reklama

Stav na realitnom trhu v Trnave: ponuka je širšia, ceny bytov zrejme už dosiahli svoj strop

Aká panuje v súčasnosti situácia na realitnom trhu v Trnave? Je ponuka bytov dostatočná, a aký možno očakávať trend vo vývoji cien nehnuteľností? Aj na tieto témy sme hovorili so skúsenými odborníkmi v oblasti realitného trhu Petrom Vozárom (RE/MAX Developer Trnava) a Andrejom Matysom (Neoreal Trnava).

Aké sú v súčasnosti priemerné ceny starších bytov v Trnave a novostavieb?

Peter Vozár: Ceny starších bytov sa v závislosti od veľkosti výmery, stavu a lokality pohybujú zhruba od 55 tisíc eur a viac za 1-izbové, od 70 tisíc za 2 – izbové, 80 tisíc eur za 3 – izbové, o niečo viac 4 – izbové. Ako som spomenul, ide skôr iba o spodnú hranicu, pri niektorých bytoch si treba pripraviť aj o 5, 10, 15 či 20 tisíc eur vyšší rozpočet. Čo sa týka novostavieb, kupujúci môže očakávať ceny na úrovni približne 1700 eur za meter štvorcový.

Andrej Matys: Priemerné ceny starších bytov v Trnave sú na úrovni od 1150 do 1500 eur za meter štvorcový. Ceny závisia najmä od lokality a stavu bytu. Ceny za novostavby sa aktuálne pohybujú v rozmedzí od 1500 do 1800 eur za meter štvorcový, ich hodnotu najviac ovplyvňuje vzdialenosť od centra mesta.

Je v Trnave bytov dostatok? Majú si kupujúci z čoho vyberať?

Peter Vozár: Podľa môjho názoru sa trh opäť začína napĺňať. V porovnaní s obdobím pred rokom je ponuka bohatšia, i keď pravdou je, že ceny medziročne stúpli v niektorých prípadoch aj viac ako o 10 percent.

Andrej Matys: Ponuka bytov v Trnave nie je postačujúca na uspokojenie aktuálneho dopytu po kúpe, avšak v tomto období má kupujúci najširší výber z ponuky, kedže priamo v meste Trnave sa realizuje alebo pripravuje viacero projektov z kategórie standard – mass. Taktiež je v ponuke viacero bytov v centre mesta s vyššou cenou, ale v kvalitnejšom prevedení a v atraktívnej lokalite, kedže centrum mesta Trnavy je prirodzene ohraničené hradobným opevenením a tento limit predurčuje rast ceny bytov v centre.

Ilustračné foto: bytymiko.sk

Ako by ste zhodnotili súčasný stav na strane ponuky a dopytu po bytoch?

Peter Vozár: Ako som spomenul, ponuka bytov sa začína napĺňať a nákupná horúčka pomaly začína klesať, čo je jednak spôsobené prísnejšími požiadavkami bánk na schválenie hypotekárneho úveru a taktiež vyššími cenami. Stručne by sa dalo povedať, že situácia sa dostáva do normálu, kde majú aj kupujúci čas, pozrieť si viacero ponúk a potom sa rozhodnúť.

Andrej Matys: Ponuka bytov v Trnave neustále zaostáva za dopytom a tento trend bude pokračovať.

Koľko bytov z ponuky priemerne navštívi klient, kým si vyberie ten svoj?

Peter Vozár: Pre všetky tri strany, teda predávajúceho, kupujúceho aj maklérov je ideálny počet obhliadok asi 3 až 5. Ak je v priemere počet väčší, či menší, trh môže byť deformovaný prílišným dopytom, či nízkym dopytom, alebo je ponuka deformovaná maklérom či samotným predávajúcim.

Andrej Matys: V priemere je tri až päť obhliadok.


Staršie byty si udržujú stále pomerne vysokú hodnotu

Ilustračné foto

Aká je situácia na realitnom trhu v Trnave v porovnaní so stavom pred povedzme piatimi či desiatmi rokmi?

Peter Vozár: Treba si uvedomiť jednu zásadnú vec – a to, že trh s nehnuteľnosťami, ako aj akýkoľvek iný trh je cyklický, po stúpaní nasleduje pokles, záleží len na intervaloch. Presne ste vystihli v otázke obdobie. Ak pred 10 rokmi bol predaj bytov na vrchole, čomu zodpovedali aj ceny bytov, tak presne pred piatimi rokmi sa oplatilo kupovať najviac. V prvom prípade hovoríme o trhu predávajúcich (cca rok 2007), v druhom zase o trhu kupujúcich (cca 2012).

Andrej Matys: >Pred desiatimi rokmi nebolo v Trnave na výber z novostavieb, ponuka bola veľmi limitovaná a realizovali sa zväčša malé neucelené projekty, ktoré nemali ambíciu uspokojiť dopyt kupujúcich. So vstupom väčších investorov a priaznivým bankovým financovaným hypoték Trnava zažíva realitný boom. Dokonca viacero mimotrnavských investorov skúma možnosti investícii do nových bytových projektov v Trnave.

