reklama

Cena nehnuteľností je stabilná. Šancu majú aj nové projekty, musia však zreálniť ceny, tvrdia makléri

Lanský rok sa na trhu nehnuteľností niesol v duchu stabilizácie cien. Na tomto konštatovaní sa zhodnujú všetci realitní makléri, ktorých sme oslovili.

Situácia by sa podľa odhadov odborníkov nemala prudko meniť ani v roku 2012.

Ceny starších bytov sa v roku 2011 stabilizovali, v dobrých lokalitách začali opäť mierne rásť. Ceny novostavieb bytov klesali, rodinné domy a najmä také, ktoré už boli dlhšie v ponuke šli s cenami nadol, niekedy o 10 a viac percent,” zhrnul situáciu Peter Vozár z realitnej agentúry RE/MAX Trnava.

Andrej Matys z realitnej kancelárie Neoreal potvrdil vlaňajšiu stabilizáciu cien s dovetkom, že “nebol cítiť ani žiaden tlak na extrémny prepad cien. Pokles sme zaznamenali iba u ‘ležiakov’ – ťažko predajných nehnuteľnostiach, kde majitelia pochopili, že jedniná cesta ako predať je znížiť cenu“.

Dramatické zmeny v cenotvorbe neočakávajú realitní makléri ani v tomto roku. Podľa slov Vlastimila Buriana z trnavskej RK RealPlus jedným z rozhodujúcich faktorov bude ochota bánk poskytovať hypotekárne úvery.
Až 80 percent predaja v oblasti realitného trhu je realizovaný cez hypotekárne úvery. Preto bude veľmi záležať od toho, v akom rozpoložení bude bankový sektor,” myslí si Burian. Jeho slová potvrdzuje aj názor Tomáša Letovanca z realitnej kancelárie Public Business & Services (PBS). “Všetko bude záležať od ochoty bánk poskytovať úvery. Pokiaľ bude situácia stabilná, zostanú ceny viac-menej rovnaké,” tvrdí.

Peter Vozár podotýka, že stále platiť pravidlo, že ak nastavíte reálnu cenu, máte veľkú šancu predať. “Na druhej strane, ak chcete kúpiť, kúpte“.
V roku 2012 sa vývoj cien bude odrážať od výkonnosti slovenskej ekonomiky i od situácie na finančných trhoch. Taktiež ťažko predpovedať postoj finančných inštitúcií k prefinancovaniu bývania, respektíve podnikania. V prípade zhoršenia možnosti získať finančné prostriedky z úverových zdrojov je predpoklad, že aj dopyt po nehnuteľnostiach zoslabne a predávajúci budú nútení motivovať kupujúcich znížením ceny,” predpovedá Andrej Matys.

V. Burian predpovedá pokles cien starších domov. “Ceny väčšiny starších domov sú stále nadhodnotené a predávajúci dostatočne nezareagovali na skutočnú situáciu na trhu. Jednoducho povedané, pýtajú priveľa,” hodnotí.

Hoci v ostatných rokoch sa ponuka bývania v Trnave zlepšila a konkurencia projektov je o poznanie vyššia, viaceré developerské zámery majú problémy so slabým záujmom kupujúcich. Jestvuje v Trnave ešte priestor pre nových investorov v oblasti novostavieb? Majú šancu predať?

Dopyt po bytoch je momentálne mierne vyšší než ponuka. Klienti hľadajú najmä kvalitné bývanie v dobrej lokalite za dobrú cenu. Nové projekty, pokiaľ by prišli so zaujímavými cenami a dobrou kvalitou bývania, majú určite svoj priestor,” myslí si Tomáš Letovanec z PBS.

Optimistický v názore na nové projekty je aj Andrej Matys z Neorealu: “V súčasnosti je ponuka kvalitného a dostupného bývania v Trnave v pomere 30:70 %. Čiže prevláda ponuka zlých projektov, v zlej lokalite, zlých dispozícií a celkového zlého prístupu investora k projektu. Samozrejme dobré, dostupné, cenovo i kvalitou prijateľné projekty budú vždy mať v Trnave a nielen tu, dobrú odozvu, kedže migrácia a potreba ludí bývať tu stále je. V Trnave je nielen priestor pre nové bytové domy, ale aj pre kompletnú novú obytnú zónu  – IBV , HBV či rekreačnú zónu s občianskou vybavenosťou.”

