reklama

Ceny nehnuteľností v Trnave v tomto roku opäť narástli. Pri bytoch asi o 12 percent

Ceny nehnuteľností rástli aj v roku 2019. Zhodujú sa na tom údaje realitného portálu Nehnuteľnosti.sk, Štatistického úradu SR aj Národnej banky Slovenska. Priemerná cena bytov v Trnave a okolí vzrástla od decembra minulého roka približne o 12 percent.

Priemerné ceny bytov v Trnave vypočítané z databázy inzerátov zverejnených na portáli Nehnuteľnosti.sk dosahovali pred rokom úroveň 1536 eur za meter štvorcový. V decembri 2019 to už bolo 1719 eur, teda o 183 eur za meter štvorcový viac.

Ceny za jednoizbové byty začínajú v Trnave na úrovni od cca 63-tisíc eur, na najlacnejší trojizbový byt je potrebné mať pripravených aspoň 90-tisíc eur.

Ilustračné foto

Najvyššie sumy prepočítané na meter štvorcový zaplatia záujemcovia o garsónky, kde sa priemerná cena pohybuje na úrovni 2076 eur.

Meter štvorcový v 1-izbovom byte stojí v Trnave priemerne 1973 eur, v dvojizbovom byte 1716 eur, 3-izbové byty sú na úrovni 1640 eur a štvorizbové byty stoja priemerne 1696 eur za meter štvorcový.

Medziročne výrazne vzrástli aj ceny rodinných domov. Kým pred rokom stál v Trnave okolí meter štvorcový 1006 eur, na konci decembra 2019 sa priemerná cena vyšplhala na 1208 eur, čo je o dvadsať percent viac.

Nárast sa zákonite nevyhol ani cenám za stavebné pozemky. Údaje portálu Nehnuteľnosti.sk uvádzajú, že v súčasnosti dosahuje priemerná cena stavebných pozemkov v Trnave a okolí 70 eur z meter štvorcový, čo je medziročne o 18 eur viac.

Rast cien za bývanie potvrdzujú aj údaje Národnej banky Slovenska z novembra 2019.

„Priemerná cena bývania na Slovensku v 3. štvrťroku 2019 vzrástla v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o o 3 % a na medziročnej báze o 9,7 %. K celkovej medziročnej zmene priemernej ceny bývania prispel najmä medziročný rast cien bytov – zhruba dvoma tretinami,“ konštatuje správa NBS.

Podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR zverejnených 29. novembra „v porovnaní s 3. štvrťrokom 2018 vzrástli ceny nehnuteľností určených na bývanie o 11,5 %, pričom ceny nových nehnuteľností sa zvýšili o 10,3 % a ceny existujúcich nehnuteľností o 12,3 %“.

Od roku 2010 narástli ceny nehnuteľností v rámci Slovenska až o 39 percent.

Podľa vyjadrení odborníkov na realitný trh sa pokles cien nehnuteľností v blízkej budúcnosti neočakáva. Dôvodmi sú relatívne nízky počet bytov na tisíc obyvateľov v porovnaní s krajinami Európskej únie (asi 450 bytov v EÚ a 350 na Slovensku), ako aj veľmi nízke úrokové sadzby a stále dobrá dostupnosť hypoték.

„Realitný trh funguje tak ako celková trhová ekonomika, to znamená, sú striedané, sú vzostupy a pády trhu, pád trhu, alebo pokles cien zaznamenáme vtedy, keď sa zníži dopyt, keď prestane byť záujem o kúpu bytov. Dnes nevnímame túto situáciu, ani v najbližšom období. To, aby k takémuto niečomu došlo, by muselo predchádzať nejakej silnej správe, alebo niečomu, čo vznikne na európskom trhu, v Európskej centrálnej banke. Situácia môže byť napríklad zvýšenie, razantné zvýšenie úrokov na hypotéky, prípadne zásadné prepúšťanie u veľkých zamestnávateľov, a zhoršenie ekonomickej situácie na Slovensku. Toto vidíme, že na najbližšie obdobie nie je reálne, čiže preto si myslíme, že tá situácia sa zásadne meniť na realitnom trhu nebude, a tie ceny budú naďalej rásť. Predpokladáme, že miernejším tempom, ako sme teraz svedkami,“ povedal 13. decembra 2019 v rozhovore pre televíziu TA3 prezident Národnej asociácie realitných kancelárii Ján Palenčár.

Ulož ako PDF
Napísal 29. decembra 2019 10:30. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.