reklama

Seminár Pamiatky Trnavy a Trnavského kraja opäť prináša nové poznatky z histórie nášho mest

Odborný pamiatkový seminár Pamiatky Trnavy a Trnavského kraja je už tradične udalosťou, ktorá sa teší veľkému záujmu nielen odbornej, ale aj laickej verejnosti. Autori príspevkov svojimi výskumami zapĺňajú biele miesta na mapách jednotlivých historických období a znovu objavujú voľakedajšiu tvár nášho mesta a kraja. Bude to tak aj na jubilejnom 25. ročníku tohto podujatia, ktoré sa začne v utorok 11. decembra 2018 o 13. hodine na trnavskej radnici.

Mapu pravekého aj stredovekého osídlenia Trnavy dokreslí Erik Hrnčiarik z Katedry klasickej archeológie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity vo svojom príspevku Vývoj zástavby na území niekdajšieho Collegium Rubrorum v Trnave. Významným objavom v tomto objekte bola aj baroková studňa, jediná svojho druhu na území nášho mesta, ktorú pravdepodobne vybudovali talianski kamenári, v tom čase pôsobiaci na dostavbe univerzitného Kostola sv. Jána Krstiteľa. Prekvapenia priniesol aj archeologický výskum prestavby seminára na začiatku 20. storočia.

Prísľubom nových pohľadov na tradované a dodnes neveľmi známe pôsobenie benediktínov v našom meste je príspevok Vladimíra Rábika z Katedry histórie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity s názvom Tradícia o benediktínoch v stredovekej Trnave – realita, či fikcia?

Vítanou príležitosťou pozrieť sa pod úroveň súčasnej zástavby bola pre archeológov rekonštrukcia Šrobárovej ulice. Dôkazy, že aj na nezaujímavých miestach za hranicami mestskej pamiatkovej rezervácie môžeme očakávať zaujímavé prekvapenia, predloží Zuzana Poláková z Archeologického ústavu v Nitre vo svojom príspevku Archeologický výskum na Šrobárovej ulici v Trnave: Od nálezov z doby rímskej po začiatok 20. storočia.

Ilustračné foto

Milovníci histórie vedia, že Trnava je mestom tehál. Ich rôzne podoby dokumentujúce vývoj tehliarstva až do 20. storočia sa nájdu hádam pri každom archeologickom výskume v meste. O nových poznatkoch k dejinám novovekého tehliarstva v Trnave bude hovoriť Andrej Sabov zo Západoslovenského múzea.

Do začiatku 20. storočia a pod povrch rušného trnavského námestia nahliadneme prostredníctvom príspevku Františka Brliťa, Pavla Ďurka a Luboša Vagalu História konštrukcie mosta pod Námestím SNP v Trnave.

Autori priblížia poslucháčom unikátnu technickú pamiatku, o ktorej sme donedávna takmer nič nevedeli, hoci sme ju mali takpovediac pod nohami.

Radoslav Ragač zo Sekcie kultúrneho dedičstva Ministerstva kultúry SR v príspevku Talianska komunita v Trnave v 16.– 18. storočí odhalí doteraz neznáme skutočnosti o ich pôsobení a možno vnesie aj viac svetla do možného spojenia talianskych majstrov so spomínanou stavbou unikátnej kamennej studne na nádvorí Collegium Rubrorum.

Za hranice Trnavy a ešte hlbšie do histórie sa vyberieme prostredníctvom príspevku Petra Nagya z Archeologického múzea Slovenského národného múzea. Reč bude o mimoriadnom a v rámci celého Slovenska vzácnom náleze stredovekej sakrálnej stavby – románskom karneri približne z 12. storočia, objavenom v máji tohto roka počas archeologického výskumu pri románskom kalvínskom kostole v Šamoríne.

Organizátormi podujatia sú Krajský pamiatkový úrad Trnava a Mesto Trnava.

Zborníky z jednotlivých ročníkov podujatia sú bohatým zdrojom informácií pre odborníkov aj laikov.

(ts)

Ulož ako PDF
Napísal 8. decembra 2018 21:27. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.