reklama

O Ceny Slovenskej komory architektov CE ZA AR 2020 sa uchádzali aj projekty z Trnavy a okolia

Slovenská komora architektov vyhlásila 19. ročník prestížneho ocenenia Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru CE ZA AR 2020. Poslaním Ceny je zvýšiť informovanosť verejnosti o práci architekta v spoločnosti, o význame tejto profesie a o jej vplyve na tvorbu prostredia. Cieľom Ceny je tiež prezentácia a podpora architektonickej tvorby členov Slovenskej komory architektov prostredníctvom prezentácie prihlásených a ocenených diel.

Úlohou ocenenia CE ZA AR je zdôrazňovať kultúrnu hodnotu architektonických diel, podporovať excelentnosť profesionálnych výkonov architektov, no predovšetkým kultivovať verejné povedomie o nutnosti rozvoja kvalitnej architektúry, ako základného princípu zvyšovania kvality prostredia vytváraného výstavbou.

Porota vybrala v prvom kole na shortlist 30 diel, ktoré osobne navštívila v posledný júlový týždeň. Po piatich dňoch obhliadok naprieč celým Slovenskom rozhodla o nominácií 21 diel, ktoré sa uchádzajú o ocenenia 19. ročníka CE ZA AR 2020 v kategóriách rodinné domy, bytové domy, fenomény architektúry, občianske a priemyselné budovy, interiér a exteriér.

Do 19. ročníka Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru CE ZA AR 2020 sa prihlásilo aj šesť diel z Trnavy a okolia.

Do užšej nominácie, ktorú zverejnila komora v auguste, sa však napokon neprebojovali.

CE ZA AR 2020: Prihlásené diela z Trnavy a okolia

H5 – REKONŠTRUKCIA A DOSTAVBA HISTORICKÉHO OBJEKTU

FOTO: Matúš Slavkovský

Trnava
Rok realizácie: 2018
Ateliér: phaad
Architekt: Peter Hanzlíček
Iné: Ján Pavlovič – statika, Martin Baláž – stavebné konštrukcie

Meštiansky dom – zložité a zároveň veľmi zaujímavé zadanie. Kultúrna pamiatka, ktorá bola v havarijnom stave sa nachádza v historickom centre Trnavy a je účasťou mestskej pamiatkovej rezervácie. Zadaním bolo zrekonštruovať historický objekt, zapojiť ho späť do „života“ a prinavrátiť mu stratený punc meštianskeho domu. Zároveň efektívne využiť priľahlú dvorovú časť na dostavbu polyfunkčného objektu v zmysle platného územného plánu. Návrh musel rešpektovať komplikované pomery okolitej historickej zástavby, ktoré značne determinovali novonavrhovaný objekt.

REKONŠTRUKCIA INTERIÉRU TELOCVIČNE MTF STU

FOTO: Tomáš Manina

Trnava
Rok realizácie: 2019
Ateliér: EDITED s. r. o.
Architekti: Edita Vráblová, Branislav Puškár, Michal Czafík

Rekonštrukcia interiéru telocvične MTF STU v Trnave priniesla nový názor na zachovanie pôvodného genia loci tohto významného univerzitného športového priestoru. Cieľom architektonickej intervencie bolo vytvoriť funkčný, architektonicky čistý priestor pre fakultu a pozdvihnúť jeho súčasné hodnoty. Priznané biele oceľové väzníky sa opticky strácajú, čím vyniká materialita odpruženého obkladu stien a drevený povrch športovej podlahy. V otvoroch sú umiestnené sklené steny, ktoré vizuálne prepájajú priestor telocvične a posilňovne. Sklené plochy sú doplnené grafikou odvodenou z konceptu loga fakulty. Celý priestor je úmyselne svetlý, prehľadný a založený na minimalizme.

PRÍSTAVBA PRE VINIFIKÁTORY

FOTO: Radovan Rusnák

Trnava
Rok realizácie: 2019
Ateliér: Ateliér Rusnák
Architekt: Radovan Rusnák

Prístavba je k pôvodnej dozrievacej hale navrhnutá ako tvarovo aj materiálovo kontrastná hmota s predsadenou oceľovou konštrukciou opláštenou plechmi z ťahokovu. Vnútorné povrchy stien sú opláštené brúseným nerezovým plechom totožným s materiálom nádrží. Vonkajší predsadený plášť je z corténovej ocele ponechaný postupnej korózii, ktorá časom vytvorí patinu a konečnú škoricovú farbu prístavby. Tvarovanie hmoty prístavby je založené na konkrétnych vinifikátoroch, nádržiach na maceráciu červeného rmutu. Pätica nádrží kruhového pôdorysu je v ploche kompozične rozložená s dôrazom na maximálnu jednoduchosť prevádzkových prístupov a sanitačných úkonov.

