reklama

Ocenenia v súťaži Ekologický čin roka získali aj projekty z Malženíc, Červeníka či Smoleníc

Trnavský samosprávny kraj v pondelok 15. júna vyhodnotil výsledky súťaže Ekologický čin roka 2014, do ktorého sa zapojilo sedem projektov. Úroveň predložených projektov bola v tomto ročníku súťaže naozaj vysoká. Každý z nich si zaslúži uznanie, pretože prispieva k zlepšeniu či skrášleniu životného prostredia, je prínosom v oblasti výuky detí a mládeže, budovania ich povedomia o životnom prostredí a jeho ochrane.

Pri hodnotení projektov na základe súťažných kritérií sa hodnotiaca komisia rozhodla v tomto ročníku prvé miesto neudeliť. Po starostlivom zvážení základných aj pomocných kritérií sa hodnotiaca komisia rozhodla udeliť dve druhé a dve tretie miesta.

Cena za druhé miesto a finančná odmena 500 eur patrí projektu predloženému občianskym združením „Stonožka Malženice“, ktoré pracuje s občanmi obce najmä s deťmi a mládežou. Hlavnou náplňou projektu bolo vybudovanie oddychovej zóny – parku, na mieste kde v minulosti vznikla nelegálna skládka, na ktorej sa počas rokov nahromadili desiatky ton odpadu. Autormi projektu sú Vladimír Macko a Rastislav Ušák.

Ďalším projektom umiestneným na druhom mieste bol projekt predložený Základnou školou s materskou školou v Smoleniciach. Škola sa dlhodobo venuje rôznym aktivitám s environmentálnou tematikou. V tomto ročníku sa do súťaže zapojila s projektom, ktorého cieľom bolo vybudovanie náučného dendrologického chodníka pre účely výuky detí a mládeže v ich škole ako aj v školách z okolitých obcí. Ocenenie za druhé miesto a finančnú odmenu 500 € prevzala riaditeľka školy Marcela Pechová.

ekologicky-cin
Ocenenia úspešným projektom odovzdali na úrade TTSK

Cena za tretie miesto patrila projektu predloženému občianskym združením „Priatelia prírody“ Cerová, ktoré v tomto roku už po štvrtý krát organizovalo výstavbu dočasných zábran na ochranu migrujúcich obojživelníkov. V tomto ročníku sa podarilo zachrániť celkovo 5523 obojživelníkov prenesením cez rizikový úsek cestnej komunikácie do močariska. Počas štyroch rokov realizácie projektu sa týmto spôsobom podarilo zachrániť 13717 obojživelníkov, čo pomohlo nielen v oblasti ochrany prírody, ale výrazne zvýšilo aj bezpečnosť cestnej premávky v rizikovom migračnom období. Za občianske združenie prevzal ocenenie a finančné ohodnotenie 200 € Jiří Hološka.

Ďalším projektom, ktorý je ocenený tretím miestom, je projekt podaný Základnou školou s materskou školou v Červeníku. Materská škola (ktorá je súčasťou základnej školy) sa v spolupráci s Rybárskym združením a Združením priateľov prírody v Červeníku venuje realizácií celoročného plánu zameraného na výuku environmentálnej výchovy pre najmenších. Cieľom tohto plánu je umožniť deťom bližšie spoznávanie prírody, jej krehkosti a zraniteľnosti a prehlbovať u detí potrebu chrániť prírodu a prostredie v ktorom žijú.

Keďže všetky projekty zapojené do tohto ročníka súťaže boli naozaj hodnotné, rozhodla sa hodnotiaca komisia udeliť aj mimoriadne ceny s finančnou odmenou.

Za príkladnú prácu s mládežou v oblasti ochrany životného prostredia bolo udelené ocenenie Strednej odbornej škole Holíč, ktorá pripravila projekt na podporu hniezdenia Bociana bieleho výrobou drevených a kovových podložiek vyrobených žiakmi tejto školy, ktoré sú určené pre hniezda Bociana bieleho. Tie boli následne umiestnené v spolupráci s odborníkmi zo Správy CHKO Záhorie.

Za svedomitú prácu s mládežou pri dlhoročnom odstraňovaní čiernych skládok bolo udelené ocenenie Gymnáziu Ivana Kupca v Hlohovci. Ide už o 13. ročník aktivity, ktorú škola pravidelne organizuje. Čistenie nelegálnych skládok sa koná vždy symbolicky na „Deň Zeme“, alebo „Deň vody“. Tejto aktivity sa zúčastňujú žiaci tretieho ročníka a bývalí žiaci školy.
Za príkladnú prácu s deťmi bolo udelené ocenenie občianskemu združeniu Klub ochrancov zelene „KOZEL“, ktoré sa dlhodobo venuje otázkam ochrany zelene, vysádzaniu nových drevín, jej ošetrovaniu a osvete v tejto oblasti. Do tohto ročníka súťaže sa zapojili projektom s názvom „Strominkovia“. V tomto projekte sa venujú najmä tým najmenším. Navštevujú materské školy a vytvárajú pre detičky celodenné programy týkajúce sa stromov a ich ochrany. Program má výchovný charakter a je ladený rozprávkovou formou.

Bližšie informácie o aktuálne vyhlásenom piatom ročníku súťaže nájdete v tomto článku (link).

Ivan Krajčovič, TTSK
Foto: autor

Ulož ako PDF
Napísal 16. júna 2015 7:46. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.