reklama

Historický kalendár Stará Trnava vychádza už v desiatej edícii. Ponúka vzácne dobové pohľady na mesto z rokov 1900 – 1940

Už jubilejný desiaty raz vydáva zberateľ a milovník histórie nášho mesta Adrián Selnekovič obľúbený nástenný kalendár Stará Trnava. Rovanko ako predchádzajúce edície, aj vydanie na rok 2023 obsahuje dvadsaťpäť historických pohľadníc Trnavy, ktoré pochádzajú z rokov 1900 až 1940.

Od roku 2013 prináša zberateľ a nadšenec trnavskej histórie Adrián Selnekovič vo svojej vlastnej réžii obyvateľom Trnavy a ľuďom, ktorí majú radi neopozerané pohľady na naše mesto pred dávnymi desaťročiami, unikátny nástenný kalendár Stará Trnava.

Nástenný kalendár je vytlačený v osvedčenom formáte A3 a obsahuje 25 historických pohľadníc, ktoré usilovne vyhľadáva a zbiera.

Ako pripomína, nikdy nie je jednoduché dať dohromady pohľadnice a zábery, ktoré budú pre ľudí zaujímavé. Aj napriek tomu, že vďaka svojej vášni a snaženiu má vo svojom archíve stovky cenných fotografií zobrazujúcich naše mesto.

“Všetky použité pohľadnice v kalendári na rok 2023 sú originálne, autentické a graficky neupravované. V uplynulých mesiacoch sa mi podarilo získať niekoľko nových prírastkov do zbierky, čo umožnilo vydanie aj tejto už 10. edície kalendára. Aktuálne vydanie je odlišné najmä použitím pohľadníc vo formáte na výšku aj upraveným grafickým dizajnom,” skonštatoval.


Titulka nového vydania kalendára

Zdroj: www.staratrnava.sk

Titulná fotografia historického kalendára Stará Trnava 2023 zobrazuje Mestskú vežu, Trojičné námestie a Súsošie Najsvätejšej Trojice v srdci mesta.

Vo vnútri nájdete aj ďalšie zaujímavé pohľady na Mestskú vežu, dobový trh na Trojičnom námestí, Katedrálu sv. Jána Krstiteľa, Baziliku sv. Mikuláša, synagógu, budovu múzea, pôvodný vstup do centra cez tzv. Fortnu (dnes Bernolákova brána), Alžbetin park (dnes Park Janka Kráľa), Evanjelický kostol, sochu M. R. Štefánika a mnohé ďalšie.

Na viacerých pohľadniciach pózujú autorovi fotografií aj vtedajší obyvatelia mesta či dokonca kočovníci so svojimi zvieratami na Dolných Baštách, unikátny je aj pohľad zachytávajúci procesiu na ulici M. Sch. Trnavského v roku 1900.

„Hlavnou motiváciou pre pokračovanie v ďalšom vydávaní kalendára sú pre mňa ľudia, moji zákazníci. Hoci musím konštatovať, že ide zväčša o staršiu generáciu Trnavčanov, ktorá postupne odchádza, stále sa nájde relatívne dosť takých, ktorí majú záujem o históriu nášho mesta, radi si zaspomínajú na to, ako vyzeralo mesto pred mnohými desaťročiami. Práve vďaka nim nachádzam ešte stále motiváciu pokračovať v tom, čo robím,“ zdôveril sa Adrián Selnekovič.

Prelistovať kalendár si môžete v elektronickej podobe na stránke www.staratrnava.sk.

Desiate vydanie nástenného kalendára Stará Trnava vo formáte A3 si môžete zakúpiť v predajni ZIMNÉ a KOŽENÉ BUNDY na 1. poschodí v OD Jednota na Trojičnom námestí. za 8,50 eura.

Okrem predaja jednotlivcom umožňuje vydavateľ možnosť objednávky aj väčšieho množstva kusov pre firmy a organizácie s doplnkovou potlačou vlastného loga na spodnej lište kalendára.

Zdroj: www.staratrnava.sk

Ulož ako PDF
Napísal 15. decembra 2022 12:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.