reklama

O grant Nadácie VÚB sa uchádzajú aj projekty zo Suchej nad Parnou, Bučian a Trnavy

Od 2. decembra prebieha verejné hlasovanie, ktoré má za cieľ rozhodnúť o grantovej podpore pre 24 najžiadanejších projektov z celého Slovenska v rámci tohto ročníka programu Komunitné granty. V Trnavskom kraji rozdelí Nadácia VÚB medzi 3 víťazné nápady 15-tisíc eur. Ľudia, ktorým nie je život vo svojom okolí ľahostajný, môžu dať svoj hlas konkrétnemu projektu z oblasti komunitnej filantropie či ochrany životného prostredia prostredníctvom stránky www.komunitnegranty.sk. Čas na to majú do 15. decembra 2019.

V okrese Trnava sa o podporu uchádzajú projekty denného letného tábota v Bučanoch, zbližovania detí s prírodou v Suchej nad Parnou a projekt určený na pomoc seniorom v krízových situáciách v Trnave.

Na príležitosť zapojiť sa do v poradí piateho ročníka jednej z najvýraznejších verejných iniciatív Nadácie VÚB zareagovalo spolu 269 žiadateľov z celého Slovenska.

„Tentokrát sme komunity vyzvali k tomu, aby prišli s nápadmi ako pomôcť v dvoch pre nás kľúčových oblastiach. Chceli sme, aby preukázali svoj cit a pripravenosť pomôcť slabším a tiež zodpovednosť za ochranu životného prostredia a spoločného prírodného dedičstva,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Alexander Resch a dodáva: „Teší nás množstvo kvalitných projektov, ktoré sa s nami komunity rozhodli zdieľať. Zároveň máme dobrý pocit z posunu v tejto iniciatíve. Víťazné komunitné nápady budú tentokrát zamerané na pomoc svojmu okoliu a vzájomnú spoluprácu lokálnych subjektov ešte výraznejšie než doposiaľ,“ konštatuje generálny riaditeľ VÚB banky Alexander Resch.


ZŠ v Suchej nad Parnou

Ilustračné foto

Aktívne skupiny susedov, občianske zduženia, školy či obce poslali v prvom kole programu spolu 145 projektov venovaných práci so znevýhodnenými skupinami, hendikepovanými spoluobčanmi či seniormi a spolu 124 projektov deklarujúcich snahu pričiniť sa o čistejšie a zelenšie životné prostredie.

Šesť projektov z každého kraja na hlasovacej stránke

Všetky projekty posúdila nezávislá odborná komisia a podľa regionálneho zámeru ich realizácie vybrala z každého kraja Slovenska šesticu, ktorá postupuje do ďalšieho kola.

Popisy týchto 48 projektov sú k dispozícii na stránke www.komunitnegranty.sk, kde je im možné do 15. decembra prideliť hlas.

V Trnavskom kraji súťažia projekty, ktorých realizácia je naplánovaná v Senici, Trnave a obciach Bučany, Moravský Svätý Ján, Suchá nad Parnou a Žlkovce.

„Všetkých spolupatričných ľudí pozývame pozrieť sa, či medzi projektami nie sú také, ktorých zámerom je urobiť niečo užitočné práve v ich vlastnej mestskej časti, obci, či v komunite, do ktorej sami patria. Každý sa môže touto formou prihovoriť za ktorýkoľvek z nápadov naprieč Slovenskom, v ktorom vidí najväčší zmysel,“ hovorí Alexander Resch.

Trom projektom z každého kraja, ktoré získajú najviac hlasov verejnosti, venuje Nadácia VÚB grant až do výšky 5 000 eur.

Spolu 24 víťazných projektov programu Komunitné granty s podtitulom „120 000 eur pre komunity, ktoré chcú pomáhať,“ bude realizovaných v období od jari do jesene budúceho roka.

K dnešnému dňu prerozdelila Nadácia VÚB touto formou na riešenia pre lepší život v komunitách Slovenska už viac ako 430-tisíc eur.

V rámci Trnavského kraja sa prihlásili o podporu verejnosti
a celkovú sumu 15 000 eur pre svoju realizáciu tri projekty z okresu Trnava:

Projekt: Denný letný tábor Bučakabra 2020
Organizácia: OZ Bučakabra
Mesto/Obec: Bučany
Denný letný tábor Bučakabra Bučany 2020 je otvorený aj pre deti s hendikepom a ich asistentov, či deti zo sociálne slabších rodín. Jeho zámerom je pomôcť deťom prežiť aktívne leto a zapojiť aj deti, ktoré sa iných táborov zúčastniť nemôžu, pretože potrebujú zvláštnu starostlivosť. V tejto obci, či v okolitých obciach žije veľa takýchto detí. Organizátori by radi z grantového príspevku zabezpečili úhradu nákladov za tieto deti, ako sú strava, vstupy na pamiatky či do zveroparkov, náklady na kvalifikovaný personál a pod.

Projekt: Seniorská obálka v Trnave
Organizácia: Mesto Trnava
Mesto/Obec: Trnava
Projekt Seniorská obálka v Trnave bude pomocníkom v krízových situáciách a môže uľahčiť záchranu ľudského života. Je určený predovšetkým seniorom a taktiež zdravotne znevýhodnením osobám žijúcim v domácom prostredí alebo v zariadeniach sociálnych služieb. V situáciách, keď potrebujeme rýchlu pomoc zdravotníkov, či pri zásahu hasičov alebo policajtov môžeme byť rozrušení, nesústredení a môže byť pre nás náročné reagovať na ich otázky. Údaje v tomto tlačive záchranným zložkám uľahčia a urýchlia komunikáciu a zároveň poskytnú potrebné informácie na adekvátnu pomoc.

Projekt: Učíme sa pre prírodu a pomáhame celej dedine
Organizácia: Rodičovské združenie ZŠ s MŠ Suchá nad Parnou
Mesto/Obec: Suchá nad Parnou
Projekt spája teoretické vyučovanie na hodinách biológie, chémie a prírodovedy s praktickými aktivitami na hodinách pracovného vyučovania, techniky a informatiky. Žiaci vybudujú permakultúrne záhony na pestovanie zeleniny a ovocia. Zámerom je tiež zaviesť separovaný zber do každej triedy v škole i škôlke, realizovať komunitné brigády, zveľaďovanie prostredia, vyrábať informačné tabuľky a hravé vzdelávacie prvky pre malé deti. Súčasťou bude tiež vrstovnícke vzdelávanie mladších detí staršími žiakmi a osveta a prednášky pre rodičov a verejnosť, čím sa myšlienka ochrany ž.p. rozšíri do všetkých domácností v zapojených obciach Suchá nad Parnou, Zvončín, Košolná a Dlhá.

Ulož ako PDF
Napísal 3. decembra 2019 8:27. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.