reklama

Ceny tovarov na Slovensku medziročne vzrástli takmer o jedno percento

Podľa údajov Štatistického úradu SR spotrebiteľské ceny na Slovensku v júli v porovnaní s júnom vzrástli v úhrne o 0,1 %. Zvýšili sa ceny rekreácie a kultúry o 0,5 %, potravín a nealkoholických nápojov; zdravotníctva zhodne o 0,3 %; alkoholických nápojov a tabaku; dopravy; hotelov, kaviarní a reštaurácií; rozličných tovarov a služieb zhodne o 0,1 %. Klesli ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 0,3 %, odevov a obuvi o 0,2 %. Na júnovej úrovni zostali ceny v odboroch bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá; poštové a telekomunikačné služby; vzdelávanie.

Vyššie ceny potravín o 0,4 % ovplyvnil rast cien ovocia o 2,6 %, olejov a tukov o 1,2 %, mäsa o 0,7 %, cukru, džemu, medu, sirupov, čokolády a cukroviniek o 0,4 %, mlieka, syrov a vajec o 0,1 %. Klesli ceny zeleniny (vrátane zemiakov) o 1 %. Nezmenili sa ceny chleba, obilnín a rýb. Znížili sa ceny nealkoholických nápojov o 0,3 % (klesli ceny minerálnych vôd, nealkoholických nápojov a štiav o 0,8 %, vzrástli ceny kávy, čaju a kakaa o 0,5 %).

Ilustračné foto: silive.com

Zvýšenie cien ovocia ovplyvnil rast cien pomarančov o 16,3 %, mandarínok o 16,1 %, citrónov o 10,2 %, stolového hrozna o 8,2 %, kiwi o 5,9 %, jabĺk o 3,9 %. Znížili sa ceny vodových červených melónov o 20,8 % a banánov o 6,7 %. Rast cien mäsa ovplyvnilo zvýšenie cien bravčového mäsa o 2,8 %, údenín o 0,5 %. Klesli ceny hydiny o 0,2 % a nezmenili sa ceny hovädzieho mäsa. Na nižšie ceny zeleniny vplýval pokles cien šalátových uhoriek o 16,4 %, bielej kapusty a papriky zhodne o 8,1 %, karfiolu o 8 %, zemiakov o 6 %, cibule o 5 %. Vzrástli ceny zeleru o 28,3 %, petržlenu o 14,2 %, paradajok o 12 %, cesnaku o 7,2 %, karotky o 3,1 %.

Rast cien v odbore alkoholické nápoje a tabak spôsobili vyššie ceny alkoholických nápojov o 0,2 % (vzrástli ceny destilátov o 0,6 %, vína o 0,4 %, klesli ceny piva o 0,2 %). Ceny tabaku sa nezmenili.

Nižšie ceny v odbore odevy a obuv ovplyvnil pokles cien odevov o 0,3 % a obuvi o 0,1 %.

V odbore bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá zostali na júnovej úrovni ceny skutočného nájomného plateného nájomníkmi; odvozu a likvidácie odpadu; stočného; iných služieb vzťahujúcich sa na bývanie; elektriny; plynu; pevných palív a tepelnej energie. Zvýšili sa ceny služieb pre pravidelnú údržbu a opravy obydlia o 0,2 % a vodného o 0,1 %. Klesli ceny tovarov pre pravidelnú údržbu a opravy obydlia o 0,3 % a imputovaného nájomného bývajúcich vlastníkov o 0,1 %.

Zníženie cien za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu ovplyvnil pokles cien tovarov, služieb pre bežnú údržbu domácnosti o 0,6 %, domácich spotrebičov o 0,2 %, skla, stolového riadu; potrieb pre domácnosť; nástrojov, zariadení pre dom a záhradu zhodne o 0,1 %. Nezmenili sa ceny nábytku, zariadenia, kobercov, podlahových krytín a bytového textilu.

