reklama

Envirogranty Nadácie VÚB získali aj dva ekologické projekty z Trnavského kraja

Nadácia VÚB v rámci Envirograntov na základe výberu nezávislej poroty expertov podporuje 8 víťazných subjektov neziskového sektora v rôznych regiónoch Slovenka celkovou sumou 50-tisíc eur. Grantový program je zacielený na podporu dlhodobých iniciatív v oblasti ochrany prírody a zelenej ekonomiky. V rámci Trnavského kraja získali podporu projekty v Trnave a Pustých Úľanoch.

Zelenú na svoju realizáciu
dostáva osem projektov

Svojimi projektami sa do grantovej výzvy zapojilo celkovo 98 subjektov, ktoré predložili spolu 70 projektov zameraných na ochranu našej prírody a 28 návrhov prispievajúcich k rozvoju zelenej ekonomiky v krajoch Slovenska.

Nezávislá odborná komisia vybrala ako najlepšie 8 organizácií, z ktorých až dve pôsobia v Trnavskom kraji.

Občianske združenie SaUvedom vybuduje v Trnave z Envirograntov flexibilnú učebňu – ZDielňu. Tá vznikne v rámci sociálneho podniku Baterkáreň na Starohájskej ulici, kde už dnes funguje obchodník a ekologické „reuse“ centrum.

Vďaka novej Zdielni tu vznikne priestor na stretávanie sa komunity a dobrovoľníkov a tiež organizáciu vlastných podujatí a vzdelávania. Vďaka tomuto miestu budú môcť iniciátori myšlienky z miestneho OZ zorganizovať približne o polovicu viac komunitných podujatí a vzdelávacích aktivít pre deti a mladých ľudí, ktoré budú zamerané primárne na výchovu v téme ochrany prírody, ekologického správania a udržateľnosti. Pribudnú aj nové formáty podujatí ako Blší trh či Barter market.


Pri Pustých Úľanoch vznikne vetrolam z ovocných stromov

V obci Pusté Úľany v okrese Galanta vysadí nezisková organizácia Pre Úľany – Pro Fudemus vetrolam z ovocných stromov.

Vďaka podpore z tejto grantovej výzvy tu vznikne v rámci komunitnej spolupráce stromoradie pozostávajúce z približne 200 ovocných stromov s cieľom zvýšiť biodiverzitu, ochrániť oblasť pred vetrom a pôdnou eróziou, zlepšenia klimatických podmienok aj zachovanie historickej pamäte miesta.

Súčasťou projektu je komunitná činnosť, spájanie ľudí a obnovenie pohostinnosti kultúrnej vidieckej krajiny pre občanov ale aj širokú verejnosť. Ovocné stromoradie bude slúžiť aj ako potrava pre opeľovače, útočisko pre zver a vtáctvo a z ich úrody bude mať úžitok celá komunita.

V ďalších regiónoch získali podporu napríklad ekofarmička pri Zlatých Moravciach, záchranná stanica a ekocentrum v Zázrivej, Bratislavské regionálne ochranárske združenie, ktoré chce obnoviť dnes už skoro neexistujúci krajinný prvok – pastevné lesy, projekt prírodného turizmu v Pieninách či zámer vybudovania vertikálnych záhrad a mobilnej zelene v Košiciach.


Občianske združenie SaUvedom vybuduje na Starohájskej ulici flexibilnú učebňu – ZDielňu

Finančné zdroje pre návrat biodiverzity,
udržateľný rozvoj či sociálne podnikanie

Príležitosti získať zdroje pre projekty reagujúce na stále viac strácajúcu sa biodiverzitu v našej prírode či sľubné modely sociálneho podnikania, ktoré budú poháňať udržateľný rozvoj v regiónoch Slovenska, sú stále pomerne obmedzené.

Práve grantová schéma Nadácie VÚB Envirogranty umožnila neziskovým organizáciám a iniciatívam už druhý rok po sebe získať granty na svoje projekty, ktoré môžu budúci rok efektívne zužitkovať a premeniť na životaschopné aktivity.

„V našej banke a nadácii sme sa snažili nanovo pozrieť, ako môžeme byť užitoční pre našu planétu. Aj v minulosti sme jednotlivo podporovali rôzne ekologicky zamerané iniciatívy. Náš grantový program Envirogranty a ruka v ruke s ním aj naša envirocena Atlas sa však stali novým, zásadným pilierom, ktorým sa chce Nadácia VÚB profilovať a zanechávať svoje reálne stopy. Preto sa tešíme, že môžeme už po druhýkrát rozdať nami pripravené zdroje organizáciám a ľuďom v nich, ktorí majú plán a odhodlanie pracovať krok po kroku na tak veľmi potrebných zelených zmenách vo svete okolo nás,“ povedal predseda správnej rady Nadácie VÚB Alexander Resch.

Ako informoval PR manažér VÚB Dominik Miša, jednotlivé projekty získali z Nadácie VÚB podporu až do výšky 7-tisíc eur a ich realizácia bude prebiehať počas roka 2022. Viac informácií o programe je k dispozícii na www.nadaciavub.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 14. decembra 2021 7:42. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.