reklama

Kniha Rekordy Trnavy a okolia prináša tri stovky zaujímavostí aj kuriozít nášho mesta a regiónu

Vydavateľstvo Dajama sa v rámci edície Rekordy Slovenska venuje mapovaniu unikátnych javov, objektov alebo udalostí. Medzi prvými publikáciami tejto edície sa objavuje kniha Rekordy Trnavy a okolia, ktorá vyšla 13. novembra 2020 a jej autorom je Daniel Kollár.

Kniha o Trnave a jej slovenských, európskych a svetových rekordoch predstavuje mesto jedinečným kultúrno-historickým a vizuálne zaujímavým spôsobom. Spojenie zaujímavých textov a pestrého ilustračného materiálu poukazuje na výnimočnosť mesta v medzinárodnom kontexte, pretože na mape strednej Európy nájdeme totiž len niekoľko miest s takou pestrou a bohatou históriou či tradíciami, aké má Trnava.

„Výnimočnosť Trnavy nespočíva len v jej histórii, ale najmä v činoch a odkaze jej minulých a súčasných obyvateľov. Mesto oplýva viacerými pamiatkami i zaujímavosťami, jedinečnými nielen z pohľadu Slovenska, ale aj zo širšieho stredoeurópskeho rámca a nájde sa aj zopár svetových unikátov. Mojou snahou je v tejto knihe sprístupniť širokej verejnosti mnohé z nich,“ hovorí autor knihy Daniel Kollár.


Obálka knihy

FOTO: Dajama

Na 96 stranách prináša autor 320 rekordov, zaujímavostí a kuriozít.

Okrem mnohých iných kniha prináša údaje o najstaršej zaznamenanej prítomnosti človeka v regióne Trnava, prvej písomnej zmienke o Trnave, jedinom kráľovskom hrade v meste, najväčšom mestskom požiari, najokázalejšom pohrebe v dejinách mesta, spomína prvé kino, dokonca aj prvý telefón v Trnave. Autor pripomína aj významných rodákov a osobnosti spojené s mestom.

Publikácia Rekordy Trnavy a okolia sa venuje v samostatných kapitolách aj dôležitým a významným stavbám, rekordom a zaujímavostiam v oblastiach hospodárstva, dopravy, prírody, športu alebo kultúry a umenia.

„V publikácii nájde čitateľ z hľadiska rekordov či zaujímavostí najmä geografické a historické javy, ktoré možno označiť ako unkátne. Ide o fakty, ktoré sú výnimočné v rámci mesta alebo regiónu Trnava. Nie vždy však sú to rekordy v pravom zmysle slova. Často ide len o zaujímavosti a kuriozity v rámci mesta, Slovenska alebo aj z medzinárodného hľadiska,“ konštatuje Daniel Kollár.

Ukážky z knihy (pre zväčšenie kliknite na obrázok):

FOTO: Dajama

Ulož ako PDF
Napísal 21. novembra 2020 8:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Kniha Rekordy Trnavy a okolia prináša tri stovky zaujímavostí aj kuriozít nášho mesta a regiónu”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.