V zdravotníctve sa cenový index zvýšil vplyvom rastu cien zdravotníckych a farmaceutických výrobkov, terapeutických prístrojov a zariadení (vzrástli ceny terapeutických prístrojov a zariadení o 0,8 %, farmaceutických prípravkov a produktov o 0,4 %, klesli ceny iných zdravotníckych produktov o 0,4 %) a zdravotníckych služieb iných ako nemocničných zhodne o 0,3 % (služieb zubného lekárstva o 0,9 %, služieb lekárov o 0,1 %, nezmenili sa ceny ostatných služieb mimo nemocníc). Na úrovni minulého mesiaca zostali ceny nemocničných služieb.

Rast cien v doprave spôsobilo zvýšenie cien dopravných služieb o 0,7 % (leteckej osobnej dopravy o 31,1 %, iných dopravných služieb o 0,2 %, nezmenili sa ceny cestnej osobnej dopravy) a prevádzky prostriedkov osobnej dopravy o 0,4 % (pohonných látok a mazív o 0,7 %, údržby a opráv o 0,1 %, nezmenili sa ceny náhradných dielov a príslušenstva). Klesli ceny nákupu dopravných prostriedkov o 1,9 % (ojazdených motorových vozidiel o 3,9 %, nových motorových vozidiel o 0,2 %).

V odbore pošta a telekomunikácie sa nezmenili ceny poštových a telefónnych služieb. Klesli ceny telefónnych prístrojov o 0,2 %.

Na zvýšenie cien za rekreáciu a kultúru vplývali vyššie ceny novín, kníh a kancelárskych potrieb o 1,8 % a dovoleniek s programom o 0,7 %. Klesli ceny iného vybavenia pre rekreáciu, záhradu a domáce zvieratá o 0,3 %, audiovizuálnej a fotografickej techniky o 0,2 %, rekreačných a kultúrnych služieb o 0,1 %. Nezmenili sa ceny iných veľkých zariadení dlhodobej spotreby pre rekreáciu.

Vo vzdelávaní sa nezmenili ceny predškolského, základného, stredoškolského, vysokoškolského vzdelania a vzdelania, ktoré nie je definované úrovňou.

Vyššie ceny v odbore hotely, kaviarne a reštaurácie ovplyvnil rast cien stravovania o 0,2 % (v reštauráciách a v kaviarňach o 0,3 %, nezmenili sa ceny v jedálňach). Nezmenené zostali ceny ubytovacích služieb.

Zvýšenie cien za rozličné tovary a služby ovplyvnili vyššie ceny finančných služieb inde neklasifikovaných o 0,6 % (poplatku za vedenie účtu – balíčka služieb o 1 %), osobných predmetov inde neklasifikovaných o 0,2 %, osobnej starostlivosti a sociálnych služieb zhodne o 0,1 % (poplatku v zariadení pre seniorov a úhrada za stravu v jedálňach pre dôchodcov zhodne o 0,1 %). Nezmenili sa ceny poistenia (klesli ceny havarijného poistenia za motorové vozidlo o 0,1 % a nezmenili sa ceny povinného zmluvného poistenia za motorové vozidlo) a iných služieb inde neklasifikovaných.

V júli v porovnaní s júlom 2009 boli spotrebiteľské ceny vyššie v úhrne o 1,1 %. Vzrástli ceny v odbore alkoholické nápoje a tabak o 6,8 %, vzdelávanie o 4,3 %, zdravotníctvo o 3,7 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 3,1 %, rozličné tovary a služby o 2 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 1,2 %, rekreácia a kultúra o 0,7 %, poštové a telekomunikačné služby o 0,3 %. Znížili sa ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 3,5 %, odevov a obuvi o 1,1 %, v doprave o 0,8 %, za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 0,3 %.

V priemere za sedem mesiacov v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2009 vzrástli spotrebiteľské ceny v úhrne o 0,9 %, informoval Štatistický úrad SR.

Ulož ako PDF
Napísal 16. augusta 2010 14:55. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Spoločnosť. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.