reklama

Ceny realít v Trnave sú stabilizované, predaj novostavieb nenapĺňa očakávania

Ceny realít v Trnave a okolí sú stabilizované a žiadne turbulencie smerom dolu ani nahor sa v blízkej budúcnosti neočakávajú. Predaj novostavieb v meste stagnuje a zaostáva za očakávaniami developerov. Pripravovaných projektov je aj z tohto dôvodu málo. Lepšie povedané takmer žiadne.

Takto by sa v skratke dala zhrnúť aktuálna situácia na trhu s nehnuteľnosťami v Trnave koncom roku 2010, hodnotená pohľadom realitných maklérov Tomáša Letovanca (Public&Business Services – PBS), Richarda Stanislavského (RK RICH) a Petra Vozára (RE/MAX 1Developer).

Developeri sú opatrní, nové projekty budú pribúdať len pomaly

Staršie byty

Byty v starších panelákoch a obytných domoch môžete podľa zástupcov trnavských realitiek zohnať za ceny nižšie asi o 10-15% v porovnaní s rokom 2009. V období divokého rastu cien nehnuteľností, teda asi pred dvomi až tromi rokmi, boli nehnuteľnosti v Trnave v porovnaní so súčasnosťou drahšie až o tretinu.
Priemerné ceny jednoizbových bytov v meste sa v súčasnosti pohybujú v okolí 40-tisíc eur. Za 2-izbový byt zaplatíte v priemere asi 55-65 000 eur, ceny trojizových bytov sa pohybujú na úrovni 60 až 80 000 eur. Priemerná cena 4-izbového bytu je asi 80-tisíc eur.
„Ceny bytov sa pohybujú v istých hraniciach v závislosti lokality, výmery, stavu, poschodia a iných faktorov. Najlacnejšie sa predávajú na sídlisku Linčianska, najdrahšie v centre mesta. Rozdiely v cenách sa preto v porovnateľných bytoch v inej časti mesta môžu niekedy líšiť až o desaťtisíc eur a viac,“ upozorňuje Peter Vozár z RE/MAX 1Developer.
Rok 2010 síce poznamenala stagnácia cien, ale podľa Tomáša Letovanca z PBS  „v poslednom období sme zaznamenali nárast cien malometrážnych bytov ako sú garsónky a 1-izbové byty“.

Novostavby

Za meter štvorcový bytu v novostavbe si musíte pripraviť v priemere asi 1500 eur. Priemerný trojizbový holobyt (70 m2) tak v Trnave vyjde približne na 105-tisíc eur. Hoci investori lákajú potenciálnych kupujúcich viacerými akciami, podľa maklérov predaj novostavieb sa nevyvíja tak, ako by si želali. „Predaj nových bytov výrazne zaostáva,“ konštatuje T. Letovanec. Jeho slová potvrdzuje aj Richard Stanislavský z RK RICH: „Jednoznačne možno vyhodnotiť doterajší predaj novostavieb v Trnave ako stagnujúci.“
„Trh novostavieb určite nespĺňa očakávania väčšiny investorov a developerov, nakoľko tento segment ešte nepocítil také oživenie ako trh so staršími bytmi. Je však badať prvé signály oživenia – a to vo zvýšenom záujme o obhliadky,“ pridáva sa P. Vozár.
Výrazné oživenie v oblasti nových projektov na území Trnavy v najbližších mesiacoch očakávať asi nemožno. Dosť skeptickí sú aj realitní makléri. V ostatnom čase sa viac hovorí len projekte Zátvor II., spomínať iné developerské projekty by bolo len v rovine špekulácií.

Investorom sa bude blýskať na lepšie časy až vtedy, keď začnú predávať byty lacnejšie, tvrdia realitní makléri

Vyvstáva tiež otázka, či sa v súčasnosti oplatí investovať v Trnave do novostavieb. „Oplatí sa. Ale s tým, že nové projekty budú akceptovať najsilnejšiu záujmovú skupinu kupujúcich, ktorí hľadajú hlavne cenovo prijateľné vlastné bývanie a klasické metráže bytov,“ myslí si P. Vozár.
R. Stanislavský zastáva podobný názor: „Myslím, že stavať nové bytové domy sa vyplatí iba v tom prípade, že budú výrazne lacnejšie a v menších výmerách, aby si ich mohli dovoliť ľudia s bežnými príjmami. Odhadujem, že reálna cenová hranica novostavieb v Trnave je na úrovni asi 1000 eur za m2.“
Podľa T. Letovanca „investovať do nových projektov sa oplatí, ale je potrebné ich ponúkať za predajné ceny“.

Pozemky

Ceny pozemkov v Trnave a blízkom okolí sú v ostatných rokoch pomerne stabilizované. V okrajových častiach mesta sa dá kúpiť stavebný pozemok za približne 110 až 120 eur/m2, cena prirodzene stúpa (až do 300 eur/m2) čím je lokalita bližšie k centru.
Ak vám neprekáža sťahovanie sa do niektorej z okolitých dedín, tak počítajte s priemernými cenami v rozmedzí od 60 do 90 eur za meter štvorcový napríklad v Špačinciach, Suchej nad Parnou,Bohdanovciach, Ružindole, Hrnčiarovciach či Bielom Kostole.
Vo vzdialenejších obciach ceny úmerne klesajú.

Vývoj cien

Zástupcovia troch trnavských realitných kancelárií sa v otázke ďalšieho vývoja cien nehnuteľností zhodujú. Unisono považujú aktuálnu situáciu za stabilizovanú a značné pohyby preto neočakávajú.

„Ceny budú dlhodobo stagnovať. Nejaké výrazné výkyvy smerom hore alebo dolu neočakávame,“ mieni Tomáš Letovanec z PBS. Jeho kolega zo spoločnosti RE/MAX 1 Developer Peter Vozár vyjadruje názor, že „aj napriek zákonom, ktoré by mali vstúpiť do platnosti na budúci rok, neočakávame na realitnom trhu prudké výkyvy či už smerom nahor alebo nadol. Situácia bude s najväčšou pravdepodobnosťou podobná tohtoročnej“.
Richard Stanislavský z RK RICH uzaviera konštatovaním: „Myslím, že s cenami sa v budúcom roku nič zásadné neudeje. Ten, kto potrebuje súrne predať, pôjde výrazne s cenou dolu a predá. Tak ako je tomu dnes. Jednoducho rozhoduje ten, kto má peniaze.“


Ulož ako PDF
Napísal 30. októbra 2010 14:19. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.