zarobia. Pripomínam, že najreálnejšie ceny bytov ponúkajú realitné kancelárie, ktoré sledujú vývoj cien a trhu s bytmi a venujú sa problematike profesionálne,“ upozorňuje na špekulantov, snažiacich sa zneužiť stav s sektore nehnuteľností J. Piaček.
V súčasnosti sa pripravuje výstavba viacerých obytných domov s bytmi do osobného vlastníctva na území Trnavy. Už v priebehu budúceho roka pravdepodobne začne výstavba ďalších možno 300 nových bytov. Podľa realitných maklérov to však situáciu nijako výrazne nevylepší.
Ceny tridsať a viac rokov starých panelových bytov tak zostanú minimálne na rovnakej úrovni ako dnes, no pravdepodobne ešte mierne vzrastú. Pretože na trhu nechýbajú len nové byty. Málo je aj starých bytov.
A na záver len pre ilustráciu: v Trnave dnes zaplatíte v priemere za 1-izbový byt v klasickom paneláku od 1,3 do 1,6 milióna korún, za 2-izbový od 1,6 do 2 miliónov, za 3-izbový od 2 do 2,5 milióna, za 4-izbový od 2,5 do 3,5 milióna korún.

Ulož ako PDF
Napísal 9. decembra 2007 22:24. Článok je zaradený do rubriky: Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.