reklama

Nominácie Ceny za architektúru CE ZA AR 2017 získali aj dva projekty z Trnavy

Slovenská komora architektov oznámila nominované diela XVI. ročníka Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru CE∙ZA∙AR 2017.

Výber semifinálových diel, udeľovanie nominácií i voľba víťazov ocenenia CE∙ZA∙AR 2017 náleží medzinárodnej odbornej porote.

Ocenenie sa udeľuje každoročne v šiestich kategóriách: Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Obnova a prestavba, Interiér a Exteriér.

Na základe hlasovania, ktoré prebehne v mesiaci september na portáli hn.online, bude udelené ocenenie „Cena verejnosti“. Minuloročný, jubilejný ročník vynikajúco prepojil odbornú architektonickú obec a upriamil pozornosť na tých, ktorí projekty iniciujú a presadzujú do realizácie. Cez vzájomnú spoluprácu vedie cesta, ako prinášať architektonické riešenia, ktoré sú zaujímavé, inovatívne a aj trvalo udržateľné.Nádvorie na Trojičnom námestí

Foto: Tomáš Manina

Tento rok počas slávnostného galavečera organizátor opäť udelí ocenenie „Patrón architektúry“ za osobitný prínos pre rozvoj architektúry, ktorý nie je vyjadrený architektonickým dielom. „Našou snahou je podporiť práve tých, ktorí hodnotným, nadčasovým, vizionárskym spôsobom prispievajú k rozvoju slovenskej architektúry, a tým i k šíreniu povedomia o dôležitosti zodpovedného prístupu k formovaniu spoločnosti a životného prostredia,“ vysvetľuje riaditeľka Slovenskej komory architektov JUDr. Viera Hanuláková.

O udelení cien rozhoduje porota zložená z domácich a zahraničných odborníkov. V prvom kole porota z celkového počtu 89 prihlásených návrhov vybrala diela určené do druhého kola.

Začiatkom mesiaca júl si pozrela 24 prác zaradených na “short list”. Po obhliadkach zvolila odborná porota nominácie v každej kategórii – okrem kategórie Bytové domy.

„Vzhľadom na štatút Ceny, ktorý hovorí, že kategória môže byť hodnotená iba v prípade, ak sa do nej prihlási šesť a viac diel, sme, bohužiaľ, tento rok nemohli spomenutú kategóriu hodnotiť,“ hovorí Oľga Miháliková, projektová manažérka Ceny CE∙ZA∙AR. „Je to možno istým spôsobom odraz doby alebo fakt, že práve tento druh diela je časovo veľmi náročný, mnohé diela sú vo fáze pred dokončením, a tak sa ich autori rozhodli neprihlásiť,“ dodala Miháliková.


Bilancia projektu rekonštrukcie nádvoria meštianskeho domu vo fotokoláži Matuša Valla

Medzi nominovanými dielami sa v tomto roku ocitli aj dva projekty z Trnavy.

V kategórii Obnova a prestavba získal nomináciu rozsiahly projekt rekonštrukcie meštianskeho domu na Trojičnom námestí známy ako Nádvorie, autormi ktorého sú Matúš Vallo, Oliver Sadovský, Branislav Husárik, Marcel Vadík, Viliam Zajíček a Mateja Vonkomerová.

Trnava má zastúpenie aj v kategórii Interiér, kde sa o ocenenie bude uchádzať rekonštrukcia bytu v bývalom kláštore Paulínov autora Petra Jurkoviča.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa uskutoční v priamom televíznom prenose RTVS počas galavečera 5. októbra 2017 v Bratislave.

Úlohou ocenenia CE·ZA·AR je zdôrazniť kultúrnu hodnotu architektonických diel, podporovať excelentnosť profesionálnych výkonov architektov, poukázať na kvalitu budovaného životného prostredia a predovšetkým kultivovať verejné povedomie o architektúre ako takej.

Práve z tohto dôvodu vkladá Slovenská komora architektov reprezentovaná predstavenstvom mnoho úsilia do organizácie i propagácie súťaže. Pätnásť úspešných ročníkov je dôkazom dôležitosti odbornej, ale aj laickej reflexie architektúry.
Nominovaná rekonštrukcia trnavského bytu v bývalom kláštore

FOTO: Peter Jurkovič

Ulož ako PDF
Napísal 11. júla 2017 8:05. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.