Problém slabšieho predaja novostavieb vidí Peter Vozár z RE/MAX-u aj v ekonomickej sile slovenského obyvateľstva. “Ponuka je dostatočná, akurát ekonomická situácia najväčšej skupiny záujemcov je nedostatočná. Veľa projektov preto trpí tým, že málo ľudí si môže takéto bývanie dovoliť. Priestor pre nových investorov tu rozhodne je, zamerať by sa však mali skôr na nižšiu strednú vrstvu,” poukazuje.

Najväčší vplyv pri predaji nehnuteľností má podľa nami oslovených maklérov jednoznačne cena. Až potom rozhoduje lokalita, dispozícia, občianska vybavenosť či orientácia bytu. T. Letovanec považuje za ideálnu cenu za byt v Trnave v rozpätí 1100 až 1300 eur za meter štvorcový. Maximálne konečné ceny by nemali podľa Matysa presiahnuť 1900 euro za meter štvorcový pri novostavbách v centre, podľa Vozára by maximálna cena v závislosti od lokality nemala byť vyššia než 1600 eur, v okrajových častiach ešte menej.

Aj napriek neľahkej ekonomickej situácii, problémom spoločnej európskej meny a pretrvávajúcej recesii môžu byť prípadné nové developerské projekty bytových domov v Trnave podľa realitných maklérov úspešné.

Ako som spomenul, osloviť treba najväčšiu skupinu ľudí s priemerným a mierne podpriemerným príjmom. To znamená – stavať menšie, skôr jedno a dvojizbové byty s klasickou metrážou s cenou do 1.400 eur/m2. A priama úmera, čím viacej izieb a metrov, tým menšia cena za m2. Takýto projekt by mal veľkú šancu na úspech,” mieni Peter Vozár.

V Trnave podľa našich skúseností najviac záleží od cenovej politiky, možností financovania, kvality stavby, lokality. Veľkú šancu na úspech by mohol mať projekt s menšími bytmi a dobrou cenou. Ale určite je aj časť klientov, ktorý vyhľadávajú len novostavby a cena je pre nich až na druhom mieste,” konštatuje Tomáš Letovanec.

Slová svojich kolegov potvrdzuje aj Andrej Matys. Ako tvrdí, “v Trnave je dostatok klientov, ktorý majú záujem o kúpu bytov predovšetkým lowcost – teda lacnejšej kategórie“.

Ulož ako PDF
Napísal 14. januára 2012 22:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

13 komentárov pre “Cena nehnuteľností je stabilná. Šancu majú aj nové projekty, musia však zreálniť ceny, tvrdia makléri”

 1. 1
  Ujo Palo says:

  Cenu možno zreálniť vynechaním realitných maklérov z procesu predaja / kúpy nehnuteľnosti.

  • 1.1
   danTT says:

   100% :-D

  • 1.2
   Albatros says:

   a potom sa dočítame v Novom Čase ako sa Ujo Palo sťažuje ,že ho oklamali pri kúpe nehnuteľnosti,,,pekár pečie chlieb, novinár píše články, realitný maklér zabezpečuje obchod s nehnuteľnosťami, tak neviem o čom tu zase Ujo Palo točí, tak sa mi zdá ,že to je neaký vševedko :-)

   • 1.2.1
    Ujo Palo says:

    Ujo Palo totiž kupoval nehnuteľnosť cez realitku.

