reklama

Sú známi víťazi jubilejného 10. ročníka župnej súťaže Ekologický čin roka. Dve ocenenia získali Trnavčania

V utorok 21. septembra 2021 sa v Západoslovenskom múzeu v Trnave uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie jubilejného 10. ročníka súťaže Ekologický čin roka. Trnavská župa každoročne oceňuje najlepšie aktivity zamerané na ochranu a tvorbu životného prostredia, ako aj na zvyšovanie povedomia o ekologicky udržateľnom spôsobe života. Hodnotiaca komisia vyberala spomedzi 19 projektov v dvoch kategóriách.

„Aj súťaž Ekologický čin roka je príkladom toho, ako spolu tvoríme zelený kraj. O zdravé životné prostredie sa pričiňujú aj dobrovoľníci, žiaci alebo aktivisti. Do jubilejného desiateho ročníka súťaže sa prihlásilo takmer 20 zaujímavých projektov a inšpiratívnych aktivít. Želám si, aby motivovali ďalších obyvateľov Trnavského kraja a klimatickej zmene sme čelili spoločne,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

V prvej kategórií súťažili občianske združenia, obce a dobrovoľníci. Spomedzi 14 prihlásených subjektov zvíťazil Klub slovenských turistov Tesla Piešťany s projektom obnovy studničiek, značenia a budovanie infraštruktúry v Považskom Inovci.

Komisia udelila dve druhé miesta dobrovoľníkom z Trnavy a Senice. V prvej trojke figuruje aj Poľovnícka organizácia Šamorín za výsadbu stromov okolo mesta. Súčasťou ocenenie je finančná odmena 1200, 800, respektíve 500 eur.

FOTO: TTSK

Druhá kategória bola určená pre materské, základné a stredné školy. Vedúca Oddelenia územného plánovania a životného prostredia Úradu TTSK Alena Tajcnerová uviedla, že „ocenených bolo všetkých päť prihlásených škôl. Mimoriadnu cenu získala Stredná odborná škola technická v Dunajskej Strede za vyčistenie a úpravu príjazdovej cesty ku škole. Teší nás, že k takýmto aktivitám školy vedú deti už od útleho veku. Mnohí mladí ľudia menia svoj životný štýl a návyky. Tým nám všetkým idú príkladom v presadzovaní zodpovednejšieho prístupu k našej planéte“.

Okrem dunajskostredskej strednej školy cenu dostala Obchodná akadémia Veľký Meder za osvetovú činnosť študentov v rámci projektu „Každý z nás môže urobiť niečo pre udržateľnosť“.

Ocenenie si prevzali aj materská škola v Kočíne, kde deti pomáhajú prírode na školskom dvore, a podobne aj Materská škola Hollého Hlohovec, kde začali s pestovaním rastlín v škôlkarskej záhrade. Za „Ekoaktivity“ získala cenu Základná škola s materskou školou Vančurova v Trnave.

Súťaž Ekologický čin roka vyhlasuje Trnavský samosprávny kraj každoročne od roku 2010. Odvtedy sa do súťaže zapojilo niekoľko desiatok subjektov, vďaka aktivitám ktorých sa zlepšila kvalita životného prostredia po celom kraji.

OCENENÍ Z TRNAVY:

Projekt: „Ekoaktivity“ – ZŠ a MŠ Vančurova Trnava

Základná škola má množstvo šikovných žiakov, ktorí sa spolu s pedagogickým zborom podieľajú na ekologických zmenách v rámci vzdelávania i voľného času. V roku 2020 zabezpečili triediace koše do každej triedy a majú vyčlenené tímy v rámci každého kolektívu, ktoré pomáhajú zamestnancom školy s triedením a vynášaním smetných nádob. V septembri 2020 usporiadali akciu Upracme si Slovensko v rámci Svetového čistiaceho dňa 2020, tentokrát s 96 žiakmi a so štyrmi učiteľmi. Mapovali nelegálne skládky.

Zorganizovali sériu prezenčných rovesníckych vzdelávaní o bioodpade a elekroodpade. Deti sa vzájomne učia, prečo je kompostovanie a triedenie elektroodpadu dôležité a so vzdelávaním neprestali ani počas dištančného vyučovania. V rámci online vyučovania sa tiež venovali téme rýchlej módy. Usporiadali celoročnú školskú súťaž o Zelenáčikov, aby deti motivovali triediť odpad. Trieda, ktorá ich do konca školského roka získala najviac je označená ako najzelenšia trieda.

Projekt: „Čistiace akcie spolu s revitalizáciou a obnovou – Trnavskí dobrovoľníci

Hlavným cieľom projektu je dobrý pocit z pomoci prírode, zo zlepšenia životného prostredia Trnavčanov a šírenie povedomia o ochrane prírody a prostredia. Čistenie prírody a životného prostredia sa konalo v meste Trnava aj mimo mesta. Hlavne išlo o separovanie odpadu počas zbierania (hlavne sklo, injekčné striekačky atď.), revitalizáciu prírody a výsadbu rastlín, obnovu mestského mobiliáru, výrobu a osádzanie výstražných tabuliek pred znečisťovaním prostredia, zapájanie rodinných príslušníkov, prostredníctvom sociálnych sietí oslovovanie mladšej generácie a rozširovanie povedomia o ekologickom správaní.

Na akciách sa zúčastnilo 80 dobrovoľníkov. Zapájali sa do celoslovenských/celosvetových čistiacich akcií. Objem vyzbieraného odpadu predstavoval 234 ks 120 l vriec a 13 kontajnerov/skriňových dodávok. Dobrovoľníci vykonali aj ďalšie akcie, napr. v Bernolákovom sade údržbu zelene a čistenie schodov, na Prednádraží vysadili 20 stromov a v Kamennom mlyne vyrobili a osadili kŕmidlo.

Ulož ako PDF
Napísal 22. septembra 2021 9:50. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.