reklama

Unikátne pohľady do histórie Trnavy prináša na dobových fotografiách opäť kalendár Stará Trnava 2024

Výnimočné obrazy zachytávajúce históriu Trnavy na originálnych fotografiách a pohľadniciach prináša už jedenásta edícia kalendára Stará Trnava 2024.

Zberateľ a nadšenec trnavskej histórie Adrián Selnekovič prináša obyvateľom a milovníkom histórie nášho mesta už jedenástym rokom jedinečné dielo v podobe nástenného kalendára Stará Trnava.

Rovnako ako jeho úspešní predchodcovia obsahuje 25 unikátnych pohľadov na rôzne známe aj menej známe lokality Trnavy z konca 19. storočia až po sedemdesiate roky 20. storočia.

Ako zdôrazňuje jeho autor a vydavateľ, drvivá väčšina z použitých dobových pohľadníc doposiaľ nebola publikovaná. Všetky pochádzajú z jeho súkromného archívu.


Titulná stránka kalendára

ZDROJ: Adrián Selnekovič

Najstaršou a podľa slov vydavateľa azda najhodnotnejšou snímkou aktuálnej edície je pravdepodobne najstaršie známe vyobrazenie trnavského Cukrovaru z roku 1897. Fotku objavil a zakúpil len nedávno.

Pohľadnice a dobové fotografie zbiera už dve desaťročia. Navštevuje burzy starožitností, aukcie, prehľadáva antikvariáty.

„Veľmi ma tešia fotografie, na ktorých sú zachytení ľudia. Aj do tohtoročného kalendára sa mi podarilo získať niekoľko takýchto snímok – napríklad pohľad na účastníkov Slávnosti sv. Františka z roku 1926, záber na Hviezdoslavovu ulicu z roku 1910 či idylku oddychujúcich Trnavčanov v záhrade Svatého pasáže zo začiatku 20. storočia,“ hovorí trnavský zberateľ Dipl. Med. Vet. Adrián Selnekovič.

Vzácne sú aj fotografie secesného priečelia už neexistujúceho domu na ulici Andreja Žarnova, unikátny pohľad na Divadelnú ulicu s františkánskym kostolom na pozadí s poliami, ktoré sa rozprestierajú len pár desiatok metrov za Bernolákovou bránou, na ktorých dnes stojí Špíglsál a Prednádražie.

V kalendári nájdete aj snímky bývalého hotela Polnitzky z konca dvasiatych rokov, ktorý po zbúraní nahradil Evanjelický kostol či jedinečný záber zo 60. rokov 20. storočia na vznikajúci Ružový park s Emmerovou vilou (bývalá Kalokagatia) v pozadí.

Opäť tak vďaka úsiliu a zberateľskej vášni Adriána Selnekoviča môžeme skonštatovať, že kalendár ani vo svojej jedenástej edícii nestráca nič na svojej jedinečnosti a originalite.


Pohľad na Trojičné námestie od Hviezdoslavovej ulice, 60. roky 20. storočia

ZDROJ: Adrián Selnekovič

„Stretávam sa osobne s desiatkami ľudí, ktorí si moje kalendáre kupujú. Sú to ‚starí‘ Trnavčania, ľudia z nášho regiónu. Mnohí z nich majú odložené všetky alebo veľkú väčšinu vydaní a rovnako sa radujú z každého ďalšieho. To je pre mňa najväčšia odmena, to, čo mi dáva energiu a zmysel v pokračovaní,“ priznáva Selnekovič.

Prelistovať kalendár si môžete v elektronickej podobe na stránke www.staratrnava.sk.

Akutálne vydanie nástenného kalendára Stará Trnava vo formáte A3 si môžete zakúpiť v predajni ZIMNÉ a KOŽENÉ BUNDY na 1. poschodí v OD Jednota na Trojičnom námestí za 8,50 eura.

Okrem predaja jednotlivcom umožňuje vydavateľ možnosť objednávky aj väčšieho množstva kusov pre firmy a organizácie s doplnkovou potlačou vlastného loga na spodnej lište kalendára.


Divadelná ulica a Kostol sv. Jakuba (františkánsky) zachytený z Mestskej veže v roku 1900. V tom období ešte neexistoval Špíglsál ani Prednádražie

ZDROJ: Adrián Selnekovič

ZDROJ: Adrián Selnekovič

Ulož ako PDF
Napísal 19. decembra 2023 13:55. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.