   • 1.2.2
    danTT says:

    Albatros je asi realiťák:-).Ale bez invektív. Ja mám tiež svoje skúsenosti s RK, nikdy více. Ten pandrlák tam akurát zavadzal, žiadna profesionalita, nič o nehnuteľnosti nevedel, iba všeobecné žvásty, jediné čo ho zaujímalo bolo kedy podpíšeme a zaplatime províziu….zmluva všeobecná,za minutu vytlačená, môj právnik to tak zošktal a spripomienkoval, že až…. keď som pozeral na toho “profíka” neveril by som mu ani ň,že ma nemôže niekto ofajčiť….tak som si preveril LV sám, zmluva od právnika, vinkulácia v banke…prebehlo to ako po masle aj bez “profíka”….
    Nehovorím že všetci sú taký, no tých skúseností je viac aj z TT,aj z BA…čiže to mi stačí….

 2. 2
  teo says:

  Provizie RK su standardne medzi 3 – 5 percentami no a ceny realit su v Trnave prehnane min. o 30 percent… Neviem ci by vypustenie realitiek z procesu prinieslo vobec nejaky efekt, ked prihliadnem na mozne rizika pri predaji resp. kupe. No a v konecnom dosledku kupa a predaj nehnutelnosti cez realitku neni povinna. Komu sa nepaci moze si zhanat kupcu/predajcu sam.

 3. 3
  Ladislav says:

  Maklerom uplne staci 1percento!!! A ceny nehnutelnosti by padli hned o dobru cenu dole!!!
  Sak dufam ze raz pride ta doba ked budu donuteny to predavat z co najnizsim ziskom a apropo tych 3 az 5 percent je dost za to ked to vystavim na stranku len pofotim a par krat beham za klientom.
  A pravny servis aky ked pride k problemu aj tak sa tazko s nima natahuje.
  MILE RECICKY VZDY PRED PREDAJOM PO PREDAJI A KTO STE A CO OTRAVUJETE!!!

  • 3.1
   teo says:

   Neviem ake ma realitka prevadzkove naklady a teda podla toho seriozne usudit ci je ich provizia velka alebo mala. Co ale viem presne je fakt, ze v meste je standardna cena pozemkov od cca 113,- eur/m2 az po 160,- a viac. Ako je potom mozne ze 7 km od mesta stoji ten isty meter “len” 50,- eur ??? Ako je mozne ze ak su dva rovnake katalogove domy a ten v meste stoji 320.000,- a ten na dedine 200.000,- ??? Urcitu “exkluzivitu” a vyssiu cenu za meter v meste chapem ale co je vela je vela… Preto tvrdim, ze nie realitky ale ludia co predavaju nemaju dna.

 4. 4
  icer says:

  Najvacsi problem vidim v tom, ze jednu – tu istu nehnutelnost ponuka na webe 5 RK a každá za inú cenu.
  No a stačí ísť na kataster, vytiahnuť si LV a zavolať majiteľovi a ste na základnej cene bez navýšenia (provízie pre RK).

 5. 5
  marián says:

  Malý výpočet

  Cena bytu v TT ako sa píše v článku max. 1400€/m2 za cca 60m2 byt.
  60 x 1400€ = 84000€ (20 rokov po 500€ mesačne)
  Z toho:
  cena za pozemok v TT
  60 x 130€ = 7800€ (samozrejme premršťujem)
  cena za postavenie a marža
  84000€ – 7800€ = 76200€
  nech odhadneme náklady na bytovú jednotku cca
  76200€ – 30000€ = 46200€
  Číže zisk šikovného staviteľa + predajcu
  46200€

  Cena s polovičným ziskom
  60900€ = 1015€/m2

  ———————————–
  V TT som momentálne našiel:
  Nový 2izbový byt 60 m2 78000€=1300/m2
  2 izbový byt novostavbu zariadený, 60 m2 82000€=1366/m2
  NOVOSTAVBA 3i byt, 60 m2 plus terasa 15m2 117000€=1560/m2

  ———————————–

  Ak sa tú nájde staviteľ, prosím opravte ma

 6. 6
  Vlado says:

  Ovecky mudrujete a potom byvate po kartonoch a v podnajmoch po ubytovniach a ked sa odhodlate nieco kupit a ist priamo za majitelom tak rovno od neho utekate za Patrikom Hermanom do Lamparne vyplakavat ako Vas obtiahol o peniaze a vy stale byvate len v tom kartone ..

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.