reklama

Projekty z Trnavy a Dolnej Krupej získali celoslovenskú cenu Atlas za ochranu prírody

Tretí ročník ocenenia Atlas, zameraného na zviditeľňovanie a podporu ľudí, ktorí nesú na pleciach osud našej planéty, má svojich víťazov. Envirocena Nadácie VÚB putovala deviatim zeleným projektom z celého Slovenska. Patria medzi ne aj dva projekty z Trnavského kraja. „Baterkáreň“ v Trnave ide celoslovenským príkladom, ako sa dá pristupovať k problému plytvania a zároveň rozvíjať v praxi princíp komunitnej svojpomoci. Rodinná firma APIMED z Dolnej Krupej prišla s unikátnym nápadom zeleného podnikania, ktoré môže byť inšpiráciou pre všetkých výrobcov sýtených nápojov.

Neziskové organizácie, ochranárske združenia, obce, školy aj firmy so zeleným poslaním sa mohli prihlásiť s výsledkami svojej práce za rok 2022 a porota zložená z environmentalistov a odborníkov na ochranu životného prostredia a cirkulárnu ekonomiku rozhodla o víťazoch.

Súčasťou ceny Atlas sú aj granty od Nadácie VÚB pre ďalší rozvoj organizácií v sume spolu 50-tisíc eur.


Za centrum Baterkáreň si prevzali cenu Atlas jeho spoluzakladateľky Simona Hlaváčová a Jana Reháková

FOTO: Nadácia VÚB

Expertov presvedčili až dva trnavské projekty

Cena Atlas predstavila tento rok sedem kategórií. Spomedzi projektov v kategórii Sociálno-ekologické podnikanie sa stalo komunitné „reuse“ centrum Baterkáreň v Trnave.

Centrum so zdieľanou dielňou ide príkladom v praktickom navracaní použitých vecí späť do života, vzdeláva o každodennej udržateľnosti a robí pravidelne zbierky materiálnej pomoci. Porota ceny Atlas ocenila tiež mimoriadne výsledky v roku 2022 pri riešení komplexnej podpory pre ľudí z Ukrajiny. Trnavské centrum patrilo v tejto oblasti medzi najaktívnejšie tímy v kraji.

„Máme za sebou štyri ťažké roky od začiatku nášho fungovania, kedy sme čelili kríze za krízou. Sme radi, že to, čo robíme, si niekto všíma a oceňuje. Chceme sa poďakovať za túto cenu, ktorá nás motivuje do ďalšej práce pre planétu, pre ľudí, našu komunitu,“ hovorí Jana Reháková, spoluzakladateľka centra Baterkáreň.


Peter Kudláč z firmy APIMED (v strede) si prebral cenu Atlas z rúk generálneho riaditeľa VÚB Jozefa Kausicha

FOTO: Nadácia VÚB

Cenu za Zelené podnikanie získala rodinná firma APIMED z Dolnej Krupej, ktorá vynašla vo svete unikátny spôsob, ako zachytávať CO2, uvoľňujúci sa pri výrobe ich medoviny.

Vďaka takto získanému plynu začala vyrábať nový produkt – perlivý alkoholický nápoj, ktorý vzniká prírodnou fermentáciou z medu, ovocnej šťavy a je sýtený „recyklovaným“ CO2, ktorý by inak skončil v atmosfére. Bublinky sú čisto prírodného pôvodu a dodávajú nápoju aj oveľa vyššiu kvalitatívnu a ekologickú hodnotu.

Projekt zaujal porotcov aj z hľadiska jeho potenciálu byť replikovateľný a inšpirovať podobných výrobcov.

Dokument približuje príbehy všetkých finalistov

Výsledky ocenenia Atlas 2023 prináša aj špeciálny dokumentárny film, ktorý mal premiéru na Deň Zeme na RTVS – Dvojke. VÚB banka, člen skupiny Intesa Sanpaolo, ho následne zverejnila na svojich sociálnych sieťach a stránke ocenenia Atlas.

Dokument približuje nielen momenty vyhlásenia víťazov a odovzdania ocenení, ale aj krátke inšpiratívne príbehy všetkých 22 finalistov.

Ulož ako PDF
Napísal 24. apríla 2023 20:17. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.