Nazrime zľahka aj do budúcnosti: aký predpokladáte vývoj na trhu s výhľadom na povedzme rok dopredu, čo sa týka cien bytov a ponuky?

Peter Vozár: Predpokladám skôr zastavenie neúmerného rastu cien, prípadne stabilizáciu. Ekonomika aj napriek vláde funguje, prognózy nehovoria ani o zvyšovaní rekordne nízkych úrokových sadzieb, preto ani nepredpokladám žiadny prudký pokles záujmu o kúpu. Skôr vidím, že banky včas zasiahli s prísnejším poskytovaním úverov, čím zabránili ďalšiemu prehrievaniu.

Andrej Matys: Ceny bytov vo väčšine prípadov dosiahli svoj strop, preto aj ceny starších bytov začali jemne klesať. S rastúcou ponukou novostavieb budú musieť investori jemne upraviť svoju cenotvorbu smerom nadol, avšak nie je dôvod očakávať výrazný prepad cien nových bytov.

Ilustračné foto: nakopanke.sk

Prejdime k otázke pozemkov pre rodinné domy. Na akej úrovni sa pohybujú priemerné ceny pozemkov v Trnave a pre porovnanie v najbližších obciach v rádiuse 10 kilometrov?

Peter Vozár: V Trnave začínajú ceny stavebných pozemkov, teda pozemkov s dobudovanými inžinierskymi sieťami od 125 eur/m2 v smere na Kamenný mlyn. Platí zásada, že čím bližšie k centru, tým drahšie. Cena za pozemok sa môže vyšplhať až na viac ako 400 eur. V okolitých obciach sa priemerné ceny pohybujú na úrovni okolo 75 eur za meter štvorcový.

Andrej Matys: Ceny pozemkov v Trnave sa pohybujú na úrovni 120 až 135 eur za meter štvorcový v nových zónach ako sú Kamenný mlyn, Pekné pole či Modranka. Ceny za pozemky v okolí Trnavy s rádiusom asi do 10 km sa pohybujú od 60 do 75 eur za meter štvorcový.

Aký je v súčasnosti trend v otázke sťahovania sa mimo mesto? Platí, že ľudia radšej kúpia lacnejší pozemok v dedine vzdialenej 5 až 10 km od Trnavy, ako by mali zainvestovať viac a zostať v meste?

Peter Vozár: Skôr áno. V niektorých prípadoch je to však “prašť jako uhoď”, Pretože niektoré satelity, či už v meste alebo na dedine, majú nulový kontext k danej obci a žiadnu integritu. Ráno musíte ísť odtiaľ a večer, keď autom pozbierate deti zase naspäť. Zapadnete za vysoké ploty, aby ste to mohli opäť na ďalší a ďalší deň zopakovať.

Andrej Matys: Kedže ceny pozemkov vo vzdialenosti 5-10 km od Trnavy sú takmer na polovičnej úrovni ako pozemky v Trnave, stále bude pretrvávať dopyt po kúpe práve týchto lacnejších pozemkov, aj keď sú mimo mesta. Tu by som rád zdôraznil, že developeri by mali začať myslieť aj na občiansku vybavenosť v rámci týchto zón mimo mesta.

Ulož ako PDF
Napísal 21. augusta 2017 12:05. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

2 komentáre pre “Stav na realitnom trhu v Trnave: ponuka je širšia, ceny bytov zrejme už dosiahli svoj strop”

  1. 1
    Klobucnik says:

    clanok s nulovou vypovedajucou hodnotou tieto prognozy su ako predpoved pocasia na dalsi rok.. ceny bytov dosiahli svoj strop alebo ponuka bytov je dostacujuca na uspokojenie dopytu a druhy odpovie presny opak:)))) este by som vypichol ceny bytov napr 3 izbocvy okolo 80 tis ale moze to byt aj viac o 5 10 15 20 tis …zajtra bude slnecno az polojasno miestami zamracene a sem tam spadne aj kvapka na vacsine uzemia bude slaby az premenlivy vietor ktory podvecer utichne… na margo realitiek drzat v ponuke byt ktory je uz predany a nakomplet prerobeny a stale ho aktualizovat ako free alebo rezervovany niesu pekne tahy ale stava sa to.. ci nie?

  2. 2
    jakobs says:

    Pažravosť a chamtivosť kapitalistov ,ktorý budujú byty nemá obdoby.Nehorázne ceny,keď bola kríza tak málinko niečo spustili.Zrazu sa údajne ekonomike darí bodaj by nie ,keď ľudia robia za polievku. Samozrejme ,že realitný trh zareaguje tak ,ako ,keby upratovačka zarábala 1000€ v čistom.Choďte do prdele z vašimi predraženými bytmi.Rozhodne nemajú takú hodnotu za akú byty predávate.Aby nový1 izbový byt stál cez 80 000€ tak to je silná káva.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.