reklama

Ceny nehnuteľností v Trnavskom kraji vzrástli za rok až o dvadsať percent

Štatistický úrad (ŠÚ) SR zverejnil vývoj cien nehnuteľností v druhom štvrťroku 2022 na Slovensku, aj v rámci jednotlivých krajov. Úrad po prvý raz prináša dáta zistené na základe reálnych cien za uskutočnené predaje domov a bytov podľa zápisov v katastri nehnuteľností.

„Ceny nehnuteľností určených na bývanie počas druhého štvrťroka 2022 boli o 16,6 % vyššie ako v rovnakom období pred rokom, čo bolo najviac v histórii zisťovania od roku 2010. Ceny, za ktoré sa nehnuteľnosti skutočne aj predali, tak naďalej zvyšovali dynamiku rastu. Aktuálny vývoj bol dôsledkom najmä rekordného štvrtinového medziročného rastu realizačných cien nových nehnuteľností. Ich rast prekročil úroveň 20 % prvýkrát. Existujúcim nehnuteľnostiam stúpli ceny miernejšie, v priemere o necelých 13 %,“ konštatuje vývoj v rámci celého Slovenska ŠÚ SR.

V Trnavskom kraji v porovnaní s druhým štvrťrokom 2021 narástli ceny nových nehnuteľností o 23,4 percenta, pri existujúcich bytoch a domoch dosiahol rast cien v porovnaní s minulým rokom 17,4 percenta.

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Ako uvádza správa Štatistického úradu SR, medziročné zvýšenie cien všetkých nehnuteľností bez rozdielu na vek sa prejavilo vo všetkých ôsmich krajoch SR, situácia sa však významne líšila.

Najvýraznejšie, v priemere za celý trh o viac než 20 %, stúpli realizačné ceny v troch krajoch SR – a to v Banskobystrickom, Košickom a v Trnavskom kraji.

Ceny ťahali nahor najmä dynamicky rastúce ceny novostavieb, len v Košickom kraji to však bolo naopak, staršie existujúce nehnuteľnosti sa tu predávali drahšie o viac ako 28 %, novostavbám sa ceny medziročne zvýšili o necelých 16 %.

Naopak, len minimálne za rok stúpli ceny nehnuteľností v Nitrianskom kraji (o menej ako 3 %) a v Žilinskom kraji (o necelých 10 %).

V dlhodobom porovnaní sú aktuálne ceny nehnuteľností v porovaní s cenami v roku 2010 vyššie až o 81,5 percent.

„Výraznejší rast sa prejavil u existujúcich nehnuteľností, pričom ich ceny v dlhodobom horizonte boli vyššie až o 91 percent. Nové nehnuteľnosti v priebehu jedenástich rokov zvýšili predajné ceny o 63 percent,“ porovnáva Štatistický úrad SR.

Ulož ako PDF
Napísal 7. septembra 2022 13:27. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.