reklama

Na radnici budú hovoriť o pamiatkach Trnavy a Trnavského kraja

Už devätnásty ročník semináru Pamiatky Trnavy a Trnavského kraja sa uskutnoční v konferenčnej sále trnavskej radnice v utorok 4. decembra.

Na podujatí vystúpia odborníci v oblasti pamiatkovej ochrany, architektúry či dejín a histórie.

Program otvorí o 13. hodine prednáška Historické jadro Trnavy pred a po vyhlásení za mestskú pamiatkovú rezerváciu Ing. Milana Kazimíra a Ing. Gabriely Kvetanovej z Krajského pamiatkového úradu v Trnave.

ILUSTRAČNÉ FOTO

Vedúci odboru územného rozvoja a koncepcií Mestského úradu v Trnave Ing. arch. Milan Horák bude prednášať na tému Mesto Trnava a mestská pamiatková rezervácia, Doc. Ing.arch. Jana Gregorová, PhD. z Ústavu ekologickej a experimentálnej architektúry, Fakulty architektúry STU v Bratislave prednesie príspevok Zhodnotenie obnovy Mestskej pamiatkovej rezervácie Trnava za posledné dve desaťročia.

PhDr. Štefan Oriško, CSc., z Katedry dejín výtvarného umenia Filozofickej fakulty UK v Bratislave bude hovoriť o nálezoch a hypotézach sochárskej výzdoby západného portálu Baziliky sv. Mikuláša.

Záverečné vystúpenia seminára obstarajú Mgr. Tomáš Janura, PhD. z Historického ústavu SAV, Mgr. arch. Rastislav Petrovič z Krajského pamiatkového úradu v Trnave a Paedr. Simonne Jurčová zo Západoslovenského múzea v Trnave.

Tomáš Jancura priblíži nové poznatky o histórii kaštieľa vo Veľkej Sarve (Rohovciach), Rastislav Petrovič bude prednášať na tému Rohovský kaštieľ a jeho areál v roku 1776 a Simonne Jurčová vystúpi na tému Reliéfna výzdoba romantických architektúr v parku kaštieľa vo Voderadoch.

Ulož ako PDF
Napísal 3. decembra 2012 9:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

pre “Na radnici budú hovoriť o pamiatkach Trnavy a Trnavského kraja”

 1. 1
  NEMO says:

  Nechcem chŕliť negativitou, ale obnovené v treťom tisícročí netreba brať ako ,,niečo čo sme urobili,, ale ako samozrejmosť! Zúčastnením skôr odporúčam nastaviť si zrkadlo a položit si otázku, ,,urobil som dostatok pre toto mesto z pozicie funkcie ktorú vykonávam?” Treba si uvedomit, že žijeme v 20.tych rokoch tretieho tisícročia a naše mesto nemá zreštaurovaných 75% historickych objektov vo svojom vlastníctve!!! Mesto chce debatovat na temu pamiatok, tak dufam, že si aj patrične nastaví zrkadlo k dosiahnutym výsledkom: hradobne opevnenie, budovy vo vlastnictve mesta, kalvária, atd atd… A pre nás občanov, aké od mesta očakávame, také od mesta dostávame… A pre p. Butka, dúfam, že Vás svedomie páli za to čo ste občanom mesta urobili tento rok, čo sa pamiatok týka!!! Šak vy viete…

 2. 2
  . says:

  NEMO, neviem prečo nadávaš iba na mesto, keď vlastníkmi pamiatok sú: súkromné osoby, mesto, štát a cirkev. Pozri si, v akom stave bola Trnava po r. 1989, keď všetko bolo poväčšine v rukách štátu http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=DLQl0GFz744 a porozmýšľaj, čo sa odvtedy spravilo. Opraviť kultúrnu pamiatku to nie je ako postaviť novú budovu, to je všetko ukrutné drahé a veľmi prácne. Poraď, kde po toľkých rokoch ničnerobenia a devastácie mesta zrazu zoženieme peniaze na obnovu. Mesto prichádzalo k týmto objektom i tak, že ich pôvodní majitelia opustili ( v 1918 maďari, v r. 1943 židia, po r. 1948 …) neinvestovalo sa do opráv a zrazu s týmto obrovským (vybývaným) majetkom si nevieme rady.

  • 2.1
   imro says:

   od revolucie preslo 20 rokov.
   staci sa ist pozriet ako vyzeraju obnovene centra v cesku, ale aj na slovensku ako skalica alebo mesta na vychode. apredpokladam ze tam sa borili s rovnakymi problemami. cize chyba je v tych mantakoch na meste a v nas ze si ich tam vecne zvolime a len prizerame.

  • 2.2
   NEMO says:

   Očividne som sa na meste niekoho dotkol nakolko občan tohto mesta môže so mnou iba suhlasiť. Takže, nepopieram čo všetko sa v TT od revolucie zmenilo a urobilo pozitivne! Poukazujem na to, ako spravcovska spoločnosť a mesto trnava 20 rokov zaobchadzalo s mestskym majetkom a ako ho nechalo 20 rokov chatrat! Netreba sa vyhovarat na nakladne rekonstrukcie ktore sa vyzaduju nakolko niekto 20 rokov sa nezaujimal o objekty a teraz su trnom v oku! Ak sa chce trnava hrat na turisticky atraktivnu destinaciu musi preto nieco aj urobiť a najst koncepciu ktora sa realne do praxe zavedie a bude funkčná! Nielen na papriery! Milý ujo z mesta, opýtaj sa uja Butka ako na základe príkazu zo 4. poschodia pozastavil predaj istých budov istému záujemcovi, ktorý sa nakoniec rozhodol neinvestovať po prevalení pozadia špiny tohto mesta! Ešteže verejnosť o tom nič nevie…

 3. 3
  . says:

  Nie som ujo z mesta, ale 64 ročný dôchodca, ktorý pracoval v J. Bohuniciach, ale veľa si pamätám a preto nemôžem s tvojim názorom súhlasiť. Opätovne ti pripomínam, že nie všetko je vo vlastníctve mesta. Inak, ak by si pozorne sledoval, tak by si videl, že najdôležitejšie pamiatky vlastní cirkev a tá to dáva najviac do poriadku (obnova univerzitného kostola, to sú asi nekresťanské sumy, všetky veže kostolov, strechy budov, šľachtický konvikt, seminár sv. Štefana, uršulínsky komplex budov…). Mesto má peniaze tak akurát na zabezp. prevádzky mesta. Mimochodom, Butko v Trnave nevládne, ani náhodou…

 4. 4
  NEMO says:

  OK, nemienim sa dohadovat ako babky na trhu… Mas pravdu.

 5. 5
  vlaDyka says:

  Ak predsa má ktokoľvek potrebu a chuť sa zoči-voči vyjadriť, tak smelo…začína to už dnes o 13:00 hod.

Pre písanie komentárov musíte byť prihlásený Login

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.