KREATÍVNA ZÓNA

FOTO: Peter Horvath, Katarína Viskupičová

Trnava
Rok realizácie: 2019
Ateliér: A.DOM Trnava
Architekti: Katarína Viskupičová, Matej Horváth

– malý projekt – veľké možnosti- Mobilný, variabilný, viacúčelový, ekonomicky nenáročný interiér, navrhnutý a zrealizovaný v krátkom čase v dočasne prenajatých priestoroch. Interiér z prírodných materiálov je určený na PRACOVNÉ, VOĽNOČASOVÉ, VZDELÁVACIE, PREZENTAČNÉ, INDIVIDUÁLNE A TÍMOVÉ aktivity študentov. Celý interiér na báze dreva, je tvorený typovými prvkami v kombinácií s atypovými z brezovej preglejky. Interiér je variabilný a rozmerovo skladobný, s rôznymi druhmi sedacieho a stolového nábytku, umožňujúceho kreovať priestor pre PREDNÁŠKU, PROJEKCIU, či WORKSHOP. Koncept umožňuje individuálne dotvorenie študentami, a tak sa študenti stávajú tvorcami svojho vlastného prostredia.

VILA POD HRUŠKOU

FOTO: Katarína Viskupičová

Šúrovce
Rok realizácie: 2019
Ateliér: A.DOM Trnava
Architekt: Katarína Viskupičová
Iné: Marián Petráš – statika, Vlasta Lalíková – stavebné konštrukcie, Šlahor Martin – vizualizácie

_ prestavba a dostavba – 2 pôvodné rodinné domy rôznych generácií, tvarov a dispozície na 2 pozemkoch +1 nový majiteľ so súčasnými požiadavkami = vidiecka vila. Hlavnou kompozičnou osou je pôvodná hmota vidieckeho domu – tvoriaca otvorený denný obytný priestor, doplnený dostavbou priečnych krídel -kľudových zón , spoločne vytvárajú relaxačné átrium so starou hruškou. Druhý dom je využitý v súčasnosti ako hobby, wellness a garáž s úžitkovou záhradou. Spojenie oboch objektov tvorí krytý prejazd. V budúcnosti je možne vytvoriť 2 generačné bývanie. Objekt spĺňa požiadavky inteligentného, trvalo udržateľného domu.

OCEĽOVÝ RODINNÝ DOM

FOTO: Adrián Kuna

Cífer
Rok realizácie: 2020
Ateliér: Ing.arch. Adrián Kuna
Architekt: Adrián Kuna

Malý a ekonomický rodinný dom. Parcela sa nachádza v novej obytnej štvrti rodinných domov. Dom je však svojim výrazom a figúrou opustený, okolité stavby sú úplne iného charakteru. Klient je zámočník a rád pracuje s oceľou. Svoj vlastný dom si vysníval práve z valcovanej ocele a chcel ho skonštruovať sám. Výsledkom je návrh pre svojpomocnú, lacnú a rýchlu výstavbu. Dom je jednoducho rozšíriteľný kedykoľvek v budúcnosti s možnosťou demontáže alebo rekonštrukcie v prípade potreby. Oceľ je prírodným, recyklovateľným a ekologickým materiálom s neobmedzenými možnosťami tvarovania a výstavby. Preto si myslíme že tento dom bude príkladom pre nový typologický druh, spojením ekonomiky s ekológiou.

„Z pohľadu porotcu i architekta môžem povedať, že tento ročník je mimoriadne dobrý. Videli sme veci, kde bolo zlé očistené a opravené na dobré, staré, zabudnuté a nevyužité premenené na plne funkčné a vysoko aktuálne. Pomerne málo banality, zato veľa zmysluplnej kreativity, vtipu a poctivého profesionálneho nasadenia. Zažili sme vzrušujúci pocit stretu s koncentrovaným extraktom čírej architektúry, ale riešili sme aj dilemu konfrontácie brilantného architektonického výkonu a jeho spoločenského a environmentálneho dopadu. Spoločným ústredným motívom je potvrdenie, že primárnou podmienkou vzniku kvalitnej architektúry je harmónia spolupráce, spoločný cieľ a intenzívne nadšenie každého zo známej trojky Objednávateľ – Architekt – Realizátor,“ zhrnul predseda poroty architekt Peter Moravčík.

Slovenská komora architektov intenzívne sleduje vývoj v slovenskej architektúre. Naša krajina aktuálne stojí pred novými výzvami. Ohlasovaná a toľko potrebná obnova a nové investície do škôl, nemocníc a verejnej infraštruktúry, ako aj naliehavosť adaptácie stavieb v dôsledku klimatickej krízy sú príležitosťou pre slovenskú architektúru. Je len otázkou ochoty zadávateľov verejných investícií a súkromných investorov, či sa vydajú zodpovednou cestou hľadania kvalitných a udržateľných riešení. Osvedčeným riešením sú súťaže návrhov. Ako ukazujú nominácie 19. ročníka ceny, slovenskí architekti sú na tieto výzvy pripravení.

Laureátov jednotlivých kategórií sa verejnosť dozvie v priamom prenose na Dvojke 7. októbra 2020.

Ulož ako PDF
Napísal 12. augusta 2020 9:26. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.